Nemecké spoločnosti chcú podporovať udržateľnosť na Slovensku, podpísali memorandum | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSDS
VSE

Nemecké spoločnosti chcú podporovať udržateľnosť na Slovensku, podpísali memorandum

Podpisom memoranda firmy vyzývajú politikov na vytvorenie podporujúcich rámcových podmienok.

Nemecké spoločnosti chcú podporovať udržateľnosť na Slovensku, podpísali memorandum

Ilustračné foto: Depositphotos

Vedúci predstavitelia 13 významných, prevažne nemeckých, spoločností zo šiestich rozličných odvetví sa v spoločnom memorande zaväzujú k podpore udržateľnej ekonomiky. Podporujú opatrenia, ktorých cieľom je znižovanie produkcie oxidu uhličitého, ochrana prírodných zdrojov a v čo najväčšej miere umožnenie rozvoja cirkulárnej ekonomiky.

Popredné obchodné spoločnosti (AfB Slovakia, BASF Slovensko, Brose Prievidza, Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia, Evonik Fermas, Kaufland Slovenská republika, Lidl Slovenská republika, Manz Slovakia, Robert Bosch, SPP, Volkswagen Slovakia, Východoslovenská energetika Holding a Západoslovenská energetika) sa spojili do iniciatívy #PartnerForSustainability, ktorú zastrešuje AHK Slowakei. Spoločne vypracovali a podpísali memorandum „O udržateľnom hospodárstve na Slovensku“.

Signatári tak vyzývajú vládu Slovenskej republiky, aby ciele trvalej udržateľnosti plynule zapracovala do strategických dokumentov krajiny a aktívne podporovala ich plnenie.

Memorandom chceli vyslať signál politikom aj spoločnosti

Spoločnosti zastupujú najvýznamnejších nemeckých investorov a na rôznych úrovniach podporujú udržateľný rozvoj na Slovensku a motivujú k nemu aj ostatné firmy.

Už teraz napríklad realizujú množstvo projektov v oblasti ochrany životného prostredia, rozvoja cirkulárnej ekonomiky, sociálnej angažovanosti, vzdelávania a podpory postavenia zamestnancov.

Podpisom memoranda chcú vysielať signál politikom, spoločnosti a podnikateľom, že spoločným cieľom by mala byť podpora transformácie k udržateľnému hospodárstvu, a to aj napriek enormnej záťaži spôsobenej ekonomickými následkami pandémie. Zároveň dodávajú, že nevyhnutným predpokladom pre úspešnú a efektívnu transformáciu k udržateľnému hospodáreniu je vytvorenie vhodných rámcových podmienok, ktoré je možné zabezpečiť len v spolupráci s vládou SR.

Súčasťou podpory udržateľnosti na Slovensku tak má byť ochrana klímy a prírodných zdrojov prostredníctvom cirkulárnej ekonomiky, využívania obnoviteľných zdrojov energie a technológií šetrných k životnému prostrediu nielen v oblasti mobility, ale aj znižovanie produkcie CO2, efektívne hospodárenie s vodou či digitalizácia a manažment ľudských zdrojov.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Slovensko chce oddialiť zákaz predaja benzínových a naftových áut v EÚ

Slovensko chce oddialiť zákaz predaja benzínových a naftových áut v EÚ

Päť európskych krajín požaduje zmiernenie znižovania emisií v cestnej doprave a zavedenie prechodného obdobia pre zákaz spaľovacích motorov.

Zákaz odpájania, právo na splátkový kalendár. ÚRSO ukázal 9 opatrení na ochranu pred zdražovaním

Zákaz odpájania, právo na splátkový kalendár. ÚRSO ukázal 9 opatrení na ochranu pred zdražovaním

Nárast trhových cien energií nedokážeme vykompenzovať, ani ak maximálne znížime distribučné poplatky a zisky energofiriem, avizuje regulátor.

Vedci vyvíjajú veterné turbíny odolné voči hurikánu. Inšpirovali sa palmami

Vedci vyvíjajú veterné turbíny odolné voči hurikánu. Inšpirovali sa palmami

Inovatívny rotor s dvoma ohybnými lopatkami má neštandardnú konfiguráciu a je vhodný predovšetkým na pobrežia. Odolá aj silným náporom vetra.