VSDS
INNOGY
Belimo 2

Najlacnejším energetickým nosičom o desať rokov bude stále jadro

Biomasa má patriť medzi najvýhodnejšie zdroje energie v priemysle na Slovensku. Najnižšie jednotkové náklady na množstvo energie v doprave má mať v roku 2030 plyn, uvádza správa IRENA.

Najlacnejším energetickým nosičom o desať rokov bude stále jadro

Foto: Slovenské elektrárne

Štúdia Medzinárodnej agentúry pre obnoviteľnú energiu analyzovala potenciál obnoviteľných zdrojov energie v krajinách strednej a juhovýchodnej Európy. Hodnotila aj ekonomické parametre jednotlivých typov alternatívnych aj konvenčných zdrojov.

Jedným z faktorov celkového potenciálu OZE sú náklady nahradenia zdroja vyjadrené v euro na jednotku energie. Analýza uvádza predpokladané ceny energetických nosičov v roku 2030 pre jednotlivé odvetvia, kde by dekarbonizácia mala prebiehať – energetika, priemysel, budovy a doprava.

Najlacnejším palivom v energetike na Slovensku aj v iných krajinách regiónu o desať rokov má byť jadro. Na opačnom konci sa ocitá plyn a ropa. Jeden GJ týchto fosílnych palív vychádza takmer päťkrát drahšie ako pri jadre. GJ energie z biomasy vyjde v roku 2030 na 3,4 eur, z biometánu na 3,9 eur. Počítajú sa však iba samotné predpokladané náklady na palivo, nie investičné alebo prevádzkové náklady.

Analytici IRENA predpokladajú, že medzi najlacnejšie energetické zdroje v priemysle na Slovensku bude patriť biomasa (so 4,6 eur/GJ jedna z najnižších cien v regióne). Naopak, najdrahším zdrojom energie v priemysle bude elektrina, až šesťnásobne prevyšujúca biomasu. Vyššie náklady na GJ energie získanej z elektriny majú mať v roku 2030 z uvedených krajín iba podniky na Cypre.


Pri hodnotení jednotlivých druhov zdrojov energie v budovách vychádza aj tu biomasa ako najvýhodnejšie palivo, nasledovaná plynom, naftou a elektrinou. Najnižšie jednotkové náklady na množstvo energie v doprave má mať o desať rokov plyn, nasledovaný motorovou naftou a benzínom. Bionafta a bioetanol prvej generácie budú dvojnásobne drahšie ako plyn. Jeden gigajoul biopalív druhej generácie má byť trojnásobne drahší ako plyn. 

V ďalšej časti článku sa ešte dozviete:

  • aké sú investičné náklady na jednotlivé druhy technológií v energetike, priemysle a budovách

  • koľko stojí inštalovanie veľkej FV elektrárne, menšej distribuovanej fotovoltiky, či kotla na biomasu
  • aké investičné náklady si vyžadujú bioplynové stanice, atómové elektrárne
 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Rýchly internet pomôžu rozšíriť distribútori elektriny, budú spolupracovať s operátormi

Rýchly internet pomôžu rozšíriť distribútori elektriny, budú spolupracovať s operátormi

Západoslovenská distribučná, Stredoslovenská distribučná a Východoslovenská distribučná prisľúbili štátu pomoc pri budovaní vysokorýchlostného internetu. Ten sa dá vďaka smart grid priviesť všade tam, kam tečie elektrina.

Návrh ministerstva môže niektoré elektrárne zlikvidovať, tvrdia fotovoltici

Návrh ministerstva môže niektoré elektrárne zlikvidovať, tvrdia fotovoltici

Predĺženie podpory pre zelené elektrárne v podobe, ako ho navrhuje rezort hospodárstva, asociácia výrobcov odmieta. Navrhuje iné riešenie.

Zelený vodík je stále výrazne drahší ako vodík zo zemného plynu s CCS, ukázala správa Komisie

Zelený vodík je stále výrazne drahší ako vodík zo zemného plynu s CCS, ukázala správa Komisie

Cena zeleného vodíka podľa očakávaní Európskej komisie pôjde dole. Výroba vodíka má zlacnieť podobne, ako vďaka väčšiemu etablovaniu technológií klesli aj ceny veternej a solárnej energie.