Ministerstvo potvrdilo: Vratky za plyn nie sú vratky | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSE
Belimo

Ministerstvo potvrdilo: Vratky za plyn nie sú vratky

Záujem vlády vyplácať "vratky za plyn" avizoval premiér Fico už v októbri 2014. Podľa ministerstva hospodárstva si tento pojem vymysleli médiá.

Ministerstvo potvrdilo: Vratky za plyn nie sú vratky

Foto: Fotolia

V júni 2014 predstavila vláda svoj prvý balíček opatrení, ktoré podľa nej mali zlepšiť životnú úroveň obyvateľstva. Jedným z jej opatrení malo byť to, že v nasledujúcich dvoch rokoch sumárne cena zemného plynu pre domácnosti klesne o dvojciferné číslo. Už v októbri toho istého roku však v diskusnej relácii TA3 Robert Fico zdôraznil, že pôjde o vratky. "Podľa objemu spotrebného plynu budeme ľuďom dávať nejaké vratky, vracať naspäť peniaze," povedal podľa TA3 vtedy Fico.

O vratkách za plyn hovoril predseda vlády aj v lete nasledujúceho roku. „Každá domácnosť, ktorá je priamym zákazníkom spoločnosti, ktorá dodáva plyn, dostane od vlády Slovenskej republiky konkrétnu vratku,“ zopakoval na tlačovej konferencii vlády.

Ani vtedy však nevysvetlil, ako môže vláda vrátiť peniaze, ktoré jej nikto nezaplatil a preto ich nemá. Tie sú totiž príjmom dodávateľov plynu.

O akú vratku zo štátneho rozpočtu teda išlo? S odpoveďou na otázku nás Úrad vlády SR odkázal na ministerstvo hospodárstva.

Rezort potvrdil, že o žiadnu vratku nejde. Podľa neho si názov vymysleli médiá.

Štátny príspevok pre odberateľov plynu v domácnosti nazvali médiá hovorovo vratky. Vo všetkých nami predkladaných dokumentoch a komunikácii s médiami sme uvádzali pojem príspevok, avšak médiá pracovali s pojmom vratky. Preto neskôr pre mediálne vyjadrenia použil niekoľkokrát rezort médiami zjednodušený pojem vratky, aby občania vedeli, že hovoríme o tom istom príspevku,“ uviedla pre Energie-portal.sk hovorkyňa Miriam Žiaková.

O tom, že autorom nepravdivej informácie neboli médiá, ale premiér Fico, však svedčí práve jeho vystúpenie 19. októbra 2014 v TA3 a mnohé ďalšie v neskoršom období.

Pred týmto dátumom sme v internetovom vyhľadávači nenašli žiadnu zmienku médií o vratkách za plyn.

Značky
Kauza vratky

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Spúšťajú register obnoviteľných plynov. Záruky pôvodu majú prispieť k dekarbonizácii

Spúšťajú register obnoviteľných plynov. Záruky pôvodu majú prispieť k dekarbonizácii

Zatiaľ ide hlavne o biometán, do budúcnosti sa však počíta aj s ďalšími plynmi.

ÚRSO sa pýta, prečo nezlacňujú energie. Dôvodom je regulácia, odkazujú dodávatelia

ÚRSO sa pýta, prečo nezlacňujú energie. Dôvodom je regulácia, odkazujú dodávatelia

Dodávky energií sú podľa analýzy ÚRSO na Slovensku výrazne drahšie ako inde. Regulácia spôsobila oneskorenie pri zdražovaní a spomaľuje aj zlacnenie, kontrujú dodávatelia.

Odmietli zaplatiť za dodané energie. Medzi VSE a Chemes pokračujú súdne konania

Odmietli zaplatiť za dodané energie. Medzi VSE a Chemes pokračujú súdne konania

Zisťovali sme, ako sa hýbe spor ohľadom dodávok energií pre Chemes. Od mestského podniku má do 1. júna zinkasovať ďalšie milióny eur.