Na Slovensku sa plánuje obrovské batériové úložisko. S vysokými nákladmi a otáznym prínosom | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

Na Slovensku sa plánuje obrovské batériové úložisko. S vysokými nákladmi a otáznym prínosom

ZSE Energia chce inštalovať batériu s výkonom 384 MW pre dodávku regulačnej elektriny. Kritici spochybňujú zmysel projektu z viacerých dôvodov.

Na Slovensku sa plánuje obrovské batériové úložisko. S vysokými nákladmi a otáznym prínosom

Ilustračné foto: Fluence (Solar Media)

Na Slovensku sa plánuje výstavba jedného z najväčších batériových úložísk v Európe. Batériu s inštalovaným výkonom 384 MW a objemom vyrobenej elektriny 250 GWh ročne, chce postaviť spoločnosť ZSE. Zariadenie za vyše štvrť miliardy eur má slúžiť na dodávku regulačnej elektriny.

Projekt s názvom ELSEA (European Large Scale Energy Accumulation) má ambíciu stať sa súčasťou projektov tzv. spoločného záujmu (PCI), ktoré majú cezhraničný vplyv a sú kľúčové z hľadiska energetickej infraštruktúry EÚ.

Zámer obrovského úložiska má však niekoľko háčikov, ktoré vyvolávajú pochybnosti o účelnosti projektu v zamýšľanej podobe. Kritizujú ho viaceré spoločnosti a organizácie, ktoré zaslali spoločný list Ministerstvu hospodárstva a ktorý má redakcia Energie-portal.sk k dispozícii.

Veľkosť batérie nezodpovedá potrebe ani kapacitám

Signatári listu uvádzajú, že potreba výstavby takéhoto úložiska nebola nikdy verejne komunikovaná zo strany ministerstva, ÚRSO a SEPS. Potrebu takejto vysokej skladovacej kapacity neuvádza ani žiadny strategický energetický dokument.

Štúdia Európskej komisie počíta v horizonte do roku 2030 s výstavbou zariadení na uskladňovanie energie pre Slovensko v objeme 30 MW, podobne alebo menej v okolitých krajinách, čo je podľa signatárov listu jasný rozpor so zámerom projektu. “Rozsah 384 MW je teda aj z pohľadu regiónu momentálne neopodstatnený a nepodložený reálnou potrebou.” Aj keď zámer počíta s najskorším uvedením do prevádzky v roku 2033.

Kritici vyčítajú zámeru aj nevyčlenenú voľnú kapacitu v elektrizačnej sústave a chýbajúce preukázanie technickej realizovateľnosti projektu. “Prevádzkovateľ prenosovej sústavy potvrdil, že projekt oficiálne nepodporil, ani preň nevyčlenil kapacity, vzal ho len na vedomie.” 

Predplatné Energie-portal.sk

S batériovými úložiskami počíta MH SR v rámci pripravovaných aukcií, avšak uvažuje s kapacitami na úrovni 40 MW, teda zlomkom z plánovanej kapacity projektu ELSEA.

“Domnievame sa, že v súčasnosti nie sú preverené ani dostatočné technické kapacity na úrovni distribučnej sústavy, čo môže po schválení projektu takéhoto rozsahu vyvolať tlak na dodatočnú potrebu investícií do nových kapacít aj na úrovni distribučnej sústavy a následný možný dopad na zvýšenie cien elektriny pre koncových odberateľov,” uvádza sa v liste.

Batéria nepomôže integrácii OZE

Podľa predkladateľa projektu, ZSE Energia, má byť hlavným prínosom uľahčenie integrácie OZE do sústavy. Signatári listu však tento spôsob nepovažujú za najefektívnejší nástroj.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ako sa zmenila cena tepla v mestách Slovenska v roku 2022?

Ako sa zmenila cena tepla v mestách Slovenska v roku 2022?

Cena tepla pre domácnosti zdražela v priemere o 4 eurá mesačne, medzi jednotlivými mestami aj dodávateľmi sú však veľké rozdiely. Tu je prehľad.

Prvá plávajúca fotovoltická elektráreň rastie v Česku

Prvá plávajúca fotovoltická elektráreň rastie v Česku

Energetická spoločnosť testuje fotovoltiku umiestnenú v nádrži prečerpávacej elektrárne.

Podiel OZE znovu vzrástol, Slovensko splnilo cieľ pre rok 2020, hlási Eurostat (GRAFY)

Podiel OZE znovu vzrástol, Slovensko splnilo cieľ pre rok 2020, hlási Eurostat (GRAFY)

V jednom sektore sa podiel obnoviteľných zdrojov medziročne znížil.