Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

Komisia schválila štátnu pomoc za 3,2 miliardy eur na výskum batérií pre elektromobily

Rozhodnutie Európskej komisie sa týka siedmich štátov, ktoré poskytnú štátnu pomoc na výskum a inováciu batériových technológií.

batérie do elektromobilov

Foto: Fotolia

Európska komisia odobrila štátnu pomoc v objeme 3,2 miliardy eur na výskum technológií pre batérie do elektromobilov. Projekt bude zameraný na celý vývojový reťazec batérií, od ťažby nerastných surovín cez dizajn batériových článkov až po opätovné využitie batérií a ich recykláciu po dobe životnosti. 

Štátnu pomoc na výskum a inováciu batériových technológií poskytnú vlády v siedmich krajinách EÚ. Sú nimi Belgicko, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Poľsko a Švédsko. Ukončenie projektu je plánované na rok 2031.

Do projektu sa priamo zapojí 17 účastníkov, predovšetkým priemyselných podnikov, vrátane malých a stredných firiem. Ďalších približne 70 externých partnerov sa má na projekte podieľať nepriamo. Európska komisia očakáva, že vládne investície v objeme 3,2 miliardy eur vyvolajú v batériovom sektore súkromné investície za ďalších päť miliárd.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. Pavel11.12.2019 (09:53)
    Na Slovensku máme "inovatívnu" firmu InoBat, ktorá chce zmeniť trh s batériami (napr. tu: https://www.energie-portal.sk/Dokument/inobat-chce-na-slovensku-postavit-zavod-na-vyrobu-baterii-do-elektromobilov-105523.aspx). Náš bývalý enegeticko únijný komisár bol veľmi aktívny. Ale podľa jeho posledného vyjadrenia na linkedine (https://www.linkedin.com/posts/marossefcovic_eubatteryalliance-battery-strategicforesight-activity-6609873684733665280-4i9o/) a tlačovej správy, je Slovensko akosi mimo "kľúčových, inovatívných, blabla...) partnerov. Uniká mi niečo, ale som mal nedávno pravdu, že celá aktivita InoBat ej zasa len predvolebná investičná clona podporovaná súčasnou koalíciou? A ešte k tomu európskemu: dátum dokončenia projektu 2031? To celý svet teraz počká až sa EU a jej členovi rozhýbu? Musk už postavil dve giga továrne. V USA a Číne. O ďalšej jeho sa rozpráva pri Berlíne, a EU chce podporiť vo Francúszku a v Nemecku, len do 2031...

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

ZVC: Uhlíková daň musí byť zavedená, inak Európa riskuje, že si zlikviduje priemysel

ZVC: Uhlíková daň musí byť zavedená, inak Európa riskuje, že si zlikviduje priemysel

Európa by si mohla pri dosahovaní klimatických cieľov zničiť veľkú časť priemyslu bez zavedenia správnych opatrení.

Českí vedci získali americký patent pre antikoróznu ochranu palivových článkov jadrových reaktorov

Českí vedci získali americký patent pre antikoróznu ochranu palivových článkov jadrových reaktorov

Riešenie je založené na pokrytí povrchu palivových článkov tenkou polykryštalickú diamantovú vrstvou.

Označenie A+++ končí. Nové energetické štítky majú zjednodušiť výber úsporných spotrebičov

Označenie A+++ končí. Nové energetické štítky majú zjednodušiť výber úsporných spotrebičov

Od 1. marca 2021 platia na Slovensku a v ostatných krajinách Európskej únie nové energetické štítky pre prvé druhy spotrebičov.