VSE
VSE
Belimo 2

Nemecko chce dorovnať americké dotácie pre fotovoltiku, vietor a siete

Najväčšie európske ekonomiky sa obávajú, že masívne stimuly v USA povedú k odlivu zeleného priemyslu. Navrhujú vlastné programy podpory.

Veterné elektrárne, slnko, fotovoltika

Foto: Flickr (John Morton)

Nemecká vláda plánuje zaviesť daňové úľavy pre investície do fotovoltiky, veternej energetiky a sieťovej infraštruktúry ako reakciu na americký podporný balík IRA. Nový nástroj by dorovnal výšku dotácií v týchto odvetviach v USA, informuje agentúra Bloomberg.

Podľa ministra hospodárstva Roberta Habecka Nemecko a Európa potrebujú posilniť výrobné kapacity pre čistú energiu, čo by vraj viedlo k nižším cenám elektriny a pomohlo v súťaži s globálnymi konkurentmi.

V článku sa dozviete:

  • čoho sa obávajú najväčšie európske ekonomiky,
  • ako reaguje výrobca elektromobilov Tesla na zavedenie podpory v USA,
  • aké návrhy presadzujú Nemecko a Francúzsko a prečo s tým ostatné krajiny nesúhlasia,
  • na čom sa nedávno dohodli predstavitelia členských štátov EÚ.

Vlády najväčších európskych ekonomík, Nemecka a Francúzska, sa obávajú, že masívny balík stimulov v USA spôsobí odliv “zeleného” priemyslu z Európy a kontinent sa stane ešte viac závislým na dodávke kľúčových komponentov z Číny.

Príkladom môže byť výrobca elektromobilov Tesla, ktorý pripravoval masovú výrobu nového typu batérií do elektromobilov v nemeckej Gigafactory pri Berlíne. Spoločnosť však vlani ohlásila zámer presťahovať výrobné zariadenia do fabriky v americkom Texase.

Dôvodom môže byť práve výška daňovej úľavy za predaný elektromobil s “domácou” batériou, ktorá dosahuje 7 500 dolárov. Ďalšie úľavy sa vzťahujú aj na samotnú lokálnu produkciu batérií. Napríklad batéria s kapacitou 81 kWh Modelu Y má nárok na dotáciu vo výške 3 600 dolárov.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Spustili ďalšie dotácie pre verejné budovy, školy a úrady si rozdelia eurofondy na zateplenie či vykurovanie

Spustili ďalšie dotácie pre verejné budovy, školy a úrady si rozdelia eurofondy na zateplenie či vykurovanie

Eurofondy sa dajú využiť aj na tepelné čerpadlo či solárne panely. Podmienkou je dosiahnuť aspoň 30-percentnú energetickú úsporu.

Ako zmení Trump svetovú energetiku? Sľubov rozdal veľa

Ako zmení Trump svetovú energetiku? Sľubov rozdal veľa

Pozreli sme sa na najdôležitejšie energetické témy, ktoré prezentuje Donald Trump.

Nemci začínajú s výstavbou vodíkovej siete za 19 miliárd eur

Nemci začínajú s výstavbou vodíkovej siete za 19 miliárd eur

Nemecko chce položiť základy kľúčovej vodíkovej infraštruktúry počas najbližších ôsmich rokov.

X
X
X
X