VSE
VSE
Belimo

Reagujú na krízu s energiami. Známe papierne navýšia produkciu energie z biomasy

Podnik pripravuje veľkú investíciu. Reaguje na turbulentný vývoj na energetickom trhu. Cieľom je tiež väčšia dekarbonizácia vlastnej výroby.

Reagujú na krízu s energiami. Známe papierne navýšia produkciu energie z biomasy

Foto: Mondi

Ružomberské papierne Mondi SCP, ktoré ročne vyrobia takmer trištvrte milióna produktov z papiera a celulózy, plánujú vymeniť zastaraný kotol na biomasu za nové moderné zariadenie. Pôjde o fluidný kotol s vyšším výkonom, pre ktorý sa spoločnosť rozhodla z troch hlavných dôvodov. Do veľkej investície ide aj napriek tomu, že v posledných rokoch zaznamenáva v porovnaní s predchádzajúcim obdobím menšie ekonomické úspechy.

Vyplýva to z oznámenia o zmene navrhovanej činnosti, ktoré podnik predložil povoľovacím úradom na ochranu životného prostredia (odkaz na celý dokument nájdete na konci článku).

V článku sa dozviete:

  • akú výrobnú kapacitu podnik dosahuje,
  • ako sa mu darí v posledných rokoch po ekonomickej stránke,
  • prečo podnik prehodnotil svoj pôvodný zámer,
  • kedy plánuje začať s realizáciou investičného zámeru,
  • v čom bude investícia spočívať,
  • ako sa navýši palivová základňa a produkcia energie.

Spoločnosť Mondi SCP Ružomberok je najväčší integrovaný závod na výrobu papiera a celulózy na Slovensku s výrobnou kapacitou 560-tisíc ton nenatieraného papiera, 66-tisíc ton obalového papiera a 100-tisíc ton vysušenej buničiny určenej na predaj.

Ružomberský podnik patrí pod krídla jedného z najväčších globálnych výrobcov obalov a papiera na svete, Mondi Group, ktorý celosvetovo zamestnáva cez 25 000 ľudí, pričom vlani výnosy tejto globálnej skupiny dosiahli viac ako 7,7 miliardy eur.

Ružomberský podnik sa chystá do veľkej investície aj napriek tomu, že za posledné roky sa jeho tržby postupne znižujú. Spoločnosť takisto zaznamenáva výrazne nižší zisk, ako tomu bolo pár rokov dozadu. Zatiaľ čo v rokoch 2015 až 2018 zarábala v priemere takmer 80 miliónov eur ročne, v roku 2020 to bolo už „len“ vyše 15 miliónov eur.

Spoločnosť pritom patrí k príjemcom najvyšších doplatkov na OZE a VÚ KVET. V roku 2020 jej v pomyselnom rebríčku patrilo šieste miesto pri výške doplatku v objeme takmer 8,6 milióna eur. Ministerstvo hospodárstva SR v roku 2021 tiež rozhodlo, že podnik získa kompenzácie za tarifu, ktorá je obsiahnutá v koncových cenách elektriny, vo výške 3,1 milióna eur.

Podnik zmenil svoj pôvodný zámer

Spoločnosť predložila už v marci 2020 do procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie oznámenie o zmene, ktorého predmetom bola výstavba nového moderného fluidného kotla s tepelným príkonom 120 MW.

Nový kotol mal nahradiť zastaraný existujúci kotol na spaľovanie biomasy s tepelným príkonom 98,8 MW.

Podnik však svoj pôvodný zámer prehodnotil. Ako dôvody udáva zmeny a nestabilitu na trhu s energiami vrátane prudkého zvyšovania cien palív a elektrickej energie, ako aj snahu o ďalšiu dekarbonizáciu výroby papiera a buničiny a zvyšovanie podielu vyrobeného tepla a elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov energie.

Odpad zhodnotia priamo v mieste jeho vzniku

Práve z tohto dôvodu sa spoločnosť rozhodla, že postaví nový, rovnako fluidný kotol, avšak s predpokladaným tepelným príkonom do 160 MW.

Pôvodne tiež podnik počítal s rozšírením palivovej základne zariadenia o ďalšie odpady z výroby recyklovaného papiera. Po novom chce staviť výlučne len na odpady z výroby recyklovaného papiera a čistenia súvisiacich odpadových vôd, ktoré svojím charakterom zodpovedajú definícii biomasy zo smernice o priemyselných emisiách aj zákona o ovzduší.

„Dôvodom je možnosť efektívne a zmysluplne využiť odpady vznikajúce priamo v prevádzke navrhovateľa, ktoré svojimi charakteristikami napĺňajú požiadavky na kategorizáciu ako biomasa,“ vysvetľuje Mondi.

Zároveň dodáva, že okrem súladu s požiadavkami národnej a európskej legislatívy na uprednostňovanie zhodnocovania odpadov priamo v mieste ich vzniku tiež takéto riešenie v primeranej miere znižuje aj nároky na nákup a dovoz biomasy.

Starý kotol vymenia za nový

 
 

Zostáva vám 40% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Spustili ďalšie dotácie pre verejné budovy, školy a úrady si rozdelia eurofondy na zateplenie či vykurovanie

Spustili ďalšie dotácie pre verejné budovy, školy a úrady si rozdelia eurofondy na zateplenie či vykurovanie

Eurofondy sa dajú využiť aj na tepelné čerpadlo či solárne panely. Podmienkou je dosiahnuť aspoň 30-percentnú energetickú úsporu.

Ako zmení Trump svetovú energetiku? Sľubov rozdal veľa

Ako zmení Trump svetovú energetiku? Sľubov rozdal veľa

Pozreli sme sa na najdôležitejšie energetické témy, ktoré prezentuje Donald Trump.

Nemci začínajú s výstavbou vodíkovej siete za 19 miliárd eur

Nemci začínajú s výstavbou vodíkovej siete za 19 miliárd eur

Nemecko chce položiť základy kľúčovej vodíkovej infraštruktúry počas najbližších ôsmich rokov.

X
X
X
X