S teoretickými výpočtami týkajúcimi sa námrazy, ktorá sa tvorí na veterných turbínach, vyrazili odborníci do terénu, aby zistili, ako a kde sa na rotujúcich lopatkách hromadí ľad. Z ich výskumu vyplýva, že námraza môže výrazne znížiť produkciu energie.
Námraza na lopatkách
Keď sa lopatky veterných turbín otáčajú v chladných a vlhkých podmienkach, na ich špičkách sa môže zhromažďovať námraza o hrúbke takmer tridsiatich centimetrov, čo narúša aerodynamiku lopatiek a tým aj rovnováhu celej turbíny.
Vedci z Iowa State University pod vedením profesora Hui Hu v čerstvo zverejnenej štúdii tvrdia, že námraza na lopatkách môže mať za následok pokles výkonu veternej turbíny až o 80 %.
Profesor Hu sa laboratórnymi štúdiami námrazy tvoriacej sa na lopatkách turbín zaoberá už približne desať rokov a svoje výpočty si experimentálne overoval aj v jedinečnom výskumnom tuneli špeciálne určenom na účely skúmania námrazy.
„Vždy sa však naskytá otázka, či to, čo robíme v laboratóriu, zodpovedá tomu, čo sa skutočne odohráva v teréne. Čo sa deje s povrchom lopatiek veľkokapacitných veterných turbín?“ pýtal sa Hui Hu.
Nájsť odpoveď na túto otázku pre neho bolo prioritou napríklad preto, aby sme v budúcnosti boli schopní predchádzať scenárom podobným tomu, ktorý sa odohral minulý mesiac v Texase, kde počas snehovej kalamity zlyhali dodávky energie, k čomu prispeli aj zamrznuté veterné turbíny.
Výskum v teréne
Cieľom profesora Hui Hu bolo do detailov preskúmať, čo sa v chladnom počasí vo veterných parkoch deje, preto pred niekoľkými rokmi začal plánovať terénnu štúdiu. Proces však bol komplikovanejší, ako očakával.
Vedeckému tímu totiž na území USA nebol umožnený prístup k turbínam, keďže americké energetické spoločnosti zvyčajne nechcú, aby údaje o výkone ich turbín prenikli na verejnosť.
Profesor Hui Hu preto v rámci medzinárodného výskumného programu nadviazal kontakt s výskumníkmi na jednej univerzite v Pekingu a požiadal o spoluprácu čínske veterné farmy.
V januári 2019 prevádzkovatelia veterného parku s tridsiatimi štyrmi turbínami s výkonom päťdesiat megawattov, ktorý sa nachádza vo východnej Číne, súhlasili s výskumom v teréne. Podľa profesora Hu väčšina tamojších turbín produkuje 1,5 MW elektrickej energie a sú veľmi podobné turbínam v Spojených štátoch.
Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného
za 99 € bez DPH získate na 1 rok
- Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
- Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.