Dramatický vývoj na veľkoobchodnom trhu komplikuje situáciu aj dodávateľom energií.
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) odmieta návrh zástupcov dodávateľov energií na zavedenie mimoriadnej regulácie, ktorá by im umožnila na neregulovanom trhu jednostranne navýšiť už dohodnuté zmluvné ceny na úroveň cien na krátkodobom trhu pre 10 % zazmluvneného objemu dodávok.
Regulačný úrad to uviedol v reakcii na podnety z verejnej diskusie o možných riešeniach krízovej situácie na neregulovaných trhoch s elektrinou a plynom. V rámci diskusie, ktorú ÚRSO ukončil v apríli, úrad dostal celkovo 125 podnetov od 22 účastníkov trhu, vrátane dodávateľov a odberateľov energií, priemyslu, výrobcov elektriny, teplární či prevádzkovateľov distribučných sústav.
Závery diskusie regulátor zhrnul a doplnil o svoje stanovisko v materiáli, ktorý si môžete stiahnuť cez odkaz v závere tohto textu.
V článku sa dozviete:
- akým problémom čelia dodávatelia,
- ako by sa podľa ÚRSO premietol návrh dodávateľov do koncových cien,
- v čom ÚRSO apeluje na dodávateľov a odberateľov energií,
- na aké riziká upozorňuje Protimonopolný úrad SR.
Mimoriadna regulácia nebude
Časť dodávateľov energií na slovenskom trhu podľa informácií regulátora v súčasnosti pristupuje k tomu, že pod vplyvom turbulentného vývoja na trhu jednostranne vypovedávajú zmluvy so svojimi odberateľmi alebo jednostranne menia zmluvné podmienky a zazmluvnené ceny za dodávky energií na neregulovanom trhu. Tento trh tvoria dodávky energií pre väčších odberateľov, v prípade domácností a malých podnikov ceny energií reguluje ÚRSO.
„Úrad vyzýva dodávateľov, aby jednostranne nemenili zmluvné podmienky pri dodávke elektriny a plynu pre svojich neregulovaných odberateľov a tým pádom im nevytvárali nežiadúce ekonomicky kritické situácie,“ uviedol predseda ÚRSO Andrej Juris.
„V súčasnom turbulentnom období, keď extrémny vývoj trhových cien energií vytvára veľké množstvo rizík pre všetkých účastníkov trhu, je dôležité hľadať vyvážené riešenia, z ktorých nemajú prospech iba niektorí účastníci trhu. Pri hľadaní riešení budeme mať za cieľ moderovať a eliminovať negatívne externality krízovej situácie v reálne dosiahnuteľnej miere, so zvážením dopadov na jednotlivé skupiny účastníkov trhu, predovšetkým na koncových odberateľov energií,“ podotkol A. Juris.
Zostáva vám 73% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.