HVAC firmy sa v tomto roku zamerajú na vyššiu spoľahlivosť a energetickú účinnosť | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSDS
Belimo 2

HVAC firmy sa v tomto roku zamerajú na vyššiu spoľahlivosť a energetickú účinnosť

Z prieskumu vyplýva, že viac ako tretina firiem počíta s najlepšími vyhliadkami v oblasti údržby a výmeny technických zariadení budov.

HVAC firmy sa v tomto roku zamerajú na vyššiu spoľahlivosť a energetickú účinnosť

Foto: Fotolia

Podľa prieskumu medzi viac ako 1400 výrobcami technických zariadení budov (vykurovanie, vzduchotechnika, klimatizácia, chladenie) na celom svete, rastie optimizmus v ekonomických vyhliadkach pre tento rok. Až 86 % respondentov uviedlo, že očakáva nárast predajnosti.

Prieskum pozostával z deviatich otázok, vzťahujúcich sa k výkonnosti celkového trhu aj jeho jednotlivých segmentov. Výsledky sa potom porovnávali s výsledkami rovnakého prieskumu spred roka.

Až 98 % firiem očakáva pozitívne vyhliadky pre ich biznis v tomto roku. Z toho 24 % ich charakterizovalo prívlastkom “vynikajúce”, 54 % “dobré” a 20 % “primerané”. Iba 2 % odpovedajúcich označilo vyhliadky za “zlé”.

Rovnako iba 2 % firiem počítajú so znížením predajnosti, vlani to bolo 8 %. Pri porovnaní čísel predajov v období 2015 až 2016, takmer štvrtina respondentov uviedla ich výrazné zvýšenie o vyše 10 %.

Tretina zaznamenala mierne zvýšenie do 10 %. Tri percentá oslovených uviedli pokles tržieb o viac ako 10 %. Z odpovedí tiež vyplýva, že firmy vo všeobecnosti očakávajú minimálne rovnakú úroveň v tomto roku, ak nie lepšiu.

Ako už Energie-portál informoval nedávno, podľa inej štúdie majú rast celého odvetvia v globálnom meradle do roku 2022 ťahať najmä chladiarenské zariadenia.

Prieskum sa tiež zameriaval na očakávanú výkonnosť jednotlivých segmentov trhu. Viac ako tretina firiem uviedla, že oblasť údržby a výmeny čakajú najlepšie vyhliadky v tomto roku. Nasleduje doplnenie vybavenia, modernizácia a nová výstavba.

Komerčné nehnuteľnosti a zdravotnícke zariadenia

Z jednotlivých segmentov podľa typu využitia zariadenia zaznamenali nárast v porovnaním s vlaňajškom obytný sektor, komerčné nehnuteľnosti, školy a ubytovacie objekty. Najsľubnejšie vyhliadky, podľa vyjadrení respondentov, majú komerčné nehnuteľnosti, nasledované nemocnicami.

Respondenti tiež odpovedali na otázku o miere dôležitosti energetickej účinnosti, kvality vzduchu, údržbe, prvotných nákladoch, udržateľnosti, spoľahlivosti a komforte pre zákazníkov.

S náskokom vyhralo kritérium spoľahlivosti, rovnako ako vlani. Štúdia z toho vyvodzuje, že “výrobcovia budú pokračovať aj v tomto roku vo vyvíjaní produktov a systémových riešení s vyššou spoľahlivosťou.”

Skoro dve tretiny oslovených plánuje v tomto roku uviesť na trh nový produkt. Takmer polovica uviedla, že nový produkt nejakým spôsobom zvýši energetickú účinnosť.

Energetická účinnosť

Jedna z otázok prieskumu znela “Čo považujete za najdôležitejší trend alebo tému v odvetví HVAC?” Pre zhruba tretinu respondentov je to energetická účinnosť, podobne ako vlani.

Často uvádzanou bola aj téma udržateľnosti a znižovania emisií. Zhruba 15 % oslovených považuje za dôležité venovať sa konektivite, zlepšovaniu integrácie zariadení a protokolov technologických platforiem, všetko v rámci zvyšovania významu Internetu vecí.

Rezonovala aj téma obáv zákazníkov z prvotných nákladov, konkrétne rovnováha medzi kvalitou a ekonomickou efektívnosťou, potrebou jasne určenej kalkulácie výnosov z investície, či varovných opatrení pri lacno vyrábaných produktoch a častiach.

Časť firiem považuje za dôležité zamerať sa tiež na nábor novej generácie HVAC špecialistov, taktiež ich vzdelávanie a školenie.

Medzi ďalšími dôležitými témami sa objavovali aj cena palív, spoľahlivosť infraštruktúrnej siete, zvýšené využívanie rekuperácie tepla, variabilný tok chladiacej látky, či bez-potrubný systém.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

OĽaNO chce ďalšiu daň. Podnikatelia odmietajú ďalšie straty investícií

OĽaNO chce ďalšiu daň. Podnikatelia odmietajú ďalšie straty investícií

Poslanec za OĽaNO Milan Vetrák predložil v októbri na rokovanie parlamentu novelu zákona č. 235/2012 Z. z. o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach.

Zdražel plyn, biomasa aj uhlie. Niektorých teplárov sa to však netýka, ceny výrazne nezvýšia

Zdražel plyn, biomasa aj uhlie. Niektorých teplárov sa to však netýka, ceny výrazne nezvýšia

Tlak na koncové ceny tepla závisí od toho, z čoho teplárne vyrábajú teplo. Regulačného úradu a firiem sme sa pýtali na nárast vstupných nákladov v teplárenstve.

Švajčiarsko zakáže používať elektromobily, aby sa vyhlo black-outu

Švajčiarsko zakáže používať elektromobily, aby sa vyhlo black-outu

V prípade hroziaceho nedostatku elektriny sa obmedzí nabíjanie elektrických vozidiel, zatvoria obchody, štadióny, či divadlá.