Hoci sa prevádzka uhoľných elektrární stáva nerentabilnou, tradičné uhoľné bašty sa fosílneho zdroja ľahko nevzdávajú.
Uhlie ako zdroj energie pri produkcii elektriny a tepla sa oplatí čoraz menej. Zhoršujúce sa ekonomické parametre a nová klimatická politika menia túto surovinu na nerentabilný zdroj. Energetické spoločnosti aj investori nahrádzajú fosílnu surovinu inými alternatívami. Viaceré európske krajiny už stanovili deň, kedy elektrárenské komíny naposledy vypustia uhlík do vzduchu.
Rastúca cena povoleniek znevýhodňuje uhlie
Jedným z hlavných nástrojov, ktorý má priniesť zastavenie prevádzky uhoľných elektrární v záujme čistejších zajtrajškov je systém obchodovania s emisnými povolenkami. Ten v Európe síce funguje už od roku 2005, no až donedávna bol jeho význam v praxi nulový. Na trhu totiž existovalo takmer také isté množstvo nadbytočných povoleniek (v prepočte na objem) ako bol celkový objem emisií CO2.
Po vlaňajšej reforme ETS začala cena povoleniek stúpať zhruba z 5 eur za tonu emisií na súčasných 15 eur. Energetické firmy sú teda podstatne menej motivované pripravovať nové a prevádzkovať existujúce uhoľné elektrárne. Táto cena by mohla dosiahnuť 55 eur do roku 2030, ak sa emisné ciele EÚ zosúladia s tzv. Parížskym klimatickým dohovorom.
Svetová banka odhaduje, že cena CO2 by sa do tohto obdobia mala pohybovať niekde medzi 42 až 84 eurami za tonu, ak zodpovední chcú obmedziť otepľovanie na 2 stupne Celzia. A to už je daň, pri ktorej prevádzkovatelia uhoľných elektrární môžu rovno vyvesiť bielu zástavu.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.