Pri výrobe biopalív využijú použité kuchynské oleje a ďalšie odpadové materiály.
Nová stratégia, ktorú pred necelým mesiacom predstavila matka bratislavskej rafinérie Slovnaft, Skupina MOL, sa pretavuje do praxe. Ropný a plynárenský koncern spustil vo svojej maďarskej rafinérii Duna výrobu biopalív.
Výskumom a vývojom v tejto oblasti hodnotového reťazca sa MOL začal zaoberať už niekoľko rokov pred aktualizáciou svojej stratégie, ktorou chce reagovať najmä na očakávaný pokles dopytu po fosílnych palivách. V novej výrobe v rafinérii Duna sa budú spolu s fosílnymi materiálmi spracovávať biologické suroviny.
Riešenie má umožniť, aby sa zvýšil podiel obnoviteľnej zložky v palivách a zároveň znížili emisie CO2 o 200 000 ton ročne bez toho, aby to malo negatívny vplyv na kvalitu palív.
„Skupina MOL doteraz nakupovala viac ako 500 000 ton biopalív, bioetanol a biodiese), ktoré využívala ako biozložku na primiešavanie do benzínov a nafty. Vďaka tejto investícii sme v Skupine MOL začali prvýkrát sami vyrábať obnoviteľnú naftu a stali sme sa výrobcami biopalív,“ uviedol Gabriel Szabó, viceprezident Skupiny MOL.
„Prínosov je veľa, pretože výrobou obnoviteľného paliva pomôžeme aj obehovému hospodárstvu. V súlade s našou nedávno aktualizovanou stratégiou „SHAPE TOMORROW“ plánujeme vyrábať viac ako 100 000 ton biopalív do roku 2030,“ doplnil G. Szabó.
Využijú rastlinné oleje aj živočíšne tuky
Pri výrobe motorovej nafty v rafinérii Duna sa bude biologická surovina spracovávať spolu s fosílnym materiálom. Na tento účel chce MOL využívať rastlinné oleje, použité kuchynské oleje aj živočíšne tuky.
Výsledkom bude produkt, ktorý je v porovnaní s naftou produkovanou na báze ropy čiastočne obnoviteľný. Hlavnú výhodu tejto metódy MOL vidí v tom, že kým v súlade s normou pre naftu je možné komponenty bionafty miešať v maximálnom objeme 7 objemových percent, v tomto prípade je možné ďalej zvýšiť biologický podiel v plynovom oleji.
„Jedným z hlavných cieľov Európskej únie a Skupiny MOL je dosiahnuť do roku 2050 čisté nulové emisie CO2. Okrem iného sa neustále sprísňujú povinnosti týkajúce sa podielu obnoviteľných zdrojov energie v dopravnom sektore. V súlade s tým sa na trhoch s palivami, kde pôsobí Skupina MOL, zvýšili očakávania týkajúce sa obsahu biozložiek v palivách, doteraz hlavne bioetanolu a FAME,“ priblížila Skupina MOL.
Chcú využiť aj ďalšie suroviny
Spoločnosť MOL začala so spoluspracovaním biozložiek pri výrobe nafty v rámci výskumného a vývojového projektu v roku 2012 v spolupráci s Panónskou univerzity.
„V týchto etapách boli stanovené druhy využiteľných surovín a kvalitatívne požiadavky. V roku 2018 bola spustená samotná investícia, čo zahŕňalo aj nevyhnutný rozvoj infraštruktúry na skladovanie a spracovanie nových bio-materiálov,“ uviedol MOL.
Skúšobná prevádzka nového procesu v rafinérii Duna sa začala v marci 2020. Od mája minulého roka je proces v štandardnom chode.
Vyrobená biozložka má podľa MOL-u výrazne vyšší potenciál úspory CO2 ako iné druhy biopalív vyrábané z tej istej suroviny. Projekt má priniesť ročné zníženie emisií CO2 o 200 000 ton, čo je rovnaké zníženie CO2, ako keby mesto s 200 000 obyvateľmi využívalo na vykurovanie výlučne solárnu energiu.
„Cieľom je ďalšie rozširovanie portfólia surovín z odpadu a zvyškov, aby sa pri produktoch dosiahla ešte vyššia úspora CO2,“ doplnil MOL.
Zaujímajú sa aj o vodík
Nová stratégia Skupiny MOL počíta s tým, že ropný a plynárenský koncern sa bude podieľať na formovaní nízkouhlíkového obehového hospodárstva a investovať do nových podnikateľských oblastí, akými sú integrácia a využitie odpadu, recyklácia, zachytávanie, využitie a ukladanie uhlíka (CCUS), moderné biopalivá a príležitosti súvisiace s vodíkom.
V nasledujúcich piatich rokoch MOL plánuje na nové, nízkouhlíkové a udržateľné projekty vynaložiť miliardu dolárov (v prepočte 840 miliónov eur).
MOL počíta s tým, že dopyt po fosílnych palivách bude v celej Európe dlhodobo klesať. Skupina chce preto zmeniť svoje strategické smerovanie a transformovať svoje podnikanie v oblasti palív na chemickú výrobu.
V minulom roku skupina ohlásila zámer vyrábať spolu so švajčiarskym recyklované plasty. Do sektoru kompaundácie recyklovaných plastov pritom MOL vstúpil už v roku 2019 akvizíciou nemeckej spoločnosti Aurora.
Vlani na jeseň MOL taktiež dokončil výstavbu závodu na výrobu gumoasfaltu z použitých pneumatík v maďarskej rafinérii Zala. Nový závod má recyklovať 10 % všetkých použitých pneumatík v Maďarsku, pričom produkcia gumoasfaltu má pokryť 15 % domáceho dopytu po asfalte.
Zostáva vám 4% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.