Nestačí, že domácnosti dostanú nízku cenu elektriny, ak nebudú fungovať nemocnice či školy a fabriky budú nútené prerušiť výrobu, varuje šéfka Združenia dodávateľov energií.
Zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ) požadujú, aby v súvislosti s energetickou krízou vláda čo najrýchlejšie prijala ucelený plán pomoci slovenskému priemyslu. Na aktuálnu situáciu spojenú s prudkým nárastom cien energií upozornili dnes (13. septembra) so zástupcami priemyslu, gastrosektora, teplárenstva a dodávateľov energií na stretnutí s novinármi.
Vo videu hovoria:
- Miroslav Kiraľvarga, prezident RÚZ,
- Stanislav Janiš, predseda predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla,
- Jana Ambrošová, predsedníčka Združenia dodávateľov energií.
V článku sa dozviete:
- ako sa ceny energií pretavujú do problémov v rôznych odvetviach,
- čo podnikatelia žiadajú od vlády,
- prečo teplári pociťujú zdražovanie plynu rôzne,
- na čo apelujú dodávatelia energií.
Ceny energií inde vo svete stúpli menej
Podnikatelia upozorňujú, že dôsledky masívneho zdražovania energií pociťujú všetky sektory a bez okamžitého prijatia systémových opatrení budú nasledujúce mesiace pre mnohé podniky fatálne. Obmedzenie produkcie, pozastavenie výroby, uzatvorenie prevádzok a hromadné prepúšťanie sa podľa nich môže na Slovensku stať realitou už čoskoro.
Európa podľa zamestnávateľov „na plnej čiare prehráva boj na energetickom fronte.“ Spotové, teda burzové, ceny plynu lámu rekordy a v dôsledku krízy za ne slovenské podniky v mnohých prípadoch platia až 15-krát viac ako pred niekoľkými mesiacmi.
Ceny na európskych trhoch sú pritom výrazne vyššie než napríklad v Spojených štátoch či v Ázii. Zamestnávatelia združení v RÚZ preto upozorňujú, že to môže mať fatálne dôsledky v podobe poklesu dopytu a investícií, rastúcej nezamestnanosti či závislosti európskych krajín od tretích trhov. Rovnako tak už mesiace vládu žiadajú, aby predstavila ucelený plán pomoci podnikom i ohrozeným domácnostiam.
„Za týchto pár mesiacov už veľké množstvo závodov znížilo svoju produkciu alebo prestalo vyrábať úplne. Isté je, že pribudnú aj ďalšie Je preto nevyhnutné, aby slovenská vláda vystupovala na rokovaniach v Bruseli asertívne, pokiaľ ide o hľadanie riešení na udržanie ekonomiky a podnikov v Európe a na Slovensku. S ohľadom na závažnosť situácie sme presvedčení, že naša vláda vie nájsť podporu pri riešení aj u iných vlád členských krajín únie,“ vysvetľuje prezident RÚZ Miroslav Kiraľvarga.
Miroslav Kiraľvarga | Foto: Energie-portal.sk
Ceny sa líšia aj v rámci EÚ
Zostáva vám 66% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.