Eversheds Sutherland
VSE
Belimo

Koľko stojí vyraďovanie atómovej elektrárne na Slovensku a vo svete?

Odstavovanie jadrových blokov začína byť dobrým biznisom najmä v Európe. Sú celkové náklady na vyradenie bohunických reaktorov porovnateľné s ostatnými atómkami?

Koľko stojí vyraďovanie atómovej elektrárne na Slovensku a vo svete?

Foto: JAVYS

Na začiatku tohto roka bolo vo svete v prevádzke celkom 447 jadrových reaktorov. Z týchto sú takmer tri štvrtiny starších ako 30 rokov a štvrtina má viac než 40 rokov. Veľkú časť jadrových zariadení teda čaká vyraďovanie z prevádzky v nasledujúcich dvadsiatich rokoch.

Životnosť jadrového reaktora dosahuje zvyčajne hranicu 60 až 80 rokov, a to už vrátane predĺženia ich pôvodnej doby prevádzky o polovicu až 100 %.

VIESSMANN

Zhruba dvesto reaktorov čaká, podľa odhadov Medzinárodnej energetickej agentúry, v nasledujúcich dvadsiatich rokoch ukončenie prevádzky. Okrem toho 182 reaktorov sa nachádza už vo fáze trvalej nefunkčnosti.

“To znamená, že o 30 rokov bude najmenej 200 reaktorov vyradených z prevádzky. V rovnakom období sa plánuje postaviť 53 nových reaktorov. Zatiaľ čo budúcnosť jadrovej energie je neistá, trh s vyraďovaním zariadení bude rásť,” uvádza Denis Iurchak na stránke Energypost.

Najviac sa vyraďuje v Európe

Najviac, až 61 % z celkového počtu nefunkčných reaktorov sa nachádza v Európe, hlavne v krajinách západnej Európy. Z fungujúcich reaktorov je 150 starších ako 40 rokov.

“Odstaviť jadrové zdroje sa už zaviazali v Nemecku, Belgicku, Švajčiarsku a Španielsku, uvažujú o tom vo Švédsku. Francúzsko ohlásilo vypnutie 14 z 58 reaktorov do roku 2035. Litva a Slovensko vyraďujú staré sovietske reaktory v súlade s reguláciami EÚ. Rovnaký krok čaká aj Bulharsko s piatimi jednotkami elektrárne Kozloduy.”

Graf: Podiel reaktorov mimo prevádzky podľa regiónov vo svete

Zdroj: IAEA PRIS

Japonsko a Južná Kórea sa po nehode vo Fukušime zaviazali postupne odstavovať jadrové elektrárne. Zatiaľ čo 24 z 33 funkčných reaktorov v Japonsku je vypnutých, Kórea nevypla ešte ani jeden. Avšak vek zariadení sa zvyšuje a v najbližších rokoch by sa malo odstaviť 6 z 24 reaktorov.

Náklady na odstavenie

Do roku 2018 bolo na celom svete odstavených 21 reaktorov. Presné náklady na odstavenie sa však podľa D. Iurchaka určujú obtiažne kvôli nedostatku dostupných informácií. Prieskum OECD z roku 2016 uvádzal rozsah skutočných a očakávaných nákladov medzi 0,82 až 1,28 mil. USD za MW v prípade amerických reaktorov s výkonom 500-600 MW. Väčšie reaktory s výkonom okolo 1100 MW vychádzali lacnejšie na úrovni 0,21 – 0,59 mil. USD/MW.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ukázali nové vyhlášky. ÚRSO chce sprísniť štandardy vyžadované od energofiriem

Ukázali nové vyhlášky. ÚRSO chce sprísniť štandardy vyžadované od energofiriem

Zmeny sa týkajú aj kompenzácií, ktoré musia firmy platiť, ak štandardy kvality neplnia. Po novom nemajú byť ohraničné.

Zelené technológie napredujú, no ciele pre rok 2030 sa zrejme nesplnia, tvrdí správa

Zelené technológie napredujú, no ciele pre rok 2030 sa zrejme nesplnia, tvrdí správa

Obnoviteľné zdroje, elektromobilita, či zelený vodík sa rozvíjajú. No nie dostatočne rýchlo pre naplnenie klimatických cieľov.

Lokálne zdroje rastú rekordným tempom. Je za tým aj možnosť distribučiek, konštatuje ÚRSO

Lokálne zdroje rastú rekordným tempom. Je za tým aj možnosť distribučiek, konštatuje ÚRSO

Regulačný úrad od začiatku roka vydal stovky potvrdí o výrobe elektriny v lokálnom zdroji. Ide hlavne o fotovoltické elektrárne inštalované firmami.

X
X
X
X