Odstavovanie jadrových blokov začína byť dobrým biznisom najmä v Európe. Sú celkové náklady na vyradenie bohunických reaktorov porovnateľné s ostatnými atómkami?
Na začiatku tohto roka bolo vo svete v prevádzke celkom 447 jadrových reaktorov. Z týchto sú takmer tri štvrtiny starších ako 30 rokov a štvrtina má viac než 40 rokov. Veľkú časť jadrových zariadení teda čaká vyraďovanie z prevádzky v nasledujúcich dvadsiatich rokoch.
Životnosť jadrového reaktora dosahuje zvyčajne hranicu 60 až 80 rokov, a to už vrátane predĺženia ich pôvodnej doby prevádzky o polovicu až 100 %.
Zhruba dvesto reaktorov čaká, podľa odhadov Medzinárodnej energetickej agentúry, v nasledujúcich dvadsiatich rokoch ukončenie prevádzky. Okrem toho 182 reaktorov sa nachádza už vo fáze trvalej nefunkčnosti.
“To znamená, že o 30 rokov bude najmenej 200 reaktorov vyradených z prevádzky. V rovnakom období sa plánuje postaviť 53 nových reaktorov. Zatiaľ čo budúcnosť jadrovej energie je neistá, trh s vyraďovaním zariadení bude rásť,” uvádza Denis Iurchak na stránke Energypost.
Najviac sa vyraďuje v Európe
Najviac, až 61 % z celkového počtu nefunkčných reaktorov sa nachádza v Európe, hlavne v krajinách západnej Európy. Z fungujúcich reaktorov je 150 starších ako 40 rokov.
“Odstaviť jadrové zdroje sa už zaviazali v Nemecku, Belgicku, Švajčiarsku a Španielsku, uvažujú o tom vo Švédsku. Francúzsko ohlásilo vypnutie 14 z 58 reaktorov do roku 2035. Litva a Slovensko vyraďujú staré sovietske reaktory v súlade s reguláciami EÚ. Rovnaký krok čaká aj Bulharsko s piatimi jednotkami elektrárne Kozloduy.”
Graf: Podiel reaktorov mimo prevádzky podľa regiónov vo svete
Zdroj: IAEA PRIS
Japonsko a Južná Kórea sa po nehode vo Fukušime zaviazali postupne odstavovať jadrové elektrárne. Zatiaľ čo 24 z 33 funkčných reaktorov v Japonsku je vypnutých, Kórea nevypla ešte ani jeden. Avšak vek zariadení sa zvyšuje a v najbližších rokoch by sa malo odstaviť 6 z 24 reaktorov.
Náklady na odstavenie
Do roku 2018 bolo na celom svete odstavených 21 reaktorov. Presné náklady na odstavenie sa však podľa D. Iurchaka určujú obtiažne kvôli nedostatku dostupných informácií. Prieskum OECD z roku 2016 uvádzal rozsah skutočných a očakávaných nákladov medzi 0,82 až 1,28 mil. USD za MW v prípade amerických reaktorov s výkonom 500-600 MW. Väčšie reaktory s výkonom okolo 1100 MW vychádzali lacnejšie na úrovni 0,21 – 0,59 mil. USD/MW.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.