Nová schéma čaká na odobrenie Európskou komisiou. Podniky by sa vďaka nej mali dostať aj ku kompenzáciám za rok 2021.
V súvislosti s prudkým zvýšením nákladov priemyslu na nákup energií sa ako jeden z možných nástrojov na financovanie štátnej podpory opäť dostáva do pozornosti aj Environmentálny fond. V súvislosti s podporou podnikov sa pritom o fungovaní tohto fondu intenzívnejšie diskutuje už od minulého roka.
Envirofond je príjemcom výnosov z dražieb emisných kvót, ktoré len za vlaňajší rok dosiahli viac ako štvrť miliardy eur. Využitie financií závisí od každoročnej dohody medzi vládnymi rezortmi, ktoré fondu umožňujú využitie len malej časti týchto peňazí. Väčšina z výnosov z emisných kót sa tak hromadí na účte Envirofondu.
Po tlaku zo strany rôznych priemyselných zväzov a združení štát v závere vlaňajška rozhodol o navýšení tzv. kompenzácií za nepriame náklady uhlíka z pôvodne plánovaných štyroch na jedenásť miliónov eur. Išlo pritom o kompenzácie za rok 2020.
Nové kolo kompenzácií za rok 2021 však Envirofond zatiaľ nespustil a ani tak urobiť nemôže. Schéma štátnej pomoci, na základe tieto kompenzácie poskytoval podnikom od roku 2016, vypršala, a na schválenie novej schémy Európskou komisiou Slovensko stále čaká. Firmy by však o kompenzácie za vlaňajší rok nemali prísť. A v porovnaní s predošlými rokmi má byť ich celkový objem násobne vyšší.
Avizujú to zástupcovia Envirofondu a Ministerstva životného prostredia SR, ktorí na minulotýždňovom stretnutí s novinármi predstavili podrobnosti o novej schéme a pripravovaných kompenzáciách.
V článku sa dozviete:
- prečo Envirofond nevie využiť viac ako miliardu eur na svojom účte,
- ako vidí ďalšie fungovanie fondu envirorezort,
- čo sú kompenzácie za nepriame náklady uhlíka,
- koľko peňazí si majú podniky rozdeliť v rámci ďalšieho kola kompenzácií,
- kedy fond plánuje vyhlásiť prvú výzvu podľa novej schémy,
- ako sa v súvislosti s kompenzáciami zmenili pravidlá.
Envirofond v roku 2022 zvyšuje výdavky
„Environmentálny fond sa na rozdiel od minulosti čoraz viac dostáva do popredia aj pre jeho iné rozmery a funkcie, ktoré plní, nielen tie vo vzťahu ku komunálnej politike a zabezpečovaniu environmentálnej infraštruktúry,“ priblížil štátny tajomník MŽP SR Michal Kiča.
„V ostatnom čase boli diskutované aj viaceré témy, ktoré sa týkali príjmov z obchodovania s emisnými povolenkami. Máme jasnú víziu, ako v tejto veci ďalej pokračovať a postupovať.“
Zostáva vám 76% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.