Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

Jadrová energia nemá byť podľa expertov EK udržateľným zdrojom. Veľké firmy protestujú

Expertná skupina neodporúča začleniť jadro medzi zelené udržateľné ekonomické činnosti. Nová výstavba atómových elektrární tak môže byť ešte nevýhodnejšia ako doteraz.

Jadrová energia nemá byť podľa expertov EK udržateľným zdrojom. Veľké firmy protestujú

Foto: Slovenské elektrárne

Európska komisia sa rozhoduje, či jadrovú energiu bude považovať za ekologicky aj ekonomicky udržateľnú. Pripravuje jednotný klasifikačný systém, podľa ktorého sa bude posudzovať aj financovanie investícií v energetike. Postoj Bruselu k jadru zatiaľ naznačuje, že atómová energia sa na zoznam udržateľných zelených aktivít nedostane.

Tento týždeň zverejnená správa Technickej expertnej skupiny pre udržateľné financie konštatuje, že stále neexistuje dostatočné množstvo empirických dát pre vyhodnotenie prínosu jadrovej energie k cieľom udržateľnosti tzv. „zelených financií“.

Správa preto neodporúča začleniť jadrovú energiu do jednotného klasifikačného systému. To sa nepáči prevádzkovateľom jadrových zdrojov v Európe. Sedem energetických firiem žiada Európsku komisiu, aby ďalšie posudzovanie realizovali nezávislí odborníci a vedci.

Vo výzve uvádzajú, že „bez hlbšej analýzy hrozí, že jadro vypadne zo zoznamu udržateľných ekonomických činností, čím by sa výrazne zabrzdili investície do novej výstavby a predlžovania životnosti existujúcich zdrojov.“

Jadrová energia síce významne prispieva ku znižovaniu emisií skleníkových plynov, ale na druhej strane nemožno s istotou tvrdiť, že nespôsobuje iné významné škody ďalším cieľom „zelených financií“, najmä z hľadiska rádioaktívnych odpadov, konštatuje odborná skupina EK pre udržateľné financie. Experti rovnako posudzovali ďalšie zdroje energie – uhlie, plyn, vietor, slnko, či biomasu.

Prevádzkovatelia jadra žiadajú opätovné posúdenie

Sedem energetických spoločností - EDF, Fortum, Nucleareletrica, Orano, PGE, ČEZ a Slovenské elektrárne apelujú na Európsku komisiu, aby umožnila vytvorenie novej nezávislej pracovnej skupiny zloženej z odborníkov, vrátane expertov na rádioaktívnu ochranu a odpad, ktorá by podrobnejšie posúdila túto oblasť.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Neoprávnený odber plynu stál ženu takmer život

Neoprávnený odber plynu stál ženu takmer život

Podľa plynárov možnou príčinou výbuchu rodinného domu v Bratislave, pri ktorom sa v sobotu zranila jedna žena, mohol byť neodborný zásah do plynovej prípojky s cieľom odoberať plyn načierno.

Štát nemusí zaplatiť 35 miliónov eur z predaja emisných kvót firme Interblue Group

Štát nemusí zaplatiť 35 miliónov eur z predaja emisných kvót firme Interblue Group

Okresný súd Bratislava I zamietol žalobu kontroverznej spoločnosti voči ministerstvu životného prostredia.

ÚRSO pre SEPS znížil koeficient zahrnutia rezervovanej kapacity výrobcov o 27 %

ÚRSO pre SEPS znížil koeficient zahrnutia rezervovanej kapacity výrobcov o 27 %

Regulátor začal voči SEPS nové cenové konanie z vlastného podnetu.