Na Slovensku je už takmer 500 MW fotovoltaických elektrární | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSDS
Belimo

Na Slovensku je už takmer 500 MW fotovoltaických elektrární

Na Slovensku je v súčasnosti sprevádzkovaných 857 fotovoltaických elektrární (FVE) s celkovým inštalovaným výkonom 492 MW, z toho 33 FVE s výkonom nad 1 MW. Ich súhrnný výkon je 100 MW (20% celkového výkonu FVE v SR). Vyplýva to z informácií vyžiadaných od Úradu pre reguláciu sieťových odvetví.

Na Slovensku je už takmer 500 MW fotovoltaických elektrární

  • Téma |  14.11.2011 |  redakcia

© Dreamstime.com

Pre porovnanie, súhrnný výkon FVE na Slovensku je o približne 56 MW väčší ako výkon novej paroplynovej elektrárne v Malženiciach, ktorá bola spustená do prevádzky na jar tohto roku (436 MW). Najväčší počet fotovoltaických elektrární v SR má výkon v rozpätí 0,9-1,0 MW (336 FVE, 39% zo všetkých FVE, 67% výkonu). Zvyšných 488 malých FVE má súhrnný výkon 59,2 MW.

Výroba energie zo Slnka tak mala v ostatných rokoch podobne výrazný, i keď asi o polovicu nižší trend ako solárny boom v Česku, kde je v súčasnosti inštalovaných už približne 2000 MW výkonu FVE. Tie v Česku minulý rok vyrobili približne 818 tis. MWh elektrickej energie.


Zoznam fotovoltaických elektrární v SR


Najvýznamnejší hráči

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
fotovoltika

Diskusia (4)

  1. Omen14.01.2012 (23:12)
    500 kW je tak na 250 práčok, varných konvíc, alebo vysávačov - ale aj to len ak náhodou v auguste práve vyšlo slniečko pred obláčik. Zmrdi ryžujúci z extrémne predraženej výroby panelov, meničov a ostatného príslušenstva však našťastie začínajú krachovať a tak je šanca, že tých 500 GW sa raz naplní. Lebo 500 GW inštalovaného špičkového výkonu dá v reále možno tak 5 GW výkonu priemerného a to sú zhruba iba tri Bohunice (a ešte aj to len ak by šli všetky štyri reaktory, čo vďaka chorej EU už dávno nie je pravda (že je chorá, dnes jednoznačne potvrdil S&P|). Otázka skôr je, kam a ako tú prebytkovú letnú energiu uskladniť, keď ju v zime naozaj bude treba :(
  2. Milan18.01.2012 (08:43)

    Milý Omen. Vidím, že sa v tom "vyznáš" tak by si mohol obyvateľom vysvetliť bezpečné ukladanie vyhoretého jadrového paliva a jeho vplyv na životné prostredie a taktiež či náklady spojené s uskladňovaním vyhoretého paliva sú započítavané do kalkulácii na výpočet ceny elektrickej energie z jadra.

    Samozrejme , že jadro je stály zdroj a hlavný zdroj na výrobu elektrickej energie avšak máme povinnosť v rámci možností hľadať iné aj nestále, premenlivé zdroje. Súhlasím, že je to umelý biznis nakoľko je tam dotácia avšak otázka je kde všade sa dotujú projekty, ktoré nemajú ďaleka taký význam. Pripadáš mi ako neúspešný záujemca o postavenie FVE. Prajem pekný deň.

  3. postfos14.02.2012 (01:25)
    ..zial z neznalosti a z neprehladnosti poskytovanych informacii v na slovensku posobiacich mediach vratane tohto tu vznikaju len vzajomne obvinovania. Niekomu to vyhovuje, zial spolocensky prinos je  negativny.
    Preto by som chcel aj autora tohto clanku poziadat o uvadzanie odkazov na prehladne statistiky-> kolko, ktory rok a ktoreho vykonu a kolko v tom ktorom roku instalovany vykon bol instalovany. Kolko instalacie kW stali a podobne. Urcite by ste pomohli v zorientovani citatelov a nepodnecovali domyslanie.
    Uvital by som reakciu autora, inac budem nuteny sa domnievat, ze sa jedna o dalsi slepy portal. Uvital by som odkazy na nase udaje-informacie, ku ktorym kebyze nie je europskay statisticky portal, by sa clovek ani nedostal. Ale tam su len strucne prehlady, teda okrem EPIA.
    U nas je dostupnost k informaciam horsia a udaje o ktorych sa zmienujete nie su jasne, z ktoreho obdobia su, kedze len v samotnom roku 2011 do 1.jula bolo schvalenych medzi  400-450 ziadosti na male FVE a to je za polovicu roka, za druhu polovicu roka bude asi rovnaky pocet pocet.
    Prajem pekny den za cistejsi prehladnejsi portal.
  4. martin17.03.2012 (20:31)
    ja som spustil v decembri 2011 fotv s vykonom 3,99kw na svojom dome aby som usetril ale zapadoslovenska energetika mne dala nakupnu cenu energie ako podnikatelovi cize mesacne platim o 40eur viac za elektriku cize v globale ma dobre oklamali  

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Mangrovníky zachytávajú oveľa viac oxidu uhličitého, než bežné rastliny

Mangrovníky zachytávajú oveľa viac oxidu uhličitého, než bežné rastliny

Mangrovové porasty sú významnými zásobárňami organického uhlíka, preto rastie záujem o ich využitie na to, aby pomáhali zmierňovať emisie skleníkových plynov.

Termostatické hlavice sú výhodné riešenie. Poradíme, ako s nimi ušetriť viac

Termostatické hlavice sú výhodné riešenie. Poradíme, ako s nimi ušetriť viac

Termostatické hlavice pre radiátory môžu vašej domácnosti pri správnom používaní znížiť náklady na kúrenie až o 15%. Ako fungujú? Ako ich nastaviť? Prečítajte si všetko dôležité na jednom mieste.

Koľko stoja solárne panely? Cena fotovoltiky závisí od viacerých faktorov

Koľko stoja solárne panely? Cena fotovoltiky závisí od viacerých faktorov

Zaujíma vás cena solárnych panelov? Energie-portal.sk medzi predajcami zisťoval, od čoho cena solárnych panelov závisí a kedy sa investícia oplatí. Fotovoltika môže byť výhodné riešenie pre mnohé domácnosti.