INNOGY
Dny teplárenství a energetiky
Dny teplárenství a energetiky

Na Slovensko prichádza prvá aukcia energií pre domácnosti

Slovenské domácnosti si budú môcť už 3. novembra vysúťažiť lepšiu cenu plynu v historicky prvej aukcii energií pre domácnosti. Organizátori aukcie, aplikácia FiiFree a spotrebiteľský portál Krotitelia energií, očakávajú, že aukcia by mohla domácnostiam priniesť úsporu v stovkách eur, podobne ako aukcia v Českej republike.

Na Slovensko prichádza prvá aukcia energií pre domácnosti

Ilustračné foto: Energie-portal.sk

Kým na Slovensku je aukcia zaužívaným spôsobom nákupu energií iba pre firmy, v zahraničí je to bežný nástroj pre získanie lepšej ceny aj pri domácnostiach.

„Je to podobné, ako keď k mobilnému operátorovi prenesiete nielen svoje číslo, ale aj čísla celej rodiny. Dostanete výhodnejší paušál pre všetky čísla, ako keby ste vyjednávali cenu len pre jedno,“ vysvetľuje princíp aukcie pre domácnosti Matúš Zelený, spoluzakladateľ FiiFree a analytik portálu Krotitelia energií.

Vychádzajúc z údajov o spotrebe a platbách, ktoré vyplnili slovenské domácnosti v aplikácii FiiFree, sú rozdiely v koncových cenách plynu, a teda možné úspory, až 20 %.

Samotná aukcia sa bude konať 3. novembra 2017 o 10:00 hod. „Ide o úplne novú vec, takže čas zostávajúci do aukcie využijeme aj na vysvetľovanie celého procesu domácnostiam,“ objasňuje M. Zelený. Vychádzajúc z rokovaní s dodávateľmi plynu bude pre nich zaujímavé ísť do aukcie už pri počte 1000 zapojených domácností.

V tejto chvíli podľa M. Dlugoša predbežne potvrdili svoj záujem o aukciu traja na Slovensku pôsobiaci dodávatelia. „Veríme, že pribudnú aj ďalší. Ale už pri tomto počte súťažiacich dodávateľov vie domácnosť získať lepšiu cenu. V Českej republike priniesla podobná aukcia domácnostiam na plyne úsporu okolo 330 eur ročne,“ vysvetľuje M. Dlugoš.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

4 dôvody, prečo servisní technici v HVAC odvetví budú stále vysoko žiadaní

4 dôvody, prečo servisní technici v HVAC odvetví budú stále vysoko žiadaní

Hoci robotizácia a automatizácia nahrádzajú ľudí vo viacerých oblastiach, odborníci na vykurovanie a klimatizáciu budú naďalej potrební. Tu sú dôvody.

V oblasti prevádzkových udalostí bol rok 2017 najlepším v doterajšej histórii prevádzky a vyraďovania jadrových zariadení

V oblasti prevádzkových udalostí bol rok 2017 najlepším v doterajšej histórii prevádzky a vyraďovania jadrových zariadení

Rok 2017 je pre spoločnosť JAVYS, a. s., z hľadiska počtu prevádzkových udalostí v porovnaní s predchádzajúcim päťročným obdobím najlepším. Spoločnosť v ňom nezaznamenala žiadnu prevádzkovú udalosť, ktorá by podliehala hláseniu dozorným orgánom a nevyskytli sa v ňom ani žiadne opakované prevádzkové udalosti.

Viessmann predstavil nové tepelné čerpadlá z radu Vitocal

Viessmann predstavil nové tepelné čerpadlá z radu Vitocal

Popredný svetový výrobca zariadení HVAC uvádza na trh nový rad tepelných čerpadiel. Zabezpečiť majú účinnú výrobu tepla pomocou obnoviteľnej energie a elektrického prúdu. Novinku predstavil 5. marca obchodný riaditeľ spoločnosti pre SR a ČR Branislav Sedlák.