Štát v meste zadotuje spracovanie biomasy. Byty sa majú napojiť na centrálne zásobovanie teplom.
Situácia s kvalitou ovzdušia v Jelšave sa bude riešiť inak, než počítal pôvodný plán z decembra 2023. Vláda včera (15. októbra) na návrh ministra životného prostredia Tomáša Tarabu schválila nový postup.
Rozhodnutie padlo viac ako mesiac po tom, ako vláda začiatkom septembra zrušila predošlý zámer presadený ministrom Tarabom vlani. „Zrušenie tejto úlohy Ministerstvo financií Slovenskej vlády odôvodnilo tým, že vyčlenené finančné prostriedky štátneho rozpočtu na rok 2024 na tento účel nie sú rozpočtované v rozpočte,“ uviedol vtedy envirorezort
„Takto to vyzerá keď v jednom štáte nie je kontinuita v riešení vážnych ekologických problémov,“ reagoval na septembrový krok vlády primátor Jelšavy Milan Kolesár. „Neviem, kto každý a čo všetko dokázalo zmeniť postoj Ministerstva životného prostredia SR v takom krátkom čase, že zrušilo výzvu , ktorú ono samo vyhlásilo a pán minister spochybňuje projekt, ktorý ešte pred pár mesiacmi podporoval.“
Aký bol pôvodný plán
Štát sa situáciou v Jelšave začal zaoberať najmä kvôli žalobe, s ktorou Európska komisia začiatkom roka 2023 uspela pred Súdnym dvorom EÚ. Dôvodom podania žaloby, o ktorej sme na Energie-portal.sk podrobnejšie informovali už v roku 2021, bolo prekračovanie maximálnych hodnôt pevných pachových častíc PM10 nameraných v ovzduší v Jelšave a aglomerácii Košice v rokoch 2005 až 2019.
V prípade Jelšavy má situáciu riešiť nový spôsob vykurovania jelšavských domácností, ktoré v súčasnosti kúria tuhým palivom. Práve to aj podľa najnovších dát SHMÚ zodpovedá za zlú kvalitu ovzdušia v meste a jeho okolí.
Vláda v reakcii na problém koncom vlaňajška schválila riešenie, ktoré počítalo s investíciou miliónov eur. Ministerstvo životného prostredia malo podľa schváleného postupu v rokoch 2024 až 2028 zaistiť odvod prostriedkov z rozpočtu Environmentálneho fondu v celkovej výške 3 150 000,00 eur na príjmový účet štátneho rozpočtu. A to každoročne.
Milióny eur pritom mali smerovať hlavne na výmenu zastaraných kotlov, kachlí a pecí v domácnostiach. Zároveň mal štát podporiť aj lokálnu výrobu paliva na báze biomasy. Domácnosti tak mali po novom vykurovať s nižšou produkciou emisií, čo by zlepšilo lokálnu kvalitu ovzdušia.
Tento týždeň vláda rozhodla, že štát na výmenu kotlov v domácnostiach prispievať nebude. Podpora z verejných zdrojov má byť menej štedrá a zmení sa aj celková filozofia. Novým riešením pre Jelšavu má byť centrálne zásobovanie teplom (CZT).
Aký je nový plán
Zostáva vám 51% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.