Efleet konferencia elektromobily
VSE
Belimo 2

Nissan predstavil elektromobil pre dopravné zápchy

Automobilka Nissan predstavila na veľtrhu v New Yorku nový koncept elektromobilu, určeného do hustej dopravy veľkomiest. Podľa dizajnu a strohého vybavenia pripomína skôr indickú drožku ako plnohodnotný automobil, na druhej strane jeho používatelia môžu začať obľubovať dopravné zápchy.

Nissan predstavil elektromobil pre dopravné zápchy

Foto: Nissan

Musíme lepšie porozumieť ako sa doprava mení a vedieť predpokladať budúce nároky na dopravu, pretože veľké mestá neustále rastú do megamiest na celom svete,” tvrdí Rachel Nguyen, riaditeľka Nisssan Future Lab. “S rýchlym nárastom inteligentných technológií a nástupom zdieľanej ekonomiky študujeme, ako tento rozmer a balenie elektromobilu zapadá do skutočných životných situácií zákazníkov.”

Podľa jej slov to vyzerá, že tento model by mohol nájsť uplatnenie hlavne v megamestách rozvíjajúcich sa krajín. V súčasnoti spadá do tejto kategórie zhruba 10 veľkomiest, o 20 rokov ich bude 30. To sú desiatky miliónov ľudí, ktorí sa budú vysporiadavať s každodenným dochádzaním a riešiť spôsoby dopravy.

Vlani začal Nissan testovať v spolupráci so Scoot Networks 10 týchto elektromobilov v San Franciscu, kde sa dajú prenajať za 6 dolárov na pol hodinu alebo 80 dolárov/deň. Okrem zníženia miery znečistenia a dopravnej zápchy v mestách spočíva prínos tohto vozidla aj v znížených nárokoch na parkovacie plochy.

Na štandardné parkovacie miesto sa totiž zmestia až tri elektromobily. Na jedno nabitie trvajúce 3,5 hodiny dokáže elektromobil prejsť zhruba 64 kilometrov, pričom maximále môže zrýchliť na 40 km/hodinu.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

V Európe sa črtá nový veľký producent plynu. O surovinu sa hlási Maďarsko

V Európe sa črtá nový veľký producent plynu. O surovinu sa hlási Maďarsko

S vŕtaním začínajú v tomto roku, prvý plyn chcú vyťažiť v roku 2027.

Bioplynová stanica je mimo prevádzky takmer dekádu. Teraz chce vyrábať biometán

Bioplynová stanica je mimo prevádzky takmer dekádu. Teraz chce vyrábať biometán

Majiteľ plánuje modernizáciu zariadenia za niekoľko miliónov eur a dodávku biometánu do siete.

Kybernetická bezpečnosť sa sprísňuje aj v energetike. NBÚ chystá novú vyhlášku

Kybernetická bezpečnosť sa sprísňuje aj v energetike. NBÚ chystá novú vyhlášku

Novela zákona o kybernetickej bezpečnosti je účinná od začiatku roka.

X
X
X
X