VSE
VSE
Belimo 2

Macron: EÚ potrebuje pauzu v prijímaní nových environmentálnych regulácií

Schválenú legislatívu treba implementovať, nie opätovne meniť pravidlá, lebo inak stratíme priemysel, vyzýva francúzsky prezident.

Macron: EÚ potrebuje pauzu v prijímaní nových environmentálnych regulácií

Foto: Flickr (Jacques Paquier)

Francúzsky prezident Emmanuel Marcron vyzval Európsku úniu k zastaveniu prijímania novej legislatívy v oblasti životného prostredia. Tvrdí, že Európa spravila v tejto oblasti oveľa viac, než ostatné ekonomické veľmoci sveta.

Macron povedal tieto slová v rámci verejnej prezentácie plánu na reindustrializáciu Francúzska, ktorý by mal zahŕňať daňové úľavy a opatrenia na podporu tzv. zeleného priemyslu, vrátane nízkoemisných vozidiel a batérií.

“Pokiaľ ide o environmentálne regulácie, sme ďaleko pred USA, Čínou a inými krajinami vo svete. Nemôžeme prijímať ďalšie zmeny pravidiel,” uviedol s tým, že by to prinieslo riziká pre financovanie projektov.

Vo svojom prejave pred zástupcami francúzskeho priemyslu vyzval na prestávku v prijímaní nových environmentálnych regulácií v EÚ. “Už sme schválili veľa legislatívy na európskej úrovni, viac než iné krajiny. Teraz by sme ju mali implementovať, nie opätovne meniť pravidlá, lebo inak stratíme náš priemysel.”

Podotkol, že nestabilné regulačné prostredie môže poškodiť investície. “Implementujme to, čo sa schválilo. Ale musíme prestať schvaľovať ďalšiu legislatívu. Inak čelíme riziku, že budeme najlepší v reguláciách a najhorší vo financovaní.”

Elyzejský palác neskôr vysvetľoval vyjadrenia francúzskeho prezidenta. Vraj sa nemajú týkať existujúcej ani schvaľovanej environmentálnej legislatívy EÚ. „Nemal na mysli moratórium alebo vypustenie pravidiel, ktoré už existujú alebo sa o nich rokuje.“

Kritika Macrona: iné hovorí a iné koná

Macronove slová okamžite kritizovala nielen opozícia, ale aj niektorí stranícki kolegovia.  “Akékoľvek vyjadrenie, ktoré vyvoláva pocit, že sme už spravili dosť a stačí to, je nebezpečné. Nikdy by sa nemali vysielať signály o spomalení,” myslí si Barbara Pompili, bývalá ministerka životného prostredia.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (2)

  1. tibor.bohna@fortischem.sk18.05.2023 (08:24)
    Bez jednotného postupu v celom Svete v otázke "Zelenej politiky" je postup Európskej únie voči výrobcom v Európe, samozničujúci. Priemysel sa stáva nekonkurencie schopný voči zvyšku Sveta a v konečnom dôsledku Európska komisia tým, že predbieha zvyšok sveta v Zelenom priemysle (ktorý si vyžaduje neskutočne veľa navyše nákladov oproti konkurencii), oslabuje EUROPU voči zvyšku sveta. MACRON má pravdu, že treba pribrzdiť a nechať čas na skonsolidovanie a zistiť aké dopady na priemysel a stabilitu v Európe majú stále "odvážnejšie" nápady Zelených.
  2. Lubomir Kmotorka18.05.2023 (09:42)
    Priemysel si už celkom úspešne ničíme. Stali sme sa závislí od Číny. Životná úroveň obyvateľov klesá. Myslia si snáď poslanic EÚ parlamentu, že im to budú ľudia ešte tolerovať? Ide to príliž rýchlo. Máme tu veľa kríz naraz, od utečeneckej, cez energetickú, vojnovú. Jednoznačne treba znížiť rýchlosť v prijímaní zákonov, ktoré nie sú dobré pre ekonomiku a výrobu.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

ÚRSO od začiatku roka zatiaľ udelil päť pokút. Vlani ich rozdal 242

ÚRSO od začiatku roka zatiaľ udelil päť pokút. Vlani ich rozdal 242

Regulátor od začiatku roka 2024 rozhodol o pokutách v celkovej sume 22 700 eur. Väčšinu majú zaplatiť energofirmy.

Batérie zatiaľ inštalujú hlavne domácnosti. Veľké úložiská prepíšu štatistiku

Batérie zatiaľ inštalujú hlavne domácnosti. Veľké úložiská prepíšu štatistiku

K premiantom na európskom batériovom trhu patrí Česko. Batériu tam má takmer každá domácnosť, ktorá inštaluje fotovoltiku.

Cena plynu je na tohtoročnom maxime. Ďalší vývoj závisí od niekoľkých faktorov

Cena plynu je na tohtoročnom maxime. Ďalší vývoj závisí od niekoľkých faktorov

Hoci nastalo zotavenie cien na trhu, tri mesiace ešte nepredstavujú zmenu klesajúceho trendu, konštatujú analytici.

X
X
X
X