Tarifa za prevádzkovanie systému tvorí približne 14% koncovej ceny elektriny. Ministerstvo pripúšťa úľavy pre niektorých odberateľov, konkrétne návrhy však predstaví neskôr. Skupina opozičných poslancov tarifu vlani napadla na Ústavnom súde.
Zaplatili ste za odber elektriny faktúru vo výške 100 eur? Samotná komodita – elektrická energia – sa na tejto čiastke podieľa ani nie jednou štvrtinou. Do koncovej ceny elektriny totižto vstupuje množstvo ďalších položiek. Jednou z najväčších je tarifa za prevádzkovanie systému (TPS) tvoriaca približne 14% koncovej ceny, ktorú si následne rozdeľujú Hornonitrianske bane a prevádzkovatelia OZE a KVET.
„Tarifa za prevádzkovanie systému spolu s ostatnými politickými opatreniami ako je aj odvod do jadrového fondu, či štedrá dividenda pre štátny podnik SEPS sa v koncovej cene elektriny pre spotrebiteľa podieľajú viac ako 16timi percentami,“ zhrnul pre Energie-portal.sk poslanec NR SR, Karol Galek (SaS). Ak by v cene elektriny nefigurovali, priemerná domácnosť by podľa neho ušetrila minimálne 60 eur ročne.
„TPS v štruktúre koncovej ceny elektriny podľa súčasného nastavenie nemá čo hľadať. Jednak pre to, že bola zavedená vyhláškou ÚRSO a nie zákonom, ako to pri daniach a poplatkoch vyžaduje Ústava SR, a tiež preto, že ide o súhrn politických rozhodnutí, za ktoré však politici odmietli prevziať zodpovednosť a v plnej miere ich preniesli na plecia občanov,“ tvrdí Galek. Opoziční poslanci preto v novembri 2016 TPS napadli na Ústavnom súde.
MH SR: reforma TPS je v tomto roku prioritou
K ostrej kritike opozičných liberálov sa rezort hospodárstva nepridáva. Ministerstvo si však podľa všetkého do istej miery problém uvedomuje a pred dvoma týždňami dokonca oznámilo, že reforma TPS je preň v tomto roku jednou z priorít. Zmenou nastavenia TPS chce ministerstvo „docieliť zníženie cien elektriny pre podniky“.
Vo vyjadrení pre Energie-portal.sk je však hovorca rezortu, Maroš Stano, opatrný. „MH SR si je vedomé skutočnosti, že TPS ovplyvňuje koncovú cenu elektriny. Výšku TPS ovplyvňuje rozsah podporovaných zdrojov OZE a výška podpory je ovplyvnená aj úrovňou cien elektriny na trhoch, t.j. rozdiel cien elektriny na trhoch a garantovaných cien pre podporovaných výrobcov elektriny.“
Uviedol tiež, že kým na Slovensku sú náklady na tieto podpory rozložené na všetkých odberateľov vrátane priemyselných, v niektorých krajinách majú odberatelia úľavy z týchto nákladov. To sa podľa ministerstva pozitívne premietne v koncovej cene pre takýchto odberateľov.
„Vláda v programovom vyhlásení prijala záväzok, že prehodnotí TPS a MH SR prinesie na verejnú diskusiu s podnikateľskou sférou, zamestnávateľmi i s verejnosťou niekoľko návrhov o tom, aký spôsob zvoliť. Rovnako bude potrebné zohľadniť možnosti štátneho rozpočtu alebo iných možných zdrojov, zároveň sa musia prípadné návrhy posudzovať aj z pohľadu dosahov na ostatných odberateľov elektriny,“ dodal Stano.
Alternatívou môže byť prechod na český model
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.