INNOGY
INNOGY
Belimo 2

McKinsey: Vodíkové elektrolyzéry budú tvoriť 40 % nárastu dopytu po elektrine po roku 2035

Záchranné ekonomické balíčky štátov budú čoraz dôležitejšie aj v energetike v nasledujúcich dekádach, konštatuje poradenská spoločnosť.

McKinsey: Vodíkové elektrolyzéry budú tvoriť 40 % nárastu dopytu po elektrine po roku 2035

Foto: Depositphotos

Rok 2020 priniesol silné otrasy na trhu s energiami v celom svete. Obnovenie dopytu po elektrine, rope a plyne na pred-covidovú úroveň môže trvať aj niekoľko rokov.

Pre ďalší vývoj energetického odvetvia budú stále viac dôležitejšie politiky štátov. “Stimulačné opatrenia budú zohrávať stále väčšiu úlohu v energetických systémoch počas nasledujúcich dekád, vzhľadom k bezprecedentnému objemu mnohých balíčkov pre zotavenie ekonomiky,” konštatuje poradenská spoločnosť McKinsey.

Dopyt po fosílnych palivách má v základnom scenári ďalšieho vývoja energetiky vrcholiť v roku 2027. Dôvodom je rastúca elektrifikácia a zastúpenie obnoviteľných zdrojov v energetických systémoch. Objem investícií do zdrojov vyrábajúcich elektrinu má v základnom scenári vývoja ostať prakticky zachovaný. Inštalovaná kapacita síce výrazne vzrastie, no na druhej strane majú klesať kapitálové náklady na obnoviteľné technológie.

Dopyt po elektrine zvýšia aj vodíkové elektrolyzéry

Spotreba elektrickej energie bude rásť a zvyšovať podiel na konečnej energetickej spotrebe. Z 19 na 30 % do roku 2050. Zároveň sa na trhu budú čoraz viac presadzovať lacné OZE zdroje, ktoré majú byť konkurencieschopnejšie ako fosílne zdroje vo väčšine regiónoch sveta pred rokom 2030.

Zhruba 40 % nárastu dopytu po elektrine v rokoch 2035-2050 má pochádzať z potreby elektrolyzérov na produkciu zeleného vodíka, ktorý nájde uplatnenie najmä v priemysle a doprave.  

“Posun k OZE zdrojom bude znamenať potrebu posilnenia flexibility. Dôležitú úlohou tu zohrajú batérie, ale špičkové plynové elektrárne budú mať tiež svoj význam pri vykrývaní období s nízkou produkciou obnoviteľných zdrojov.”

Dopyt po rope má vrcholiť okolo roku 2029, zemnom plyne v roku 2037. Podiel plynu na celkovej potrebe energií vo svete má stúpať ešte najbližších 15 rokov. Napriek dosiahnutiu vrcholu v 30. rokoch ešte aj v roku 2050 bude dopyt o niečo vyšší ako v súčasnosti.

“Fosílne palivá budú zohrávať stále dôležitú úlohu do roku 2050, najmä v chemickom a leteckom odvetví.” Dopyt v USA a Európe podľa analytikov dosiahol vrchol a vykazuje postupný pokles už vyše dekády.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Do riadenia elektrizačnej sústavy v Česku sa zapojili noví integrovaní agregátori

Do riadenia elektrizačnej sústavy v Česku sa zapojili noví integrovaní agregátori

Otvorenie trhu podporných služieb pre menších poskytovateľov prináša ďalšie prepojenie elektroenergetiky a plynárenstva.

Susediace veterné parky sa navzájom spomaľujú, ukázala štúdia

Susediace veterné parky sa navzájom spomaľujú, ukázala štúdia

Blízkosť veľkých offshore veterných elektrární ovplyvňuje produkciu energie veternými turbínami nachádzajúcimi sa po prúde vetra, pričom môže znížiť ich kapacitu o 20 až 25 percent.

O kreslo v Regulačnej rade zabojujú jej bývalý člen a manažér SPP

O kreslo v Regulačnej rade zabojujú jej bývalý člen a manažér SPP

Dvojicu kandidátov už odobril Výbor NR SR pre hospodárske záležitosti, návrh smeruje do pléna. Posledné slovo však bude mať prezidentka.