Podľa riaditeľa SAPI bude kľúčové, aby sa do schémy tzv. repoweringu zapojilo čo najviac výrobcov, najmä z oblasti fotovoltiky.
Ak bude schéma tzv. repoweringu nastavená motivačne a zapojí sa do nej veľký počet výrobcov zelenej energie, repowering môže priniesť úsporu v objeme okolo 80 miliónov eur ročne.
Tvrdí to riaditeľ Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) Ján Karaba, podľa ktorého systém podpory obnoviteľných zdrojov energie (OZE) potrebuje prejsť reformou. Regulátor preto od SAPI dostal komplexný návrh toho, ako by mohla vyzerať reštrukturalizácia súčasnej podpory zelenej energie.
SAPI: Do ÚRSO zasahovala politika
Systém podpory OZE prostredníctvom výkupných cien elektriny na Slovensku funguje od roku 2009. Podporovaní výrobcovia majú garantované výkupné ceny na obdobie 15 rokov, pričom štát každému výrobcovi dopláca rozdiel medzi trhovou a garantovanou cenou energie.
„Tento systém podpory však – v kombinácii s politickými zásahmi do regulácie zo strany predchádzajúcich vedení ÚRSO – vygeneroval v ostatných rokoch privysoké dlhy a pre slovenskú energetiku by bola vhodná jeho reforma,“ tvrdí SAPI.
Asociácia tým naráža na tzv. historický dlh štátu voči spoločnosti OKTE a distribučným spoločnostiam ako zúčtovateľom podpory. Rezort financií tento deficit v systéme podpory OZE aktuálne rieši navýšením základného imania OKTE ako aj mimoriadnym transferom distribučkám.
„Keďže na Slovensku platí viac ako šesť rokov stop-stav, teda zákaz pripájania nových zdrojov do distribučnej sústavy, väčšina všetkých našich obnoviteľných zdrojov pochádza ešte z obdobia 2010 – 2012,“ vysvetľuje SAPI. „V súčasnosti sú tieto zariadenia už za polovicou ich technickej a ekonomickej životnosti.“
ÚRSO navrhuje repowering
Cieľom rezortu hospodárstva by teraz podľa SAPI malo byť okrem budovania nových zelených zdrojov aj udržanie už existujúcich zariadení v prevádzke.
„Ak nechceme stratiť zdroje, ktoré 15 rokov podporujeme, musíme im vytvoriť podmienky, ktoré umožnia ich ďalšiu existenciu. Takáto motivácia si vyžaduje zmenu v súčasnom systéme podpory, na ktorej už ministerstvo a ÚRSO aktívne pracujú,“ hovorí riaditeľ SAPI Ján Karaba.
Avizovanou zmenou má byť repowering, teda reštrukturalizácia systému podpory obnoviteľných zdrojov, ktorá zároveň umožní ich prevádzkovateľom investovať do významnej obnovy zariadení. Regulátor momentálne zvažuje dva možné varianty takejto reformy.
Štát pritom podľa SAPI nesmie siahnuť na podporu, ktorú majú výrobcovia už v súčasnosti garantovanú. Repowering má však výrobcom ponúknuť možnosť túto podporu natiahnuť v čase. V praxi by to znamenalo predĺženie podpory o 10 rokov pri súčasnom znížení výšky výkupnej ceny.
„Cieľom je vytvoriť motivačnú schému, do ktorej sa zapojí čo najviac výrobcov – najmä z oblasti fotovoltiky. S vyšším počtom zapojených výrobcov budú totiž vyššie aj úspory, pričom hovoríme o sume zhruba 80 miliónov eur ročne,“ pokračuje J. Karaba.
SAPI dala ÚRSO návrh
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.