INNOGY
VSDS
INNOGY

Niektorým odberateľom elektrina od apríla zdražela. Môžu to zmeniť dvoma spôsobmi

Domácnosti s tzv. „kúrenárskymi“ sadzbami, ktoré nezmenili tarifu alebo nevymenili istič, platia za elektrinu od 1. apríla viac.

ÚRSO

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví / Foto: Energie-portal.sk

Vykurovanie elektrinou sa pre niektoré domácnosti na Slovensku od začiatku apríla predražilo. Môže za to zvýšenie poplatkov za distribúciu elektriny v niektorých sadzbách, najmä sadzba D8 u Stredoslovenskej distribučnej a sadzby D5 u Východoslovenskej distribučnej.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) tvrdí, že touto úpravou chcel vyriešiť historické nerovnosti v nastavení štruktúry a výšky distribučných poplatkov.

„Počas prvých troch mesiacoch roka 2021 distribučné spoločnosti, v súlade s návrhmi a požiadavkami úradu, vyvíjali intenzívnu informačnú kampaň cielenú na vybraných odberateľov využívajúcich elektrinu primárne na kúrenie, tzv. „kúrenárov,“ uviedol ÚRSO.

Cieľom kampane bolo pomôcť dotknutým odberateľom optimalizovať svoje náklady na elektrinu, ako napríklad pri rozhodovaní sa o primeranej veľkosti ističov či pri zvažovaní prestupu do iných výhodnejších taríf.

„Výsledky tejto informačnej kampane podrobíme analýze a preskúmame jej skutočné dopady na odberateľov. Našim cieľom je minimalizovať prípadné negatívne dopady vyplývajúce zo zmien kúrenárskych poplatkov. Budeme skúmať a hľadať ďalšie možnosti pre dotknutých odberateľov tak, aby mali stále možnosť na prípadnú výhodnú zmenu tarify,“ povedal predseda ÚRSO Andrej Juris.

Čo sa stalo?

Od 1. apríla 2021 ÚRSO upravil časti najmä plne elektrifikovaných domácností na Slovensku, ktoré spravidla elektrinou aj vykurujú, fixné a variabilné sadzby ich distribučných taríf. Po novom majú byč tieto sadzby na úrovni, ktorá je porovnateľná s ostatnými bežnými odberateľmi elektriny na Slovensku.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Nemci po prvýkrát primiešali vodík do zemného plynu v plynovode

Nemci po prvýkrát primiešali vodík do zemného plynu v plynovode

Primiešavanie vodíka do plynu má znížiť emisie skleníkových plynov.

Pozvánka na webinár: ENVIRODELIKTY 2021

Pozvánka na webinár: ENVIRODELIKTY 2021

Spôsobiť envirodelikt je rovnako jednoduché, ako mu predísť. Ako sa zachovať pri návšteve inšpekcie ŽP a ako s ňou následne komunikovať? To a mnohé ďalšie sa dozviete na chystanom webinári s policajtmi, právnikmi a špecialistami na odpadové hospodárstvo.

Príspevky na domy s takmer nulovou potrebou energie v roku 2021 zrejme nebudú

Príspevky na domy s takmer nulovou potrebou energie v roku 2021 zrejme nebudú

O príspevky vo výške 8 000 eur bol v minulom roku veľký záujem. V roku 2021 už rezort dopravy takmer nulové domy dotovať neplánuje.