INNOGY
VSDS
INNOGY

Majiteľ solárnej strechy Tesla zdieľa svoje skúsenosti

Koľko zaplatil jeden z prvých používateľov solárnej strechy Tesla za inštaláciu solárneho systému v Kalifornii?

Majiteľ solárnej strechy Tesla zdieľa svoje skúsenosti

Foto: E for Electric, Teslarati

Tri Huynh je majiteľom domu v slnečnej Kalifornii, kde inštaloval solárnu strechu a batériu Tesla. Patrí medzi vôbec prvých používateľov solárnej strechy Tesla a o svoje skúsenosti sa podelil so serverom E for Electric.

Celkovo za solárnu strechu zaplatil 100-tisíc dolárov. Táto cena zahŕňa náklady na inštaláciu strechy so samotnými solárnymi, aj obyčajnými (sklenenými) škridlami a tri batériové úložiská Power Wall spolu za 15-tisíc dolárov. Celková výmera strechy predstavuje 93 štvorcových metrov, z čoho približne 70 % plochy zaberajú aktívne solárne panely. Teda nie celá plocha je pokrytá solárnymi článkami, keďže dispozícia domu s okolitými stromami zabraňujú dostatočnému prieniku slnečného svetla na tretinu strechy.

Doživotná strecha

Ak by majiteľ nahradil strechu, ktorú chcel aj tak vymeniť, štandardným materiálom, vyšlo by ho to podľa jeho slov na zhruba 50-tisíc dolárov. “Ak potrebujete novú strechu, solárna strecha dáva veľký zmysel. Je o niečo drahšia, no časom sa vyplatí,” vraví T. Huynh. Americká Kalifornia predstavuje najdrahšiu časť USA, kde ceny aj náklady na život prevyšujú iné regióny aj dvojnásobne.

Kvalita strechy je oveľa vyššia ako štandardné materiály, podľa výrobcu Tesla by mala odolať aj super silnej búrke. “Solárna strecha by mala vydržať takmer večnosť, na rozdiel od tradičných striech, pri ktorých je životnosť zhruba 30 rokov. Tesla neodporúča chodiť po solárnej streche, pretože je z klzkého skla a môžete ľahko spadnúť. Dôvod nie je ten, že by ste zničili takúto škridlu. Skúšal som jej pevnosť kladivom.”

Úspora energie

Trvalo zhruba tri mesiace, pokiaľ bol dodávateľ energie pripravený na pripojenie systému do siete. “Štandardne som platil za energie 350 USD za mesiac. Používanie solárneho systému tieto náklady zredukovalo na 90 dolárov. Trochu som bol prekvapený, že tak vysoko, ale je to preto, že systém ešte neprešiel celým cyklom a ešte sa neprejavili všetky prínosy,” vraví majiteľ.

Nie všetku elektrinu dokáže domácnosť spotrebovať, preto sú dni, kedy energiu dodáva do siete. Dodávateľ energií majiteľovi neplatí priamo, ale zlacňuje mu cenu dodávaného plynu o dva centy. “Naozaj neradi vyrábame nadbytočnú elektrinu. Snažíme sa optimalizovať spotrebu, aby energia nešla naspäť do siete. Často na konci dňa takto odchádza veľa elektriny."

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Aká je cena palivového dreva na Slovensku v roku 2020?

Aká je cena palivového dreva na Slovensku v roku 2020?

Palivové drevo je najlacnejším zdrojom vykurovania v rodinných domoch. Koľko stojí guľatina, metrovica, ukladané, sypané drevo a aký je medzi nimi rozdiel?

Fotovoltické systémy na strechách priemyselných budov prinášajú zaujímavé úspory nákladov

Fotovoltické systémy na strechách priemyselných budov prinášajú zaujímavé úspory nákladov

Ako ovplyvňuje účinnosť fotovoltických systémov orientácia a sklon inštalácie vzhľadom k podmienkam na Slovensku?

Pozvánka na online konferenciu: Komplexná obnova bytových domov 2020

Pozvánka na online konferenciu: Komplexná obnova bytových domov 2020

Štrnásty ročník medzinárodnej konferencie na tému "Bezpečnosť a zdravie v domácnostiach" bude prebiehať online formou.