Slovensko je jednou z najmenej emisných energetík v EÚ. Napriek tomu musíme zvyšovať podiel OZE bez ohľadu na náklady, upozorňuje zástupca plynárenského odvetvia.
Zemný plyn je fosílnym zdrojom energie, hoci produkuje emisie o polovicu nižšie než uhlie. Snahy dekarbonizovať energetiku v Európe počítajú s používaním ekologickejších variánt plynu. O ich dopade a možno využití na Slovensku, ako aj význame plynu v domácej energetike hovoril na konferencii Vykurovanie 2019 Ján Klepáč zo Slovenského plynárenského a naftového zväzu.
Dopyt po plyne by mal podľa viacerých štúdií v Európe rásť do roku 2030, čo sa prejaví vyšším objemom dovozu potrubného aj LNG plynu. Dôvodom je klesajúca ťažba, nahradzovanie uhlia, prípadne atómových elektrární.
Rozdielna budúcnosť plynu v Európe
Nie v celej Európe však bude dopyt po plyne rovnaký. Najväčšie západoeurópske ekonomiky sa chcú pustiť na cestu masívnej dekarbonizácie. “Nie je predpoklad, že by tieto ciele opustili alebo významne oneskorili. Treba si uvedomiť, že tieto trhy predstavujú spoločne takmer 75 % európskej spotreby zemného plynu,” pripomína J. Klepáč.
Naproti tomu krajiny strednej a východnej Európy majú iné priority a dekarbonizácia, vrátane významného zvyšovania podielu obnoviteľných zdrojov v energetickom mixe, tu nehrá kľúčovú úlohu. “Spoločný európsky energetický príbeh pre všetky krajiny EÚ nebude pravdepodobne možný.”
Nahradiť plyn čistou elektrinou?
Zastúpenie plynu v energetickom mixe Slovenska predstavuje už dlhodobo zhruba štvrtinový podiel, čo je zhruba európsky priemer. Spotreba sa pohybuje okolo 5 miliárd kubíkov, čo je 53 TWh energie. Ak by sa zemný plyn mal nahradiť úplne iba bezuhlíkovou elektrickou energiou, kapacity na Slovensku by sa museli podľa zástupcu plynárenského odvetvia strojnásobiť. “Iste je to lákavá predstava, najmä na Slovensku, kde sa dostavba dvoch blokov jadrovej elektrárne Mochovce niekoľkokrát predražila a termín sa niekoľkokrát posúval.”
Ján Klepáč | Foto: Energie-portal.sk
Vybudovaná silná infraštruktúra
Emisie CO2 nie sú podľa J. Klepáča hlavným environmentálnym problémom Slovenska. Okrem toho v prospech využívania plynu aj v budúcnosti hrá úlohu aj vybudovaná silná infraštruktúra. Prepravca plynu Eustream disponuje najväčšou prepravnou kapacitou v EÚ a kompresorová stanica vo Veľkých Kapušanoch je najvýkonnejšou v celej Európe.
V celej krajine sú vybudované distribučné plynovody v celkovej dĺžke vyše 34-tisíc kilometrov patriacich spoločnosti SPP-Distribúcia. Táto sieť pokrýva vyše tri štvrtiny všetkých obcí, kde je sústredených 94 % obyvateľov. Vyššiu hustotu siete v Európe má iba Holandsko.

Potenciál zeleného plynu v SR
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.