Sulík: S jadrovým palivom sme v suchu, v prípade ropy máme dohodu so Slovnaftom | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSDS
Belimo 2

Jadrového paliva pre atómky je podľa Sulíka dosť, v prípade ropy sa štát dohodol so Slovnaftom

Do tretieho bloku Mochoviec sa bude jadrové palivo zavážať v najbližších týždňoch, avizuje minister.

Richard Sulík

Minister hospodárstva Richard Sulík / Foto: Energie-portal.sk

Po tom, čo začiatkom marca v Bratislave na výnimku pristálo ruské lietadlo s dodávkou jadrové paliva, včera, 16. marca, dorazilo ďalšie. O novej dodávke jadrových palivových článkov po jej zrealizovaní informoval rezort hospodárstva.

Spustenie nového bloku sa blíži

Slovensko má podľa ministra Richarda Sulíka (SaS) po uskutočnení tejto prepravy dostatok jadrového paliva pre atómové elektrárne v Jaslovských Bohuniciach a Mochovciach, ktoré zabezpečujú viac ako polovicu výroby elektriny v krajine. Presný objem zásob však podlieha utajeniu a minister ho nešpecifikoval.

„Posledné týždne som robil kopec tajností v súvislosti s jadrovým palivom do Jaslovských Bohuníc a Mochoviec, z ktorých pochádza 55 % všetkej elektriny vyrobenej na Slovensku. Dôvod bol ten, že som nijako nechcel ohroziť dve dlhšie plánované dodávky palivových článkov. Jedna prišla pred dvomi týždňami, druhá dnes,“ uviedol R. Sulík.

„Situácia je teraz taká, že celý tento rok budú bežať všetky štyri reaktory a do piateho bloku Mochovce 3 začíname zavážať palivo v najbližších týždňoch, je tiež na sklade. Koľko je z budúceho roku pokryté, neprezradím, ale môžem povedať, že teraz je to „v suchu,“ vyhlásil minister. „S veľkým vypätím síl sme dokončili tretí blok v Mochovciach a sme tesne pred povolením na prevádzku."

Dodávateľom jadrového paliva pre dvojicu atómiek na Slovensku je ruská štátna spoločnosť TVEL, s ktorou Slovenské elektrárne uzavreli kontrakt do roku 2026. Dcéra štátneho Rosatom-u dodáva jadrové palivo taktiež pre jadrové reaktory typu VVER 440 v Česku, Maďarsku či Fínsku.

Štát a Slovnaft majú písomnú dohodu

Energetická bezpečnosť je na Slovensku a v celej EÚ horúcou témou od februárového útoku Ruska na Ukrajinu. Okrem dodávok jadrového paliva ide pritom aj o dodávky ďalších komodít, a to najmä zemného plynu a ropy.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Mimoriadna daň žne kritiku. Hirmanov návrh odmietajú výrobcovia elektriny aj poslanec OĽaNO

Mimoriadna daň žne kritiku. Hirmanov návrh odmietajú výrobcovia elektriny aj poslanec OĽaNO

Mapovali sme názory na rýchlu novelu zákona o energetike, ktorá má zaviesť odvod z „nadmerných príjmov“ výrobcov elektriny.

Komisia rozhodla. Štát dostal verdikt k zlacnenej elektrine zo Slovenských elektrární

Komisia rozhodla. Štát dostal verdikt k zlacnenej elektrine zo Slovenských elektrární

Februárové memorandum akcionárov Slovenských elektrární hovorí o silovej elektrine pre domácnosti s cenou 61,2077 eur/MWh. Finálna cena za dodávku však bude vyššia.

Odporuje to naradeniu EÚ, hovoria výrobcovia elektriny o návrhu MH SR na mimoriadnu daň

Odporuje to naradeniu EÚ, hovoria výrobcovia elektriny o návrhu MH SR na mimoriadnu daň

Ministerstvo svoj návrh s odbornou verejnosťou nijako nekonzultovalo, bude to ďalšia rana pre obnoviteľné zdroje, myslí si riaditeľ SAPI Karaba.