Integrácia ministerstva pre energetiku a klimatické zmeny do väčšieho „biznisrezortu“, environmentálne kruhy chápu ako symboliku. Krajina svoj cieľ pre podiel obnoviteľných zdrojov v roku 2020 nedosiahne, ozýva sa z Londýna čoraz častejšie.
Nová vláda Theresy Mayovej rozhodla o konci energeticko-klimtického rezortu Department of Energy and Climate Change ešte v júli. Agenta rezortu pritom prešla pod novo vytvorené ministerstvo pre biznis, energetiku a priemyselnú stratégiu.
Obnoviteľné zdroje súčasťou mainstreamu
„Klíma“ či „klimatické zmeny“ však v názve nového ministerstva nefigurujú. To podľa kritikov Mayovej vlády vyslalo jasný signál o prístupe nového kabinetu k environmentálnej politike. Ed Miliband, dnes už bývalý líder opozičných labouristov, okamžite označil rozohodnutie za „jednoducho hlúpe.“
Bývalý šéf zrušeného klimaticko-energetického rezortu bol podobne ostrý: „Je to závažné poškodenie našej politiky v tejto oblasti,“ povedal Chris Huhne pre The Guardian, „a bohužiaľ smutne zapadá do súčasného posunu vo vláde smerom doprava, kde euroskepticizmus často existuje ruka v ruke s klimatickým skepticizmom.“
Vláda vidí premiešanie v kompetenciách ministerstiev pochopiteľne úplne opačne. A vytvorenie „superministerstva“ podporil i James Court, riaditeľ pre politiku v Renewable Energy Association: „Je to väčšie ministerstvo a sme radi, že pôvodný rezort sa presúva k biznisu a priemyselnej stratégii. Obnoviteľné zdroje už zďaleka nie sú nejaké malé pieskovisko, ale stali sa oveľa viac súčasťou mainstreamu.“
Cieľ 15% podielu OZE zrejme nedosiahnu
Začiatkom septembra tohto roku vládny výbor Energy and Climate Change Comittee skonštatoval, že ak bude Británia pokračovať v načatom kurze, svoj cieľ týkajúci sa podielu obnoviteľných zdrojov energie (OZE) krajina nedosiahne. Ešte dávnejšie ich pritom spochybnila aj samotná ministerka pre energetiku a klimatické zmeny, Amber Rudd.
Národný cieľ pre celkový podiel OZE na energetickom mixe v roku 2020 Smernica o podpore využívania energie z obnoviteľných zdrojov stanovuje na 15%. Ministerstvo pre energetiku a klimatické zmeny tento cieľ plánovalo rozložiť na 30-percentný podiel OZE v energetike, 12% v teplárenstve a 10% v doprave.
„Tieto ciele boli pre investície užitočnými impulzmi, obzvlášť pre rozvoj kapacit anaeróbnej digescie. Ak berieme ohľad na tento boom, odchod z EÚ môže mať potenciálne zničujúci efekt na budúcnosť tohto sektoru,“ uviedol na margo týchto dát Rob Preston na portáli Mrw.co.uk.
Práve anaeróbna digescia, produkcia bioplynu a biologických odpadov, pritom patrila v Británii medzi ťahúňov celého sektoru OZE. Boom v tomto sektore však nastával za masívnej podpory prostredníctvom tarify za prevádzkovanie systému, pričom vláda sa rozohlda celkovú podporu obmedziť na maximálne 20MW ročne. Neistota ohľadom toho, ako bude vyzerať podpora v budúcnosti, podľa predstaviteľov sektoru brzdí investície.
Podpora OZE neskončí. Podmienky sú vak nejasné
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.