Vláda pomoc s cenami tepla sa nedostáva ku všetkým odberateľom tepla, upozorňuje štátny holding.
Vykurovacia sezóna sa skončila a spotrebovalo sa asi o 10 % tepla menej než v predchádzajúcich rokoch. Konštatuje to najväčší výrobca tepla v krajine, MH Teplárenský holding (MH TH), ktorý združuje šesticu štátnych teplární v Bratislave, Košiciach, Martine, Trnave, Zvolene a Žiline.
MH T svojim odberateľom sme počas uplynulej vykurovacej sezóny dodal viac ako 1,9 milióna MWh tepla, čo predstavuje 85 % dodávok v predchádzajúcom roku.
V článku sa dozviete:
- ako dlho trvala vykurovacia sezóna,
- čo teplárom spôsobovalo obavy,
- ako klesla spotreba tepla,
- čo MH TH hovorí o vládnej pomoci s cenami tepla.
Spotrebu tepla znížili domácnosti aj priemysel
Vykurovacia sezóna 2022/2023 sa v rámci holdingu začala v závode Trnava (býv. Trnavská teplárenská), a to 18. septembra 2022. Najdlhšie dodávali teplo zo závodov MHTH Bratislava, Martin a Zvolen, a to do 22. mája 2023.
„Táto vykurovacia sezóna tak trvala v priemere 243 dní, čo je v porovnaní s predchádzajúcou sezónou v priemere o 19 dní dlhšie, avšak priemerná teplota vo vykurovacom období bola asi o 0,4 °C vyššia ako vlani. Najnižšiu teplotu sme počas nej namerali v závode MHTH Zvolen, a to takmer - 17 stupňov Celzia začiatkom februára tohto roka,“ konštatuje holding v tlačovej správe.
Teplári vykurovaciu sezónu ukončili po oteplení tak.. Dodávku tepla podrobne opisuje Vyhláška Ministerstva hospodárstva SR č. 152/2005 Z. z., ktorá určuje začiatok vykurovacej sezóny na 1. september a koniec na 31. máj. Zároveň platí, že teplo prestávame dodávať, keď priemerná denná teplota vonku stúpne nad 13 °C aspoň dva dni po sebe a predpoveď počasia nenasvedčuje tomu, že by sa malo ochladiť.
Holding podľa slov jeho generálneho riaditeľa Marcela Vrátného vstupoval do vykurovacej sezóny 2022/2023 s obavami, čo bolo spôsobené energetickou krízou.
„Strach z vysokých cien energií sa prejavil aj na správaní našich odberateľov, a to domácností, ale taktiež priemyslu a sektoru služieb. Zo spotreby tepla môžeme konštatovať, že naši odberatelia začali úspornejšie vykurovať a spotrebovali až o 10 % menej tepla v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi,“ uviedol šéf MH TH Vrátný.
Niektorých štátna pomoc obišla
Štát podľa hodlingu pomohol riešiť vysoké ceny energií pre domácnosti štedrou štátnou pomocou, čím zmiernil dopady energetickej krízy.
Kľúčovým nástrojom sa v tomto smere stalo vládne „zastropovanie“ cien tepla, ktoré hovorí o tom, že teplo zo systémov CZT v roku 2023 nesmelo pre domácnosti zdražieť o viac ako 20 eur na meagawatthodinu. Rozdiel medzi takto „zastropovanou“ cenou a cenou vyplývajúcou z cenových rozhodnutí ÚRSO teraz teplárom kompenzuje štátny rozpočet stovkami miliónov eur.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.