Eversheds Sutherland
VSE
Belimo 2

Lockdowny znížili mieru znečistenia ovzdušia, nie však rovnomerne

Výrazné odchýlky v hladine oxidu dusičitého zaznamenali vedci aj v rámci jedného mesta. Niektorí obyvatelia boli vystavení smogu v oveľa menšej miere ako pred pandémiou, iných sa zmena takmer nedotkla.

Lockdowny znížili mieru znečistenia ovzdušia, nie však rovnomerne

Foto: Pexels

Zmizol počas lockdownov smog?

Počas lockdownov, ktoré v súvislosti s pandémiou koronavírusu zavádzali krajiny po celom svete, sa na internete objavovalo množstvo fotografií z rôznych veľkomiest, na ktorých ľudia poukazovali na modrú oblohu, ktorá inak býva často zahalená smogom.

Rozšírili sa preto špekulácie o tom, že keďže bola obmedzená automobilová doprava, priemysel sa spomalil a mnohé letiská boli uzavreté, úroveň znečistenia ovzdušia celoplošne klesla. Situáciu v novej štúdii, ktorá bola publikovaná vo vedeckom časopise Nature, posúdili vedci z Washingtonskej univerzity v St. Louis.

Vyvinuli metódu založenú na satelitných meraniach, ktorá im umožnila určiť hladiny oxidu dusičitého (NO2), ktorý významne prispieva k tvorbe smogu, s úrovňou presnosti, ktorá bola doposiaľ nedosiahnuteľná. Funguje dokonca aj v oblastiach, ktoré nedisponujú pozemnými monitorovacími kapacitami. Určiť hladinu oxidu dusičitého je preto teraz možné aj pre plochu tak malú ako konkrétna mestská štvrť.

Znečistenie zachytia s nevídanou presnosťou

Novú metódu výskumníci použili na porovnanie hladín NO2 pred a počas lockdownov súvisiacich s COVID-19 naprieč krajinami, pričom zistili, že hoci na celom svete došlo k výraznému poklesu hladín oxidu dusičitého v oblastiach, ktoré boli v lockdowne, detailnejší pohľad odhalil aj výrazné rozdiely.

„Dokážeme určiť rozdiely nielen medzi mestami, ale aj v rámci miest sme zaznamenali zaujímavé odlišnosti v úrovniach NO2. Zmeny v mestách neboli jednotné, niektoré oblasti vykazovali výraznejší pokles ako iné,“ uvádza hlavný autor štúdie Matt Cooper, ktorý sa venoval výskumu detekcie oxidu dusičitého v atmosfére pomocou novej satelitnej technológie už pred začiatkom pandémie.

Cooperovi sa podarilo vylepšiť metódy, v ktorých sa používajú satelity, modelovanie a údaje z pozemného monitorovania na určenie povrchového množstva NO2 v akomkoľvek bode na planéte. Vďaka lepšiemu využitiu presnejších satelitných údajov dokážu vedci určiť hladiny oxidu dusičitého s presnosťou približne jedného kilometra.

Porozumenie hladinám oxidu dusičitého je v záujme verejného zdravia, keďže ide o jednu z hlavných látok znečisťujúcich ovzdušie, ktorá vedie k vzniku tuhých častíc. S vysokým vystavením oxidu dusičitému sa spájajú rôzne zdravotné problémy, najmä respiračné ochorenia, a celkovo súvisí s vyšším rizikom úmrtnosti.

Keďže tento plyn primárne vzniká pri spaľovaní, autori štúdie predstavili hypotézu, že lockdowny súvisiace s pandémiou môžu viesť k zníženiu hladín NO2, čo sa ukázalo byť pravdou.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Rebríček najziskovejších firiem opäť vedie energetika. Poradie sa však poriadne premiešalo

Rebríček najziskovejších firiem opäť vedie energetika. Poradie sa však poriadne premiešalo

Najziskovejšie firmy v slovenskej energetike vlani zarobili stovky miliónov eur.

Zadotujú veterné elektrárne. V Česku na ich výstavbu idú eurofondy

Zadotujú veterné elektrárne. V Česku na ich výstavbu idú eurofondy

Dotácie na veterné parky už rozdeľovalo aj slovenské ministerstvo hospodárstva.

Spustili vnútrodenné aukcie, rozširujú vnútrodenný trh s elektrinou. Ovplyvní to prideľovanie cezhraničných kapacít

Spustili vnútrodenné aukcie, rozširujú vnútrodenný trh s elektrinou. Ovplyvní to prideľovanie cezhraničných kapacít

Budovanie jednotného európskeho trhu s elektrinou má za sebou dôležitý míľnik.

X
X
X
X