Najväčší dodávateľ plynu v Česku mení majiteľa, skupinu innogy kupujú Maďari | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSE
Belimo 2

Najväčší dodávateľ plynu v Česku mení majiteľa, skupinu innogy kupujú Maďari

Maďarská spoločnosť MVM Group odkúpi energetickú skupiny innogy v Česku od nemeckej E.ON SE.

innogy

Foto: innogy

Jedna z najväčších transakcií na českom energetickom trhu za posledné roky je na konci. Nemecká energetická spoločnosť E.ON SE a maďarská energetická skupina MVM Group podpísali zmluvu o predaji celého biznisu innogy v Česku. Informoval o tom Martin Chalupský, hovorca innogy v ČR.

Cenu transakcie spoločnosti nezverejnili. Dohodu firiem ešte musí odobriť Európska komisia a očakáva sa, že bude uzavretá pred koncom roka.

Okrem Skupiny MVM záujem o odkúpenie českej časti innogy prejavilo záujem viacero ďalších hráčov. Na Energie-portal.sk sme priniesli podrobnosti už začiatkom júna 2020.

Innogy má v súčasnosti u našich západných susedov 1,2 milióna odberateľov plynu a 400 tisíc odberateľov elektriny. Do portfólia skupiny patria tiež teplárenské prevádzky, čistá mobilita - CNG a e-mobilita, ako aj veľkoobchod s energiami.

Pozíciu innogy chcú posilniť

„Veľmi nás teší, že sme uspeli v súťaži o Innogy v ČR. Táto akvizícia pre nás predstavuje významný míľnik v našej stratégii rozvoja v regióne strednej a východnej Európy. Zákazníci nnogy sa budú môcť ďalej spoľahnúť na vysoký štandard služieb, na ktorý boli doteraz zvyknutí,“ uviedol György Kobori, výkonný riaditeľ a predseda predstavenstva MVM Group.

„Ako skúsený budúci majiteľ, ktorý sa zaviazal k ďalšiemu rozvoju celej skupiny, veríme, že táto transakcia zvýši konkurenciu na českom energetickom trhu. Tešíme sa na spoluprácu s vedením skupiny, spoločne chceme ďalej rozvíjať silnú pozíciu innogy na českom trhu, " podotkol.

Podľa Tomáša Varcopa, výkonného riaditeľa innogy Česká republika, bude spoločnosť aj pod novým vlastníkom ďalej rozvíjať svoje produkty a služby. Verí, že nový vlastník spoločnosti ponúka potenciál k ďalšiemu zlepšovaniu ponuky.

„Chcem ubezpečiť všetkých našich zákazníkov a partnerov, že pre nich budeme aj naďalej spoľahlivým partnerom,“ dodal T. Varcop. 

VSE

Táto transakcia je posledným krokom k splneniu podmienok, ktoré spoločnosť E.ON ponúkla Európskej komisii v súvislosti so schválením transakcie medzi RWE a E.ON.

Spoločnosť E.ON SE už skôr uzatvorila zmluvy o predaji významnej časti biznisu v oblasti centrálneho vykurovania v Nemecku, časti maloobchodného biznisu s elektrinou v Maďarsku, a tiež odstúpila od rezervovaných lokalít pre výstavbu dobíjacích staníc pre elektromobily na nemeckých diaľniciach.

V Maďarsku MVM dominuje

MVM Group je maďarská energetická spoločnosť s najväčšími podielmi na tamojšom trhu s elektrinou a plynom.

Skupina s približne 15 tisíc zamestnancami patrí medzi päť najväčších spoločností v Maďarsku a má viac ako 50 rokov skúseností so správou strategických energetických aktív.

MVM je prítomná takmer vo všetkých segmentoch energetického hodnotového reťazca, vrátane elektriny, zemného plynu, diaľkového vykurovania a tiež v ďalších oblastiach, ako sú telekomunikačné a technické služby a riešenia pre čistú mobilitu.

V Maďarsku MVM patrí vedúca úloha na CNG trhu a má tiež významné aktivity v oblasti elektromobility.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Platia len od júla a čaká ich prvá novela. ÚRSO ide novelizovať pravidlá trhu s elektrinou

Platia len od júla a čaká ich prvá novela. ÚRSO ide novelizovať pravidlá trhu s elektrinou

Do kľúčovej vyhlášky majú pribudnúť aj nové definície.

Dováža sa menej plynu aj ropy. Energetické importy EÚ v roku 2023 klesajú

Dováža sa menej plynu aj ropy. Energetické importy EÚ v roku 2023 klesajú

V druhom štvrťroku sa medziročný pokles prehĺbil, ukazujú dáta Eurostatu.

Nadácia VSE vyhlásila druhý ročník grantového programu Za zdravý a čistý kraj

Nadácia VSE vyhlásila druhý ročník grantového programu Za zdravý a čistý kraj

Poslaním programu je podporiť projekty, ktoré skvalitnia životné prostredie východného Slovenska.