Klimatická zmena bude čoraz intenzívnejšia. Čerstvá správa IPCC však nepotvrdzuje katastrofické vízie | ENERGIE-PORTAL.SK
CEQLS 5. júna 2023
VSE
Belimo

Klimatická zmena bude čoraz intenzívnejšia. Čerstvá správa IPCC však nepotvrdzuje katastrofické vízie

Medzinárodný panel pre klimatické zmeny zverejnil novú správu o globálnom otepľovaní. Znížila sa pravdepodobnosť extrémnejších zmien teploty.

Klimatická zmena bude čoraz intenzívnejšia. Čerstvá správa IPCC však nepotvrdzuje katastrofické vízie

Foto: Depositphotos

Tento týždeň vyšla nová správa Medzinárodného panelu pre klimatické zmeny (IPCC), ktorá sa považuje za hlavný dokument pri hodnotení klimatických zmien, znižovania emisií skleníkových plynov a vplyvov zmien na ľudstvo.

Zhruba 740 autorov správy, ktorá je odborno-politickým konsenzom, sa nazdáva, že klimatická zmena je tu, je nepopierateľná a vyhliadky do budúcnosti nie sú dobré. Hoci existuje nádej, časť už spôsobených alebo ešte len prichádzajúcich škôd sa nedá odvrátiť.

“Klimatická zmena je plne rozšírená, rýchla a čoraz intenzívnejšia. Dôsledky zmien, od záplav až po extrémne horúčavy, sa budú zrýchľovať v nasledujúcich rokoch, pokiaľ nebude existovať silný celosvetový plán na zmierňovanie týchto rizík,” uvádza správa.

Závery poradenského orgánu OSN nie sú veľmi prekvapujúce a v súlade s predchádzajúcou správou z roku 2013. Teplota na Zemi sa zvyšuje a niektoré dôsledky zmeny klímy sú nezvratné. Vedci dospeli okrem iného aj k tomu, že sa znížila pravdepodobnosť extrémnejších zmien teploty, hoci to nie je úplne vylúčené.

“Takéto scenáre sa často používali na ospravedlnenie oveľa rýchlejšej a nákladnejšej reakcie vo forme zákazu alebo obmedzenia fosílnych palív,” uvádza denník The Wall Street Journal.

OSN straší ľudstvo už od vzniku

Dánsky štatistik Bjorn Lomborg považuje reakcie politikov a väčšiny médií vo svete za očakávané a v súlade s doterajším apokalyptickým naratívom. Napríklad generálny sekretár OSN António Guterres apeluje, že odvrátiť katastrofu možno iba vtedy, ak bude spoločnosť neodkladne konať.

“OSN je pritom známa ohlasovaním katastrof, ktoré ‘číhajú za dverami’. Už prvý predstaviteľ tejto organizácie pre životné prostredie pred polstoročím vyhlásil, že ľudstvu ostáva 10 rokov. Alebo riaditeľ IPCC v roku 2007 tvrdil, že máme k dispozícii už iba päť rokov.”

Samotná správa je podľa Lomborga, na rozdiel od strach vyvolávajúcich správ v médiách, seriózna, citlivá a veľmi dlhá. “Potvrdzuje, že globálne otepľovanie je skutočné a predstavuje problém.” Poukazuje na jednostranné uvažovanie v diskusii o klíme. Napríklad častejšie sa vyskytujúce obdobia horúčav. IPCC pritom zároveň uvádza nižšiu frekvenciu a intenzitu extrémne studených období.

Ak v dôsledku vysokých teplôt zahynie ročne 116-tisíc ľudí, tak kvôli menším mrazom sa úmrtia z podchladenia znížili o 283-tisíc. “Klimatické zmeny zachránia ročne 166-tisíc životov. Samozrejme, o tom sa nikde nehovorí,” upozorňuje Lomborg, prezident think-tanku Copenhagen Consensus Center a autor kníh ako “Falošný poplach: Ako nás panika z klimatických zmien stojí bilióny, poškodzuje chudobných a zlyháva pri zlepšovaní planéty”, či “Skeptický ekológ”.

 
 

Zostáva vám 31% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (1)

  1. Gajdar17.03.2023 (22:40)
    A closer examination of the fantastical numbers in Bjorn Lomborg’s new book. Dr Lomborg’s arguments are based on fantastical numbers that have little or no credibility. https://www.lse.ac.uk/granthaminstitute/news/a-closer-examination-of-the-fantastical-numbers-in-bjorn-lomborgs-new-book/

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Väčšina elektriny je z jadra, štvrtina z OZE, zvyšok z uhlia a plynu. OKTE ukázal najnovší energetický mix

Väčšina elektriny je z jadra, štvrtina z OZE, zvyšok z uhlia a plynu. OKTE ukázal najnovší energetický mix

Z obnoviteľnej elektriny väčšinu vyrábajú vodné elektrárne. Tu sú najnovšie čísla (+ GRAF).

Miroslav Kiraľvarga: Dekarbonizácia US Steel Košice znamená obrovskú investíciu bez návratnosti

Miroslav Kiraľvarga: Dekarbonizácia US Steel Košice znamená obrovskú investíciu bez návratnosti

„Ozelenenie“ výroby ocele stojí podľa viceprezidenta podniku na troch dôležitých podmienkach.

Slovenské elektrárne chcú vlastné jadrové palivo. Vývoj potrvá niekoľko rokov

Slovenské elektrárne chcú vlastné jadrové palivo. Vývoj potrvá niekoľko rokov

Slovensko investuje spolu so susednými krajinami do spoločného vývoja nového jadrového paliva.