Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

Klimatická zmena bude čoraz intenzívnejšia. Čerstvá správa IPCC však nepotvrdzuje katastrofické vízie

Medzinárodný panel pre klimatické zmeny zverejnil novú správu o globálnom otepľovaní. Znížila sa pravdepodobnosť extrémnejších zmien teploty.

Klimatická zmena bude čoraz intenzívnejšia. Čerstvá správa IPCC však nepotvrdzuje katastrofické vízie

Foto: Depositphotos

Tento týždeň vyšla nová správa Medzinárodného panelu pre klimatické zmeny (IPCC), ktorá sa považuje za hlavný dokument pri hodnotení klimatických zmien, znižovania emisií skleníkových plynov a vplyvov zmien na ľudstvo.

Zhruba 740 autorov správy, ktorá je odborno-politickým konsenzom, sa nazdáva, že klimatická zmena je tu, je nepopierateľná a vyhliadky do budúcnosti nie sú dobré. Hoci existuje nádej, časť už spôsobených alebo ešte len prichádzajúcich škôd sa nedá odvrátiť.

“Klimatická zmena je plne rozšírená, rýchla a čoraz intenzívnejšia. Dôsledky zmien, od záplav až po extrémne horúčavy, sa budú zrýchľovať v nasledujúcich rokoch, pokiaľ nebude existovať silný celosvetový plán na zmierňovanie týchto rizík,” uvádza správa.

Závery poradenského orgánu OSN nie sú veľmi prekvapujúce a v súlade s predchádzajúcou správou z roku 2013. Teplota na Zemi sa zvyšuje a niektoré dôsledky zmeny klímy sú nezvratné. Vedci dospeli okrem iného aj k tomu, že sa znížila pravdepodobnosť extrémnejších zmien teploty, hoci to nie je úplne vylúčené.

“Takéto scenáre sa často používali na ospravedlnenie oveľa rýchlejšej a nákladnejšej reakcie vo forme zákazu alebo obmedzenia fosílnych palív,” uvádza denník The Wall Street Journal.

OSN straší ľudstvo už od vzniku

Dánsky štatistik Bjorn Lomborg považuje reakcie politikov a väčšiny médií vo svete za očakávané a v súlade s doterajším apokalyptickým naratívom. Napríklad generálny sekretár OSN António Guterres apeluje, že odvrátiť katastrofu možno iba vtedy, ak bude spoločnosť neodkladne konať.

“OSN je pritom známa ohlasovaním katastrof, ktoré ‘číhajú za dverami’. Už prvý predstaviteľ tejto organizácie pre životné prostredie pred polstoročím vyhlásil, že ľudstvu ostáva 10 rokov. Alebo riaditeľ IPCC v roku 2007 tvrdil, že máme k dispozícii už iba päť rokov.”

Samotná správa je podľa Lomborga, na rozdiel od strach vyvolávajúcich správ v médiách, seriózna, citlivá a veľmi dlhá. “Potvrdzuje, že globálne otepľovanie je skutočné a predstavuje problém.” Poukazuje na jednostranné uvažovanie v diskusii o klíme. Napríklad častejšie sa vyskytujúce obdobia horúčav. IPCC pritom zároveň uvádza nižšiu frekvenciu a intenzitu extrémne studených období.

Ak v dôsledku vysokých teplôt zahynie ročne 116-tisíc ľudí, tak kvôli menším mrazom sa úmrtia z podchladenia znížili o 283-tisíc. “Klimatické zmeny zachránia ročne 166-tisíc životov. Samozrejme, o tom sa nikde nehovorí,” upozorňuje Lomborg, prezident think-tanku Copenhagen Consensus Center a autor kníh ako “Falošný poplach: Ako nás panika z klimatických zmien stojí bilióny, poškodzuje chudobných a zlyháva pri zlepšovaní planéty”, či “Skeptický ekológ”.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Šéf Slovalco: Kompenzácie vysokých cien elektriny pre priemysel sú neadekvátne

Šéf Slovalco: Kompenzácie vysokých cien elektriny pre priemysel sú neadekvátne

Štát vyberá cez emisné povolenky od podnikov stovky miliónov eur, no na kompenzáciu dekarbonizačných nákladov ide nepatrný zlomok.

Zmeny v zákone o tepelnej energetike, resp. možnosť odpojenia sa od centrálneho zásobovania teplom

Zmeny v zákone o tepelnej energetike, resp. možnosť odpojenia sa od centrálneho zásobovania teplom

Článok Annamárie Tóthovej z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland vyšiel v prílohe ENERGO v septembrovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2021/09.

Vyjadrenie Súdneho dvora k pojmu „zariadenie“ a „prevádzkovateľ“ podľa smernice o obchodovaní s emisnými kvótami

Vyjadrenie Súdneho dvora k pojmu „zariadenie“ a „prevádzkovateľ“ podľa smernice o obchodovaní s emisnými kvótami

Článok advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland, ktorý vyšiel v prílohe ENERGO v júlovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 07/2021, približuje závery SD, ku ktorým dospel v prípade C-617/19.