Investície do OZE dosiahnu nový rekord v tomto roku a znížia náskok fosílneho odvetvia | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSDS
Belimo 2

Investície do OZE dosiahnu nový rekord v tomto roku a znížia náskok fosílneho odvetvia

Zatiaľ čo tržby ropných a plynárenských firiem vlani klesli v priemere o 23 %, spoločnosti zameriavajúce sa na vietor a fotovoltiku zaznamenali nárast o 18 %.

Investície do OZE dosiahnu nový rekord v tomto roku a znížia náskok fosílneho odvetvia

Foto: Energie-portal.sk

Investičné výdavky na projekty obnoviteľných zdrojov energie vo svete dosiahnu v roku 2021 nový rekord na úrovni 243 miliárd dolárov. Znížia tým odstup od odvetvia fosílnych palív, kde objem nových investícií zostane na pomerne stabilnej úrovni 311 miliárd dolárov.

Ako uvádza konzultačná spoločnosť Rystad Energy, objem investícií do OZE, na základe realizovaných objednávok od dodávateľských firiem, sa zvýši z vlaňajších 224 miliárd USD. Ropný a plynárenský sektor ostáva medziročne stabilný a značne za objemom 422 miliárd dolárov z roku 2019.

Väčšina investícií v OZE smeruje do pevninských veterných elektrární (nárast z 94 mld. na 100 mld. Usd), fotovoltických elektrární (z 88 na 96 mld. Usd), s odstupom nasledujú morské veterné elektrárne (zo 43 na 46 mld. Usd).

Najväčší objem investícií sa realizuje na ázijskom kontinente, kde bolo začiatkom tohto roka vo výstavbe 156 GW nových kapacít. Nasleduje Európa s 32 GW. Dominantným trhom v OZE je naďalej Čína, kde sa aktivita zvýšila po ohlásenom rozhodnutí postupne znižovať dotácie do sektora od začiatku tohto roku. To sa prejavilo na zrýchlení začatia výstavby mnohých projektov ešte pred týmto dátumom.

Najväčšími projektami sú 800 MW offshore veterný park Rudong a 2 GW projekt v provincii Zhuozi v Číne a Hornsea 2 od Orstedu pri pobreží Veľkej Británie.

Graf: Porovnanie vývoja investícií v sektore fosílnych a OZE zdrojov

“Udalosti v minulom roku prinútili popredné ropné a plynárenské spoločnosti obzrieť sa po stratégiách znižujúcich expozíciu voči rizikovému trhu uprostred energetickej tranzície. Napríklad dodávatelia služieb z fosílneho sektora odštartovali významnú transformáciu v nádeji, že na zelenšom trhu budú zohrávať relevantnejšiu úlohu a stanú sa zaujímavejšou možnosťou aj z investičného hľadiska,” tvrdí Chinmayi Teggi, analytik energetických služieb v Rystad Energy.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

OĽaNO chce ďalšiu daň. Podnikatelia odmietajú ďalšie straty investícií

OĽaNO chce ďalšiu daň. Podnikatelia odmietajú ďalšie straty investícií

Poslanec za OĽaNO Milan Vetrák predložil v októbri na rokovanie parlamentu novelu zákona č. 235/2012 Z. z. o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach.

Zdražel plyn, biomasa aj uhlie. Niektorých teplárov sa to však netýka, ceny výrazne nezvýšia

Zdražel plyn, biomasa aj uhlie. Niektorých teplárov sa to však netýka, ceny výrazne nezvýšia

Tlak na koncové ceny tepla závisí od toho, z čoho teplárne vyrábajú teplo. Regulačného úradu a firiem sme sa pýtali na nárast vstupných nákladov v teplárenstve.

Švajčiarsko zakáže používať elektromobily, aby sa vyhlo black-outu

Švajčiarsko zakáže používať elektromobily, aby sa vyhlo black-outu

V prípade hroziaceho nedostatku elektriny sa obmedzí nabíjanie elektrických vozidiel, zatvoria obchody, štadióny, či divadlá.