Eversheds Sutherland
VSDS
INNOGY

HVAC firmy sa v tomto roku zamerajú na vyššiu spoľahlivosť a energetickú účinnosť

Z prieskumu vyplýva, že viac ako tretina firiem počíta s najlepšími vyhliadkami v oblasti údržby a výmeny technických zariadení budov.

HVAC firmy sa v tomto roku zamerajú na vyššiu spoľahlivosť a energetickú účinnosť

Foto: Fotolia

Podľa prieskumu medzi viac ako 1400 výrobcami technických zariadení budov (vykurovanie, vzduchotechnika, klimatizácia, chladenie) na celom svete, rastie optimizmus v ekonomických vyhliadkach pre tento rok. Až 86 % respondentov uviedlo, že očakáva nárast predajnosti.

Prieskum pozostával z deviatich otázok, vzťahujúcich sa k výkonnosti celkového trhu aj jeho jednotlivých segmentov. Výsledky sa potom porovnávali s výsledkami rovnakého prieskumu spred roka.

Až 98 % firiem očakáva pozitívne vyhliadky pre ich biznis v tomto roku. Z toho 24 % ich charakterizovalo prívlastkom “vynikajúce”, 54 % “dobré” a 20 % “primerané”. Iba 2 % odpovedajúcich označilo vyhliadky za “zlé”.

Rovnako iba 2 % firiem počítajú so znížením predajnosti, vlani to bolo 8 %. Pri porovnaní čísel predajov v období 2015 až 2016, takmer štvrtina respondentov uviedla ich výrazné zvýšenie o vyše 10 %.

Tretina zaznamenala mierne zvýšenie do 10 %. Tri percentá oslovených uviedli pokles tržieb o viac ako 10 %. Z odpovedí tiež vyplýva, že firmy vo všeobecnosti očakávajú minimálne rovnakú úroveň v tomto roku, ak nie lepšiu.

Ako už Energie-portál informoval nedávno, podľa inej štúdie majú rast celého odvetvia v globálnom meradle do roku 2022 ťahať najmä chladiarenské zariadenia.

Prieskum sa tiež zameriaval na očakávanú výkonnosť jednotlivých segmentov trhu. Viac ako tretina firiem uviedla, že oblasť údržby a výmeny čakajú najlepšie vyhliadky v tomto roku. Nasleduje doplnenie vybavenia, modernizácia a nová výstavba.

Komerčné nehnuteľnosti a zdravotnícke zariadenia

Z jednotlivých segmentov podľa typu využitia zariadenia zaznamenali nárast v porovnaním s vlaňajškom obytný sektor, komerčné nehnuteľnosti, školy a ubytovacie objekty. Najsľubnejšie vyhliadky, podľa vyjadrení respondentov, majú komerčné nehnuteľnosti, nasledované nemocnicami.

Respondenti tiež odpovedali na otázku o miere dôležitosti energetickej účinnosti, kvality vzduchu, údržbe, prvotných nákladoch, udržateľnosti, spoľahlivosti a komforte pre zákazníkov.

S náskokom vyhralo kritérium spoľahlivosti, rovnako ako vlani. Štúdia z toho vyvodzuje, že “výrobcovia budú pokračovať aj v tomto roku vo vyvíjaní produktov a systémových riešení s vyššou spoľahlivosťou.”

Skoro dve tretiny oslovených plánuje v tomto roku uviesť na trh nový produkt. Takmer polovica uviedla, že nový produkt nejakým spôsobom zvýši energetickú účinnosť.

Energetická účinnosť

Jedna z otázok prieskumu znela “Čo považujete za najdôležitejší trend alebo tému v odvetví HVAC?” Pre zhruba tretinu respondentov je to energetická účinnosť, podobne ako vlani.

Často uvádzanou bola aj téma udržateľnosti a znižovania emisií. Zhruba 15 % oslovených považuje za dôležité venovať sa konektivite, zlepšovaniu integrácie zariadení a protokolov technologických platforiem, všetko v rámci zvyšovania významu Internetu vecí.

Rezonovala aj téma obáv zákazníkov z prvotných nákladov, konkrétne rovnováha medzi kvalitou a ekonomickou efektívnosťou, potrebou jasne určenej kalkulácie výnosov z investície, či varovných opatrení pri lacno vyrábaných produktoch a častiach.

Časť firiem považuje za dôležité zamerať sa tiež na nábor novej generácie HVAC špecialistov, taktiež ich vzdelávanie a školenie.

Medzi ďalšími dôležitými témami sa objavovali aj cena palív, spoľahlivosť infraštruktúrnej siete, zvýšené využívanie rekuperácie tepla, variabilný tok chladiacej látky, či bez-potrubný systém.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Martin Ondko: Ponúkneme dynamické tarify pre elektromobily aj čerpadlá

Martin Ondko: Ponúkneme dynamické tarify pre elektromobily aj čerpadlá

To, koľko elektriny si dnes nakúpim, nie je až tak dôležité. Skôr ide o to, v akom čase, hovorí dodávateľ energií.

Vykurovanie elektrinou sa od apríla predraží. Pomôže výmena ističa aj nová tarifa

Vykurovanie elektrinou sa od apríla predraží. Pomôže výmena ističa aj nová tarifa

ÚRSO vyzval distribučné spoločnosti, aby zintenzívnili svoje informačné kampane a radili odberateľom, ako môžu ušetriť.

Rozvoj OZE brzdí EIA, stop-stav aj stavebná legislatíva. NECP zrejme čaká revízia

Rozvoj OZE brzdí EIA, stop-stav aj stavebná legislatíva. NECP zrejme čaká revízia

Skokový nárast podielu OZE, ku ktorému podľa Eurostatu na Slovensku došlo v roku 2019, si vyžiada zmenu slovenskej stratégie pre obnoviteľné zdroje.