VSE
VSE
Belimo 2

Modely kvality ovzdušia pomôžu predpovedať výkon solárnych parkov

Zistenia o vplyvoch aerosólov na výkon fotovoltických systémov môžu podľa vedcov poslúžiť na vylepšenie prognóz vyťaženosti rozvodových sietí, najmä pri prechode na obnoviteľné zdroje energie.

Modely kvality ovzdušia pomôžu predpovedať výkon solárnych parkov

Foto: Pexels

Výkon solárnych panelov ovplyvňujú aerosóly

Rozmach obnoviteľných zdrojov energie kladie čoraz väčšie nároky na elektrické rozvodové siete. Pre efektívne hospodárenie s energiou je potrebné čo najpresnejšie predpovedať, aké množstvo energie v konkrétnom čase do siete pribudne.

Množstvo elektriny, ktoré vyrobia fotovoltické systémy, okrem oblakov výrazne ovplyvňujú aj aerosólové častice. Súčasné modely kvality ovzdušia preto poskytujú vhodné údaje na odhad množstva elektriny vyrobenej zo slnka.

Výskumníci z Leibnizovho inštitútu pre výskum troposféry (Leibniz-Institut für Troposphärenforschung, ďalej TROPOS – pozn. red.), Nemeckého meteorologického ústavu a Medzinárodného centra pre trvalo udržateľný rozvoj na Univerzite aplikovaných vied Bonn-Rhein-Sieg však dospeli k záveru, že tieto modely treba ďalej zlepšovať.

V rámci projektu s názvom MetPVNet, na ktorom vyššie uvedené inštitúcie spolupracujú, vedci počas jedného roka porovnávali dáta zo služby monitorovania atmosféry Copernicus (Copernicus Atmosphere Monitoring Service, ďalej CAMS – pozn. red.) so skutočnými meraniami slnečného žiarenia z dvadsiatich piatich meteorologických staníc v Nemecku.

Skĺbili energetiku s meteorológiou

Otepľovanie či ochladzovanie atmosféry nezávisí len od oblačnosti a skleníkových plynov. Dôležitú úlohu zohrávajú aj aerosólové častice. Tieto tuhé znečisťujúce látky sa vznášajú vo vzduchu a napriek tomu, že sú maličké, odrážajú a absorbujú časť slnečnej energie. O tom, ako veľmi vplývajú na produkciu elektrickej energie fotovoltickými systémami, toho doposiaľ vieme iba málo.

V interdisciplinárnom výskumnom projekte MetPVNet sa preto spojili odborníci na atmosféru s expertmi na obnoviteľné zdroje energie. Ich cieľom bolo vyvinúť inovatívne meteorologické postupy použiteľné v oblasti energetiky – predovšetkým také, ktoré by dokázali presnejšie predpovedať intenzitu slnečného žiarenia a následného výkonu solárnych parkov.

V rámci spoločného projektu, ktorý prebiehal v rokoch 2017 až 2021, bola vypracovaná aj štúdia, ktorá bola tento mesiac publikovaná vo vedeckom časopise Atmospheric Chemistry and Physics. V rámci nej vedci skúmali radiačný účinok aerosólu na zemi a v atmosfére na príklade roku 2015 v Nemecku.

Výkon solárnych panelov naprieč krajinou je rôzny

Použité boli dva komplementárne postupy modelovania. Výskumníci jednak zohľadnili údaje o slnečnom žiarení v bezoblačných situáciách zhromaždených z dvadsiatich piatich staníc v rámci monitorovacej siete Nemeckého meteorologického ústavu a globálnej siete AERONET. Okrem toho radiačný efekt odhadovali aj na základe simulácií explicitného prenosu žiarenia, ktoré poskytol CAMS.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Peniaze z dražieb emisných kvót si rozdelia štyri rezorty. Vláda schválila ako

Peniaze z dražieb emisných kvót si rozdelia štyri rezorty. Vláda schválila ako

Zo stámiliónového balíka sa má ujsť na zatepľovanie budov aj zachytávanie uhlíka.

Schválili novelu zákona o EIA. Zmeny sa týkajú aj energetiky

Schválili novelu zákona o EIA. Zmeny sa týkajú aj energetiky

Rozsiahla novela prešla s pozmeňujúcimi návrhmi poslancov.

Rešpektujte smernicu, ktorá má zrýchliť pripájanie OZE, odkazuje eurokomisia Slovensku

Rešpektujte smernicu, ktorá má zrýchliť pripájanie OZE, odkazuje eurokomisia Slovensku

Slovensko stále netransponovalo európsku legislatívu. Komisia spustila infringement.

X
X
X
X