Efleet konferencia elektromobily
VSE
Belimo

Investujte do sietí, inak bude prenos elektriny náročný, upozorňuje IEA

Prevádzkovatelia prenosových sústav sa pri rozvoji sietí musia vysporiadavať s viacerými výzvami, ukazuje správa.

Výstavba elektrického vedenia prenosovej sústavy

Foto: SEPS

Dopyt po elektrine dlhodobo rastie s tým, ako sa svet čoraz viac elektrifikuje. Viac elektriny potrebuje priemysel aj rastúce používanie klimatizačných a iných elektrických zariadení, tepelných čerpadiel, elektromobilov, či technológií umelej inteligencie.

Prepravu energie medzi čoraz decentralizovanejšími miestami výroby a miestami spotreby zabezpečujú prenosové siete. Ich posilňovanie, modernizácia a rozširovanie sú kľúčové aj kvôli nákladovo efektívnemu zavádzaniu obnoviteľných zdrojov a zvyšovaniu kapacít cezhraničných prepojení.

Hoci za posledných desať rokov sa vo svete postavilo okolo 1,5 milióna kilometrov nových prenosových vedení, pre ďalší rozvoj energetických systémov a elektrifikáciu to nestačí.

„Nesúlad medzi tempom rastu nových obnoviteľných zdrojov a rozvojom sieťovej infraštruktúry vedie k odkladaniu projektov a zvyšovaniu finančnej neistoty. V roku 2024 čakalo na pripojenie do sústavy zhruba 1 650 GW nových solárnych a veterných projektov v pokročilej fáze prípravy,“ konštatuje Medzinárodná energetická agentúra (IEA).

Investície do sietí

Prevádzkovatelia prenosových sústav si uvedomujú naliehavosť ďalšieho rozvoja. Investície do energetickej infraštruktúry sa zároveň stávajú prioritnými v mnohých krajinách. Výsledkom je nárast globálnych investícií v tomto odvetví o 10 % v roku 2023 na 140 miliárd dolárov. Podľa nastavených politík by však ročná suma mala dosiahnuť 200 mld. Usd do polovice budúcej dekády a ešte viac, ak sa majú naplniť ambiciózne energetické a klimatické ciele.

Investičný plán do roku 2033 vlani predstavil aj prevádzkovateľ prenosovej sústavy na Slovensku. SEPS počíta s rozširovaním a posilňovaním 400 kV vedení, ktoré by mali odrážať aj zámery existujúcich a nových užívateľov nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Vplyv na konkrétne investície majú zároveň aj tranzitné toky elektriny v Európe, prevažne v severo-južnom smere.

Spoločnosť investuje do nových vedení aj v problematických bodoch sústavy. Na západnom Slovensku je takým napríklad oblasť Senice. Práve tu prevádzkovateľ zmodernizoval elektrickú stanicu a teraz dokončuje jej napojenie novými 400 kV vedeniami, ktoré nahradia pôvodné 220 kV.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Domácnosti čaká rozpočítanie nákladov na teplo po novom. Vyúčtovanie dostanú do mája

Domácnosti čaká rozpočítanie nákladov na teplo po novom. Vyúčtovanie dostanú do mája

Rozdiely medzi bytmi sa môžu opäť mierne zväčšiť.

Nemali kam presmerovať export plynu. Gazprom uzavrel rok 2024 s rekordnou stratou

Nemali kam presmerovať export plynu. Gazprom uzavrel rok 2024 s rekordnou stratou

V červených číslach sa firma ocitla už v roku 2023.

SAPI: Ukončenie plošného dotovania plynu zvýši záujem o zelené zdroje

SAPI: Ukončenie plošného dotovania plynu zvýši záujem o zelené zdroje

Slovensko má veľké rezervy vo využívaní obnoviteľných zdrojov pri vykurovaní a chladení, upozorňuje Slovenská asociácia udržateľnej energetiky.

X
X
X
X