Viessmann v reakcii na pandémiu koronavírusu preorientoval časť svojich výrobných kapacít na ventilátory, mobilné jednotky intenzívnej starostlivosti, ochranné dýchacie masky či dezinfekčné prostriedky.
V boji proti pandémii koronavírusu COVID-19 Viessmann Group rozširuje svoju spoločenskú zodpovednosť. V prestavanej časti svojich výrobných liniek teraz rodinná spoločnosť vyrába – okrem svojich popredných klimatických a energetických riešení – aj ventilátory, mobilné jednotky intenzívnej starostlivosti, dýchacie masky a dezinfekčné prostriedky.
„Boj proti súčasnej pandémii si vyžaduje súdržnosť, tímového ducha a kreativitu, aby sme čo najlepšie vyšli z tejto náročnej situácie,“ uviedol výkonný riaditeľ spoločnosti Viessmann, Max Viessmann. „Spôsob, akým sa dnes koronakríze postavíme, určí, ako si toto obdobie budeme pamätať v budúcnosti – snáď s hrdosťou a uvedomením si, že sme dosiahli nový rozmer solidarity.“
Z kotlov na ventilácie prešli hladko
Jednu z výrobných liniek pre nástenné plynové kotly, v sídle spoločnosti v Allendorfe v severnom Hesensku, Viessmann prestaval na výrobu medicínskych produktov v priebehu niekoľkých dní.
„Skutočnosť, že bolo dokonca možné vyvinúť zjednodušený ventilátor v takom krátkom čase, je dôsledkom konštrukcie týchto nástenných plynových zariadení,“ uviedla spoločnosť.
Na jednej strane Viessmann môže do ventilátorov montovať mnoho komponentov nástenných plynových zariadení, ako napríklad elektronické pripojenie plynu a vzduchu. Na druhej strane sa ukázalo byť výhodou, že spoločnosť má flexibilné výrobné zariadenie, ktoré sa dá vo veľmi krátkom čase prispôsobiť novým požiadavkám.
Mobilný ventilátor testovali s lekármi z popredných nemeckých nemocníc. | Foto: Viessmann
Ventilátory umožňujú individuálne nastavenie príslušných úrovní tlaku, ako aj rýchlosti dýchania a umožňujú premenlivú prísadu kyslíka. Spĺňajú požiadavky na invazívnu ventiláciu pacientov COVID-19. Ich veľkou prednosťou je, že nie sú závislé od nemocničnej infraštruktúry.
„Kompaktné ventilátory sú mobilné a nemusia nevyhnutne závisieť od technickej infraštruktúry nemocnice, pretože sa dajú prevádzkovať buď prostredníctvom prívodu kyslíka do nemocnice, ako aj prostredníctvom riešenia s pripojenou kyslíkovou fľašou. Veľká Británia, Taliansko, Rusko, Španielsko a mnoho ďalších krajín má v súčasnosti veľký nedostatok ventilátorov. Spoločnosť Viessmann je už v kontakte s orgánmi, aby preskúmala možné miestne použitie,“ informovala spoločnosť.
Mobilný ventilátor od spoločnosti Viessmann. | Foto: Viessmann
V súčasnosti sa Viessmann usiluje získať rýchly osobitný súhlas s používaním ventilátorov v Nemecku.
„Po udelení osobitného schválenia by bolo možné vyrobiť viac ako 600 kusov za deň,“ vysvetlil Dr. Markus Klausner, hlavný technologický riaditeľ Viessmann Climate Solutions.
Mobilná JIS môže fungovať kdekoľvek
Ďalším z produktov, ktorými Viessmann reaguje na pandémiu koronavírusu, sú prenosné jednotky intenzívnej starostlivosti (JIS). Ich výhodou je, že sa dajú zostaviť rýchlo a kdekoľvek.
Modulárne „JIS-ky“ by tak mohli zásadným spôsobom prispieť k starostlivosti o pacientov s ťažkým priebehom ochorenia COVID-19.
Mobilné JIS-ky dcérskej spoločnosti Viessmann "Vitec" sú kompletné riešenia na kľúč. | Foto: Viessmann
Vďaka prefabrikovanému a modulárnemu dizajnu je možné jednotky rýchlo inštalovať a sú k dispozícii v dvoch modulových verziách pre jedného alebo dvoch pacientov. Tieto prenosné „JIS-ky“ môžu byť umiestnené v interiéri, napríklad vo výstavných halách alebo športových arénach, ale aj v exteriéri.
Novú linku na dýchacie ochranné masky vo výcvikovom stredisku Viessmann v Allendorfe vybudovali učni. Viessmann ako rodinná firma tradične prikladá veľký význam vzdelávaniu mladých ľudí.
Tieto masky už boli odovzdané miestnym nemocniciam a zariadeniam sociálnej starostlivosti v okrese Waldeck-Frankenberg.
S myšlienkou vyvinúť a vyrábať ochranné masky prišli učni Viessmann Werke. | Foto: Viessmann
Čerpajú z nápadov zamestnancov
Mnoho projektov, ktoré v súčasnosti Viessmann realizuje, pochádza z nápadov jeho zamestnancov. Zamestnanci skupiny Viessmann každoročne predkladajú okolo 150 000 nápadov a návrhov na zlepšenie, čo v prepočte na zamestnanca najvyššia hodnota v Nemecku.
„V súčasnosti sa veľa nápadov priamo týka koronakrízy. Napríklad na návrh zamestnancov bola realizovaná výroba vlastného dezinfekčného prostriedku,“ uviedla spoločnosť.
Dezinfekčné prostriedky vyrábané spoločnosťou Viessmann. | Foto: Viessmann
Ďalším výsledkom nápadu zamestnanca je výroba takzvaných „osobných otváračov dverí“, ktoré sa vyrábajú na 3D tlačiarňach. Pomocou tohto jednoduchého ale účinného nástroja sa už nikto nemusí dotýkať kľučky dverí rukami.
„Všetky nápady pochádzajú z našich vlastných tímov. Neuveriteľne ma ohromila kreativita nášho tímu,“ podotkol Dr. Klausner.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.