Prevádzkovatelia prenosových sústav sa pri rozvoji sietí musia vysporiadavať s viacerými výzvami, ukazuje správa.
Dopyt po elektrine dlhodobo rastie s tým, ako sa svet čoraz viac elektrifikuje. Viac elektriny potrebuje priemysel aj rastúce používanie klimatizačných a iných elektrických zariadení, tepelných čerpadiel, elektromobilov, či technológií umelej inteligencie.
Prepravu energie medzi čoraz decentralizovanejšími miestami výroby a miestami spotreby zabezpečujú prenosové siete. Ich posilňovanie, modernizácia a rozširovanie sú kľúčové aj kvôli nákladovo efektívnemu zavádzaniu obnoviteľných zdrojov a zvyšovaniu kapacít cezhraničných prepojení.
Hoci za posledných desať rokov sa vo svete postavilo okolo 1,5 milióna kilometrov nových prenosových vedení, pre ďalší rozvoj energetických systémov a elektrifikáciu to nestačí.
„Nesúlad medzi tempom rastu nových obnoviteľných zdrojov a rozvojom sieťovej infraštruktúry vedie k odkladaniu projektov a zvyšovaniu finančnej neistoty. V roku 2024 čakalo na pripojenie do sústavy zhruba 1 650 GW nových solárnych a veterných projektov v pokročilej fáze prípravy,“ konštatuje Medzinárodná energetická agentúra (IEA).
Investície do sietí
Prevádzkovatelia prenosových sústav si uvedomujú naliehavosť ďalšieho rozvoja. Investície do energetickej infraštruktúry sa zároveň stávajú prioritnými v mnohých krajinách. Výsledkom je nárast globálnych investícií v tomto odvetví o 10 % v roku 2023 na 140 miliárd dolárov. Podľa nastavených politík by však ročná suma mala dosiahnuť 200 mld. Usd do polovice budúcej dekády a ešte viac, ak sa majú naplniť ambiciózne energetické a klimatické ciele.
Investičný plán do roku 2033 vlani predstavil aj prevádzkovateľ prenosovej sústavy na Slovensku. SEPS počíta s rozširovaním a posilňovaním 400 kV vedení, ktoré by mali odrážať aj zámery existujúcich a nových užívateľov nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Vplyv na konkrétne investície majú zároveň aj tranzitné toky elektriny v Európe, prevažne v severo-južnom smere.
Spoločnosť investuje do nových vedení aj v problematických bodoch sústavy. Na západnom Slovensku je takým napríklad oblasť Senice. Práve tu prevádzkovateľ zmodernizoval elektrickú stanicu a teraz dokončuje jej napojenie novými 400 kV vedeniami, ktoré nahradia pôvodné 220 kV.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.