Prezident Slovenského plynárenského a naftového zväzu upozorňuje, že niektoré štáty mimo EÚ môžu využiť súčasnú krízu na to, aby ovládli kľúčovú energetickú infraštruktúru v Európe.
Štáty mimo EÚ môžu využiť súčasnú krízu na to, aby získali kľúčovú energetickú a plynárenskú infraštruktúru. Ak štát nebude už teraz masívne sanovať ekonomiku, v budúcnosti to môže byť výrazne drahšie.
V aprílovom vydaní podcastu Otvorene o plyne Slovenského plynárenského a naftového zväzu (SPNZ) to uviedol Tomáš Malatinský, prezident SPNZ a Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZ SR).
Varuje pred nedemokratickými štátmi
Mnohé krajiny podľa T. Malatinského v súčasnosti vynakladajú na podporu ekonomiky viac ako zdrojov ako Slovensko. Zameriavajú sa pritom aj na energetickú infraštruktúru.
„Nemecko dokonca otvára také fondy, ktoré budú slúžiť i na to, aby túto krízovú situáciu nevyužil niekto na odkúpenie alebo výpredaj infraštruktúry. Na toto sú fondy nárokovateľné u nemeckého ministerstva financií,“ povedal T. Malatinský.
Pri dlhšej kríze podľa T. Malatinského môže dôjsť k podkapitalizácii spoločností a situáciu by mohli využiť subjekty „z nie úplne strategicky správnych krajín“ na to, aby odkúpili slovenskú plynárenskú a energetickú infraštruktúru.
O opatreniach na ochranu kľúčovej infraštruktúry by podľa jeho slov mala uvažovať vláda, ale riešenie by mohlo prísť na úrovni EÚ.
„Nám určite neprekáža, ak vlastní infraštruktúrny podnik krajina z EÚ, ale už by nám mohlo prekážať, ak by to bol niekto iný, niekto, kto nectí demokratické princípy, aké sú u nás zvykom a podobne,“ uviedol T. Malatinský, konkrétny štát či štáty však nemenoval.
Dekarbonizácia sa môže spomaliť
Infraštruktúrne podniky podľa jeho slov zatiaľ ekonomické problémy v dôsledku koronakrízy nehlásia. „Problém majú skôr s tým, aby zabezpečili prevádzku svojich kľúčových oblastí, ako dispečingy, špeciálne pracoviská a údržbárske práce, na ktoré je špecialistov málo,“ podotkol prezident SPNZ.
Súčasná kríza by podľa T. Malatinského mala mať a aj bude mať dopad na environmentálnu politiku EÚ a jej dekarbonizačné ambície.
„Situácia je podľa prvých pozorovaní taká, že ekonomika spomalila a možno odbúrala aj niektoré nezdravé výroby a možno ich už nenaštartuje. To by v konečnom dôsledku mohlo byť pre klímu pozitívne,“ hovorí T. Malatinský.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.