Eversheds Sutherland
VSE
Belimo 2

Vo Švédsku objavili najväčšie ložisko kovov vzácnych zemín

Nález dáva nádej na posun smerom k čistej energii. Ťažiť sa však pre náročné povoľovanie v EÚ bude najskôr o veľa rokov.

náleizsko kovov vzácnych zemín

Zdroj: LKAB

Švédska štátna ťažobná spoločnosť LKAB tvrdí, že prvky vzácnych zemín by sa mohli vyrábať ako vedľajší produkt ťažby železnej rudy v jej baniach v Kirune.

Spoločnosť LKAB identifikovala v oblasti Kiruny významné ložiská prvkov vzácnych zemín, kovov, ktoré sú okrem iného nevyhnutné na výrobu elektrických vozidiel a veterných turbín.

Po úspešnom prieskume včera spoločnosť informovala o nerastných zdrojoch kovov vzácnych zemín, ktoré presahuje milión ton oxidov vzácnych zemín, čím ide zároveň o najväčšie známe ložisko svojho druhu v Európe.

"Je to dobrá správa nielen pre spoločnosť LKAB, región a Švédov, ale aj pre Európu a klímu. Ide o najväčšie známe ložisko prvkov vzácnych zemín v našej časti sveta, ktoré by sa mohlo stať významným stavebným kameňom pre výrobu kritických surovín, ktoré sú absolútne nevyhnutné na umožnenie ekologického prechodu. Čelíme problému s dodávkami. Bez baní nemôžu existovať elektrické vozidlá," hovorí Jan Moström, prezident a generálny riaditeľ skupiny LKAB.

V Európe sa v súčasnosti neťažia žiadne prvky vzácnych zemín. Očakáva sa, že dopyt sa v dôsledku elektrifikácie dramaticky zvýši, čo povedie k celosvetovej nedostatočnej ponuke, a to v čase rastúceho geopolitického napätia.

Podľa hodnotenia Európskej komisie sa očakáva, že dopyt po prvkoch vzácnych zemín, okrem iného pre elektromobily a veterné turbíny, sa do roku 2030 zvýši viac ako päťnásobne.

V súčasnosti je Európa závislá aj od dovozu týchto nerastných surovín, kde na trhu úplne dominuje Čína, čo je faktor, ktorý zvyšuje zraniteľnosť európskeho priemyslu.

Per Geijer DepositZdroj: LKAB

Dlhá cesta k ťažbe

Cesta k možnej ťažbe ložiska je pritom dlhá, pričom prvým krokom je žiadosť o koncesiu na využívanie ložiska Per Geijer, aby sa mohlo ďalej skúmať do hĺbky a preskúmať podmienky na ťažbu.

Plán predpokladá, že žiadosť o koncesiu na ťažbu bude možné podať v roku 2023.

IPESOFT

Spoločnosť LKAB už začala pripravovať niekoľko kilometrov dlhú štôlňu v hĺbke približne 700 metrov v existujúcej bani Kiruna smerom k novému ložisku, aby ho mohla podrobne preskúmať do hĺbky. Celý rozsah ložiska totiž ešte nie je známy.

"Už teraz investujeme veľké prostriedky, aby sme mohli napredovať, ale očakávame, že bude trvať niekoľko rokov, kým preskúmame ložisko a podmienky na jeho ziskovú a udržateľnú ťažbu. Čelíme výzvam, ktoré súvisia s využívaním pôdy a vplyvmi, ktoré existujú pre rozvoj tejto bane, a ktoré bude potrebné analyzovať, aby sme zistili, ako sa im vyhnúť, minimalizovať ich a kompenzovať. Až potom môžeme pristúpiť k žiadosti o environmentálne hodnotenie a požiadať o povolenie," hovorí Jan Moström.

"Ak sa pozrieme na to, ako fungovali iné povoľovacie procesy v našom odvetví, tak bude trvať minimálne 10 až 15 rokov, kým budeme môcť skutočne začať ťažiť a dodávať suroviny na trh. A to hovoríme o Kirune, kde spoločnosť LKAB ťaží rudu už viac ako 130 rokov. Rozhodujúci bude pohľad Európskej komisie na túto otázku, na zabezpečenie prístupu ku kritickým surovinám, a zákon o kritických surovinách, na ktorom Komisia teraz pracuje. Musíme zmeniť povoľovacie procesy, aby sme zabezpečili zvýšenú ťažbu tohto typu surovín v Európe. Prístup je dnes rozhodujúcim rizikovým faktorom pre konkurencieschopnosť európskeho priemyslu, ako aj pre klimatickú transformáciu," hovorí Jan Moström.

Ložisko má bohatý potenciál

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Chcú na Slovensku vybudovať štyri reaktory. Briti podpísali dohody

Chcú na Slovensku vybudovať štyri reaktory. Briti podpísali dohody

Spoločnosť newcleo dnes oznámila podpis dvoch rámcových dohôd s poprednými slovenskými jadrovými spoločnosťami JAVYS a VUJE.

Posledné podpisy. Biden zakázal väčšinu nových vrtov na mori

Posledné podpisy. Biden zakázal väčšinu nových vrtov na mori

Novozvolený prezident Donald Trump sľúbil, že nariadenie zruší. Nebude to však jednoduchý proces.

Emisie skleníkových plynov klesli v EÚ v roku 2023 o 7 % (+grafy)

Emisie skleníkových plynov klesli v EÚ v roku 2023 o 7 % (+grafy)

V roku 2023 dosiahli emisie skleníkových plynov v EÚ z hospodárskych činností a domácností celkovo 3,4 miliardy ton ekvivalentu CO2.

X
X
X
X