INNOGY
INNOGY
Belimo

Námraza znižuje výkon veterných turbín o 80 percent, zistili vedci

S teoretickými výpočtami týkajúcimi sa námrazy, ktorá sa tvorí na veterných turbínach, vyrazili odborníci do terénu, aby zistili, ako a kde sa na rotujúcich lopatkách hromadí ľad. Z ich výskumu vyplýva, že námraza môže výrazne znížiť produkciu energie.

Námraza znižuje výkon veterných turbín o 80 percent, zistili vedci

Foto: Dreamstime

Námraza na lopatkách

Keď sa lopatky veterných turbín otáčajú v chladných a vlhkých podmienkach, na ich špičkách sa môže zhromažďovať námraza o hrúbke takmer tridsiatich centimetrov, čo narúša aerodynamiku lopatiek a tým aj rovnováhu celej turbíny.

Vedci z Iowa State University pod vedením profesora Hui Hu v čerstvo zverejnenej štúdii tvrdia, že námraza na lopatkách môže mať za následok pokles výkonu veternej turbíny až o 80 %. 

Profesor Hu sa laboratórnymi štúdiami námrazy tvoriacej sa na lopatkách turbín zaoberá už približne desať rokov a svoje výpočty si experimentálne overoval aj v jedinečnom výskumnom tuneli špeciálne určenom na účely skúmania námrazy.

„Vždy sa však naskytá otázka, či to, čo robíme v laboratóriu, zodpovedá tomu, čo sa skutočne odohráva v teréne. Čo sa deje s povrchom lopatiek veľkokapacitných veterných turbín?“ pýtal sa Hui Hu.

Nájsť odpoveď na túto otázku pre neho bolo prioritou napríklad preto, aby sme v budúcnosti boli schopní predchádzať scenárom podobným tomu, ktorý sa odohral minulý mesiac v Texase, kde počas snehovej kalamity zlyhali dodávky energie, k čomu prispeli aj zamrznuté veterné turbíny.

Výskum v teréne

Cieľom profesora Hui Hu bolo do detailov preskúmať, čo sa v chladnom počasí vo veterných parkoch deje, preto pred niekoľkými rokmi začal plánovať terénnu štúdiu. Proces však bol komplikovanejší, ako očakával.

Vedeckému tímu totiž na území USA nebol umožnený prístup k turbínam, keďže americké energetické spoločnosti zvyčajne nechcú, aby údaje o výkone ich turbín prenikli na verejnosť.

Profesor Hui Hu preto v rámci medzinárodného výskumného programu nadviazal kontakt s výskumníkmi na jednej univerzite v Pekingu a požiadal o spoluprácu čínske veterné farmy.

V januári 2019 prevádzkovatelia veterného parku s tridsiatimi štyrmi turbínami s výkonom päťdesiat megawattov, ktorý sa nachádza vo východnej Číne, súhlasili s výskumom v teréne. Podľa profesora Hu väčšina tamojších turbín produkuje 1,5 MW elektrickej energie a sú veľmi podobné turbínam v Spojených štátoch.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Globálny dopyt po plyne v roku 2021 zlomí rekord, trh ale bude krehký, očakáva IEA

Globálny dopyt po plyne v roku 2021 zlomí rekord, trh ale bude krehký, očakáva IEA

Udalosti uplynulej zimy na trhu so zemným plynom vytvorili silné napätie medzi ponukou a dopytom.

Príspevky na tepelné čerpadlá a fotovoltiku idú v roku 2021 na dračku, SIEA rozdá ďalšie

Príspevky na tepelné čerpadlá a fotovoltiku idú v roku 2021 na dračku, SIEA rozdá ďalšie

O príspevok z projektu Zelená domácnostiam II požiadalo od začiatku roka 2021 viac ako 4 700 žiadateľov.

Rýchly internet pomôžu rozšíriť distribútori elektriny, budú spolupracovať s operátormi

Rýchly internet pomôžu rozšíriť distribútori elektriny, budú spolupracovať s operátormi

Západoslovenská distribučná, Stredoslovenská distribučná a Východoslovenská distribučná prisľúbili štátu pomoc pri budovaní vysokorýchlostného internetu. Ten sa dá vďaka smart grid priviesť všade tam, kam tečie elektrina.