O zabezpečenie elektrického vedenia ponad Váh energetikov požiadala Štátna ochrana prírody SR po minuloročnom úhyne labute.
Elektrické vedenia predstavujú pre veľké vtáky riziko. Nie vždy si túto neprirodzenú prekážku všimnú, alebo sa jej v rýchlosti nestihnú vyhnúť. Preto na vodičoch v kritických úsekoch postupne pribúdajú malé reflexné objekty.
Stredoslovenská distribučná (SSD) najnovšie ošetrila pri obci Strečno časť vzdušného vedenia vysokého napätia (22 kV) špeciálnymi reflexnými prvkami, takzvanými odkloňovačmi letu vtákov. Vďaka nim bude takmer polkilometrový úsek vedenia, ktorého časť prechádza ponad rieku Váh, lepšie viditeľný pre vtáky.
Energetici použili na montáž netradične upravený dron. Počas akcie bolo vedenie pod napätím, takže odberatelia elektriny nepocítili žiadne obmedzenie. Priebeh prác vo videu komentuje hovorca SSD Miroslav Gejdoš.
„Koncom minulého roka vletela v týchto miestach do vodičov labuť a po náraze uhynula. Upozornila nás na to Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky a požiadala nás, aby sme problematický úsek zviditeľnili a predišli tak ďalším kolíziám,“ odôvodnil akciu energetikov Marián Stanček, projektový manažér SSD.
Zdroj: SSD
„Použili sme 27 odkloňovačov letu vtákov typu firefly a pripevňovali sme ich pomocou dronu. Nad riekou je to najjednoduchší spôsob. Veľkou výhodou bolo aj to, že sme vedenie nemuseli vypínať,“ dodal.
Odkloňovače majú reflexný povrch a už pri jemnom vánku sa otáčajú okolo svojej osi. Vďaka tomu ich vtáky zbadajú aj z väčšej vzdialenosti a to aj pri zníženej viditeľnosti. Keď dostatočne zavčasu zaregistrujú prekážku, dokážu sa jej bezpečne vyhnúť. Významne sa tým znižuje riziko ich nárazu do vodičov.
Zdroj: SSD
„Úmrtnosť vtákov na elektrických vedeniach, žiaľ, nie je vzácny jav. Avšak zdokumentovať kadávery po náraze do vodičov alebo zabité elektrickým prúdom, je pomerne náročné. Napríklad líšky, kuny, diviaky alebo krkavcovité vtáky ich rýchlo odstránia - skonzumujú. Vtáky uhynuté nárazom do vedenia nad vodnou hladinou nie je prakticky možné zdokumentovať, preto sú nálezy vzácne,“ vysvetlil Tomáš Flajs, zoológ Správy Národného parku Malá Fatra a potvrdil, že inštalácia odkloňovačov v rizikových úsekoch plní svoj účel výborne.
Zdroj: SSD
Ochranári chcú preto v spolupráci s energetikmi pokračovať. „Najbližšie by sme sa chceli zamerať na úsek rieky Orava medzi Kraľovanmi a Párnicou, kde je odkloňovačmi ošetrené len jedno križovanie elektrického vedenia z piatich,“ skonštatoval Flajs.
Distribučná spoločnosť investovala do montáže odkloňovačov v Strečne približne 15-tisíc eur.
Zdroj: SSD
„Nie je to však ojedinelá investícia do podobného typu ochrany životného prostredia. Energetici vynakladajú ročne desaťtisíce až státisíce eur napríklad do preložiek bocianích hniezd z elektrických stĺpov, ale aj do montáže rôznych typov chráničiek a špeciálne upravených konzol, ktoré ochraňujú vtáky pred dotykom so živými časťami elektrického vedenia, prípadne im vôbec neumožňujú zosadať na stĺpy a stožiare,“ doplnil M. Gejdoš.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.