Iniciatíva sa obrátila na premiéra a vládne rezorty s piatimi odporúčaniami.
Slovensko by malo aktualizovať svoj Národný energetický a klimatický plán tak, aby krajina dosiahla do roku 2050 uhlíkovú neutralitu a naplnila požiadavky Európskej zelenej dohody (European Green Deal). V spoločnej výzve adresovanej vládnym predstaviteľom to tvrdí skupina organizácií a odborníkov, ktorých zastrešila Slovenská klimatická iniciatíva (SKI).
Signatármi výzvy sú okrem SKI platforma Budovy pre budúcnosť, Slovenská rada pre zelené budovy (SKGBC), Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI), Asociácia výrobcov elektriny zo slnka (AVES), Greenpeace, Inštitút cirkulárnej ekonomiky (ICIEN) Slovenská bioplynová asociácia, komunikačná agentúra GreenTalk, ale aj firmy ako PW Energy či Knauf Insulation.
Žiadajú ambicióznejší NECP
NECP (alebo tiež Integrovaný národný energetický a klimatický plán – INEKP) je stratégia modernizácie a dekarbonizácie slovenskej energetiky. Slovensko v súčasnosti túto stratégiu aktualizuje a podľa signatárov výzvy sa v tomto procese rozhoduje, či krajina dokáže úspešne transformovať svoje hospodárstvo a dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050.
„Úspešnosť vyspelých krajín tkvie v schopnosti pracovať systematicky na strategicky dôležitých témach. Veľmi si želám, aby Slovensko dokázalo urobiť z prechodu na zelenú ekonomiku politickú a celospoločenskú prioritu,“ povedala Katarína Nikodemová, riaditeľka platformy Budovy pre budúcnosť.
„Národný energetický a klimatický plán je príležitosť na nastavenie ambícií a politík na desiatky rokov dopredu a energetická efektívnosť budov je jedno z kľúčových opatrení na dosiahnutie uhlíkovej neutrality,“ dodala K. Nikodemová.
Doterajšie skúsenosti podľa signatárov výzvy ukazujú, že Slovensko nedosiahlo stanovené ciele. Apelujú preto na vládu, aby bol aktualizovaný NECP ambicióznejší a aby sa tak zabezpečilo, že Slovensko dobehne požiadavky Zelenej dohody EÚ.
„Vyššia energetická účinnosť pri nižšej spotrebe energie je kľúčovou hnacou silou zeleného prechodu EÚ,“ podotkla Kateřina Chajdiaková zo SKI.
„Najväčším nedostatkom NECP pri hodnotení cieľov, potenciálov a prostriedkov na ich dosiahnutie je, že budovy nie sú považované za samostatný zdroj úspor energie, napriek tomu, že majú jeden z najväčších potenciálov. Ich zahrnutím do všeobecného energetického rámca sa stráca transparentnosť potenciálov, ako aj opatrení, ich sledovateľnosť a účinnosť,“ uviedla K. Chajdiaková.
Dali päť odporúčaní
Aktualizovaný NECP má podľa skupiny organizácií a odborníkov ponúknuť firmám predvídateľný plán transformácie. Signatári výzvy poukazujú, že implementácia NECP bude mať vplyv na každú oblasť spoločnosti.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.