Iba 13 % podnikateľov hodnotí vplyv energetickej transformácie v krajine pozitívne.
Vyše polovica nemeckých firiem pociťuje negatívne dopady energetickej tranzície na svoju konkurencieschopnosť. Ukázal to čerstvý prieskum Nemeckej komory obchodu a priemyslu (DIHK).
„Obavy z udržania vlastnej konkurencieschopnosti neboli nikdy väčšie,“ upozorňuje zástupca generálneho manažéra združenia Achim Dercks. „Kým v minulosti firmy videli v transformácií energetiky príležitosti, teraz ich prevyšujú riziká pre celú ekonomiku. Značná časť odvetví hospodárstva je znepokojená nedostatkom energií v strednodobom a dlhodobom horizonte.“
Energetická kríza podľa komory zasahuje nemecký priemysel a pre mnohé spoločnosti je v takýchto podmienkach oveľa ťažšie zavádzať ekologické opatrenia. Odstavenie jadrovej energie, znižovanie výroby elektriny z uhlia a plynu, nárast sieťových poplatkov a zároveň pomalý rozvoj obnoviteľnej energie a vodíka majú spôsobovať znižovanie atraktívnosti krajiny pre firmy.
Z prieskumu realizovaného medzi 3500 firmami zo všetkých odvetví ekonomiky Nemecka vyplýva, že 52 % firiem pociťuje negatívne alebo veľmi negatívne dopady energetickej tranzície na podnikanie. Iba 13 % hodnotí vplyv ako pozitívny alebo veľmi pozitívny.
Tretina firiem je rozhodnutá umiestniť svoje kapacity mimo územia Nemecka. Z tohto počtu 5 % firiem už zaviedlo potrebné opatrenia, 11% zavádza opatrenia a 16 % sa chystá realizovať potrebné kroky.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.