NO DIG konferencia
VSE
Belimo 2

Musk: Ak úrady nedovolia otvorenie fabriky na elektromobily, Tesla sa sťahuje preč

Miestny zdravotný úrad v Kalifornii predĺžil platnosť protipandemických opatrení. Tesla podala žalobu a hrozí presťahovaním sídla.

Musk: Ak úrady nedovolia otvorenie fabriky na elektromobily, Tesla sa sťahuje preč

Foto: Tesla Motors

Výrobca automobilov Tesla podal trestné oznámenie na miestne úrady v Alameda County, štáte Kalifornia. Tu sa nachádza najväčší závod na výrobu elektromobilov určených pre americký aj európsky trh. Obnovenie prevádzky by podľa zdravotného úradu nebolo v súlade s protipandemickými opatreniami.

„Tesla podáva žalobu proti okresu Alameda. Nevolený a nevedomý dočasný úradník v zdravotníctve realizuje kroky odporujúce guvernérovi, prezidentovi, ústavným slobodám aj jednoduchému zdravému rozumu. Toto je naozaj posledná kvapka.“

„Tesla okamžite presťahuje sídlo a ďalšie programy do Texasu alebo Nevady. Ak ostane vôbec nejaká produkcia vo Fremonte, bude závisieť od toho, ako sa bude s nami zaobchádzať v budúcnosti. Tesla je posledný výrobca automobilov v Kalifornii,“ píše nahnevaný Elon Musk na sociálnej sieti.

Kalifornský guvernér povolil priemyselným podnikom obnovenie prevádzok minulý týždeň. Avšak upozornil, že miestne úrady sa môžu stále držať reštriktívnejších opatrení. Alameda, spolu s niektorými ďalšími okresmi a mestami predĺžili obmedzenia do konca mája. Niektoré opatrenia medzičasom stiahli, obmedzenia pre priemysel však ostali.

Tesla nechce čakať ďalšie týždne

Spoločnosť v žalobe namieta, že nariadenia úradov na úrovni okresu nemôžu byť reštriktívnejšie ako pravidlá v rámci štátu. Kalifornia sa riadi federálnym odporúčaním, ktoré zaraďuje výrobu vozidiel a komerčných lodí medzi kľúčové odvetvia s oprávnením na prevádzkovanie.

Muskovi už vyjadril podporu aj americký prezident Donald Trump. „Kalifornia by mala dovoliť Muskovej Tesle otvoriť továreň. Teraz. Môže sa to udiať rýchlo a bezpečne!“

„Je to jeden z najväčších zamestnávateľov a priemyselníkov v Kalifornii, preto by pre Kaliforniu malo byť prioritou spraviť všetko preto, aby sa vyriešili hygienické prekážky a továreň sa rýchlo a bezpečne otvorila,“ uviedol Steven Mnuchin, americký minister financií v rozhovore pre CNBC.

Miestny zdravotný úrad reagoval slovami, že s Teslou úzko spolupracuje na bezpečnostnom pláne s cieľom otvorenia prevádzky za súčasnej ochrany zdravia tisícok zamestnancov cestujúcich do a z práce. Kedy mal byť plán hotový, nevedeli úradníci potvrdiť.

Časť z 10-tisíc zamestnancov fabriky Tesly vo Fremonte sa napriek zákazu vrátila do práce v pondelok. Tesla tu produkuje všetky modely osobných elektromobilov – Model 3, Model S, Model X a Model Y. „Naši zamestnanci sú nadšení z toho, že sa vrátia do práce. Robíme tak s ohľadom na ich zdravie a bezpečnosť,“ uviedla Tesla.

„Tesla dnes obnovuje produkciu aj napriek predpisom okresu Alameda. Vystavím sa riziku spolu s ostatnými. Ak chcú niekoho zatknúť, požiadam o to, aby som to bol iba ja,“ píše Musk na sociálnej sieti.

Musk vs. regulácie

Zakladateľ Tesly si nedáva vo svojich statusoch na twitteri servítku pred ústa. Po vypuknutí pandémie označil paniku za hlúpu. Reštriktívne opatrenia úradov považuje za fašistické a vyzval vlády na všetkých úrovniach, aby zjemnili tieto obmedzenia.

„Povedať, že ľudia nemôžu opustiť dom a ak áno, budú uväznení, je fašizmus. To nie je demokratické, toto nie je sloboda. Vráťte ľuďom ich slobodu,“ uľavoval si Musk koncom apríla. Niektoré statusy však už medzičasom stiahol.

Miestni úradníci majú na vec jasný názor. Má sa postupovať podľa ich predstáv. „Kiežby Elon počkal ešte jeden týždeň. Aby sme to mohli spraviť metodickým spôsobom a bezpečne vrátiť ľudí naspäť do práce,“ myslí si Scott Haggerty z Alameda County. Fabrika vo Fremonte je zatvorená od 23. marca, pričom koncom apríla sa obmedzenia predĺžili ešte na celý máj.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Klimatické plány predložilo Bruselu zatiaľ iba pár krajín

Klimatické plány predložilo Bruselu zatiaľ iba pár krajín

Do konca júna mali členské štáty EÚ zaslať Komisii revidované finálne verzie NECP. Nespravilo tak ani Slovensko.

Monitoring energetiky | 1. - 7. 7. 2024

Monitoring energetiky | 1. - 7. 7. 2024

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie.

ÚRSO od začiatku roka zatiaľ udelil päť pokút. Vlani ich rozdal 242

ÚRSO od začiatku roka zatiaľ udelil päť pokút. Vlani ich rozdal 242

Regulátor od začiatku roka 2024 rozhodol o pokutách v celkovej sume 22 700 eur. Väčšinu majú zaplatiť energofirmy.

X
X
X
X