Kauza vratky. Ministerstvo nechce vysvetliť, na čo slúži príspevok | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSE
Belimo 2

Kauza vratky. Ministerstvo nechce vysvetliť, na čo slúži príspevok

Platba zo štátneho rozpočtu pre odberateľov plynu v domácnostiach, ktorú premiér Robert Fico označuje ako vratky za plyn, nie je vratkou, ale príspevkom. Minulý týždeň to potvrdil rezort hospodárstva. Ministerstvo však nechce vysvetliť, na aký účel týmto príspevkom občanom prispieva.

Kauza vratky. Ministerstvo nechce vysvetliť, na čo slúži príspevok

Foto: Fotolia

V sprievodnom liste k poštovej poukážke, ktorú v týchto dňoch dostávajú odberatelia plynu v domácnostiach, ministerstvo hospodárstva informuje, že ide o príspevok vlády. Do zákona o štátnom rozpočte sa ten úkon dostal pod označením „štátny príspevok z prostriedkov štátneho rozpočtu odberateľovi plynu v domácnosti“.

Príspevok je však v slovenských právnych predpisoch viazaný vždy na účel, na ktorý prispieva. Podobe tak definuje príspevok aj Krátky slovník slovenského jazyka; ako sumu, ktorou sa na niečo prispieva.

List Ministerstva hospodárstva SR odberateľom plynu však neobjasňuje, na aký účel je tento príspevok určený. Vysvetlenie toho, na aký účel môžu byť tieto peniaze použité, neposkytli ani poslanci, ktorí tú zmenu navrhli.

Dôvodové vysvetlenie k tomuto ustanoveniu zákona v pozmeňovacom návrhu totiž uvádza, že štátny príspevok sa poskytuje preto, lebo sa deklaruje jeho poskytnutie.

Prečítajte si tiež
TOP 5 informácií o vratkách za plyn, ktoré ste možno nevedeli
Už ste si prevzali tzv. vratky za plyn? Tento informačný sprievodca vám pomôže zorientovať sa v peniazoch, ktoré ste prijali.

V reakcii na otázky denníka Energie-portal.sk zaslalo ministerstvo iba popis procesu vzniku týchto platieb. Na otázku, na aký účel je určený príspevok, alebo či ho považuje za „bezúčelový príspevok“, ministerstvo neodpovedalo.

Celú reakciu ministerstva zverejňujeme nižšie.

V liste odberateľom plynu tiež ministerstvo tvrdí, že táto platba je príspevkom vlády Slovenskej republiky. Príspevok však nenavrhla vláda, ale poslanci v pozmeňovacom návrhu. Príspevok je zároveň platbou zo štátneho rozpočtu, nie z rozpočtu vlády.

Na otázku, prečo ministerstvo označuje v liste tento príspevok ako príspevok vlády SR, keď o jeho vyplatení rozhodla národná rada, rezort hospodárstva opäť neodpovedal.

Prílohy – list odberateľom, reakcia MH SR, kontext vzniku platby

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
Kauza vratky

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Dorazil tanker s ropou pre Slovensko. Matka Slovnaftu ju vyťažila v Azerbadžane

Dorazil tanker s ropou pre Slovensko. Matka Slovnaftu ju vyťažila v Azerbadžane

Bratislavská rafinéria pokračuje v diverzifikácii svojich dodávok.

Andrej Juris: Sme tam, kde sme boli pred rokom. Treba vyriešiť ceny elektriny na rok 2024

Andrej Juris: Sme tam, kde sme boli pred rokom. Treba vyriešiť ceny elektriny na rok 2024

Zostávajú posledné dni, vládne zásahy do cien elektriny treba dotiahnuť do konca marca, upozornil dnes šéf ÚRSO na pôde NR SR.

ČSEF: Energetika v permanentnej zmene - kríza, jadro a zdieľanie

ČSEF: Energetika v permanentnej zmene - kríza, jadro a zdieľanie

Platforma Česko-Slovenské energetické fórum spoločne s významnými českými a slovenskými energetickými spoločnosťami organizuje piaty ročník odbornej konferencie.