Investície do OZE dosiahnu nový rekord v tomto roku a znížia náskok fosílneho odvetvia | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

Investície do OZE dosiahnu nový rekord v tomto roku a znížia náskok fosílneho odvetvia

Zatiaľ čo tržby ropných a plynárenských firiem vlani klesli v priemere o 23 %, spoločnosti zameriavajúce sa na vietor a fotovoltiku zaznamenali nárast o 18 %.

Investície do OZE dosiahnu nový rekord v tomto roku a znížia náskok fosílneho odvetvia

Foto: Energie-portal.sk

Investičné výdavky na projekty obnoviteľných zdrojov energie vo svete dosiahnu v roku 2021 nový rekord na úrovni 243 miliárd dolárov. Znížia tým odstup od odvetvia fosílnych palív, kde objem nových investícií zostane na pomerne stabilnej úrovni 311 miliárd dolárov.

Ako uvádza konzultačná spoločnosť Rystad Energy, objem investícií do OZE, na základe realizovaných objednávok od dodávateľských firiem, sa zvýši z vlaňajších 224 miliárd USD. Ropný a plynárenský sektor ostáva medziročne stabilný a značne za objemom 422 miliárd dolárov z roku 2019.

Väčšina investícií v OZE smeruje do pevninských veterných elektrární (nárast z 94 mld. na 100 mld. Usd), fotovoltických elektrární (z 88 na 96 mld. Usd), s odstupom nasledujú morské veterné elektrárne (zo 43 na 46 mld. Usd).

Najväčší objem investícií sa realizuje na ázijskom kontinente, kde bolo začiatkom tohto roka vo výstavbe 156 GW nových kapacít. Nasleduje Európa s 32 GW. Dominantným trhom v OZE je naďalej Čína, kde sa aktivita zvýšila po ohlásenom rozhodnutí postupne znižovať dotácie do sektora od začiatku tohto roku. To sa prejavilo na zrýchlení začatia výstavby mnohých projektov ešte pred týmto dátumom.

Najväčšími projektami sú 800 MW offshore veterný park Rudong a 2 GW projekt v provincii Zhuozi v Číne a Hornsea 2 od Orstedu pri pobreží Veľkej Británie.

Graf: Porovnanie vývoja investícií v sektore fosílnych a OZE zdrojov

“Udalosti v minulom roku prinútili popredné ropné a plynárenské spoločnosti obzrieť sa po stratégiách znižujúcich expozíciu voči rizikovému trhu uprostred energetickej tranzície. Napríklad dodávatelia služieb z fosílneho sektora odštartovali významnú transformáciu v nádeji, že na zelenšom trhu budú zohrávať relevantnejšiu úlohu a stanú sa zaujímavejšou možnosťou aj z investičného hľadiska,” tvrdí Chinmayi Teggi, analytik energetických služieb v Rystad Energy.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ako sa zmenila cena tepla v mestách Slovenska v roku 2022?

Ako sa zmenila cena tepla v mestách Slovenska v roku 2022?

Cena tepla pre domácnosti zdražela v priemere o 4 eurá mesačne, medzi jednotlivými mestami aj dodávateľmi sú však veľké rozdiely. Tu je prehľad.

Prvá plávajúca fotovoltická elektráreň rastie v Česku

Prvá plávajúca fotovoltická elektráreň rastie v Česku

Energetická spoločnosť testuje fotovoltiku umiestnenú v nádrži prečerpávacej elektrárne.

Podiel OZE znovu vzrástol, Slovensko splnilo cieľ pre rok 2020, hlási Eurostat (GRAFY)

Podiel OZE znovu vzrástol, Slovensko splnilo cieľ pre rok 2020, hlási Eurostat (GRAFY)

V jednom sektore sa podiel obnoviteľných zdrojov medziročne znížil.