Kto je novým šéfom SEPS? Poznáme Hegerov výber (VIDEO) | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSDS
Belimo 2

Heger vybral nové predstavenstvo SEPS. Vedie ho Peter Dovhun (VIDEO)

Vo vedení SEPS zostávajú Jaroslav Vach a Martin Riegel, pribudli doň Miroslav Janega a Marián Širanec. Novým šéfom SEPS je Peter Dovhun, ktorý pôsobil v IT biznise.

Peter Dovhun

Peter Dovhun / Foto: Energie-portal.sk

Jedna z najväčších energetických firiem na Slovensku, Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a. s. (SEPS), má nové vedenie.

Na post predsedu predstavenstva SEPS, ktorý zostal uvoľnený po odvolaní Miroslava Oberta v apríli 2020 a ktorý dočasne zastával Jaroslav Vach poverený ministrom financií Eduardom Hegerom (OĽaNO), teraz nastupuje Peter Dovhun.

„Táto spoločnosť bola sprevádzaná povesťou, že má väzby na podnikateľov alebo že sa tam diali politické nominácie. Toto sme chceli ukončiť,“ vyhlásil šéf rezortu financií. 

Rozhovor s novým šéfom SEPS nájdete tu.

Peter Dovhun vyhral výberové konanie

Nového predsedu a nových členov predstavenstva vybralo ministerstvo cez výberové konanie. To rezort financií avizoval už v apríli 2020 a v lete sľuboval, že ho uzavrie najneskôr do konca roka 2020.

„Pohovory s úspešnými uchádzačmi boli realizované aj za účasti zástupcu Transparency International a Úradu pre reguláciu sieťových odvetví s cieľom zabezpečenia transparentnosti a najvyššej odbornosti výberu,“ reagoval rezort financií na našu otázku, prečo výber nového vedenia SEPS mešká.

Víťazom výberového konania, do ktorého sa prihlásilo viac ako 60 uchádzačov, sa stal Peter Dovhun. Výberom však úspešne prešiel aj Jaroslav Vach, ktorý SEPS viedol od jari 2020, a členom predstavenstva zostáva tiež Martin Riegel. Michal Pokorný vo vedení SEPS končí.

Po novom však bude mať predstavenstvo SEPS namiesto troch až piatich členov. Okrem P. Dovhuna, J. Vacha a M. Riegela nimi budú Miroslav Janega a Marián Širanec.

Eduard Heger | Foto: Energie-portal.sk

„Títo ľudia nemajú pokútne väzby na oligarchov či politické strany. Vsadili sme na odbornosť, dôveryhodnosť a skúsenosti,“ povedal minister Heger.

„Očakávam, že nové vedenie pripraví spoločnosť SEPS na prichádzajúce výzvy a najmä zabezpečí stabilitu siete. Taktiež očakávam, že zefektívni obstarávanie podporných služieb, kam smeruje enormné množstvo peňazí.“ 

Ako ďalej zdôraznil, nové vedenie SEPS by malo zvýšiť prevádzkovú efektivitu a zoštíhliť organizačnú štruktúru spoločnosti.

Peter Dovhun prichádza do SEPS z IT

Nový predseda predstavenstva SEPS Peter Dovhun je v energetike málo známym menom. Ako priblížil v reakcii na našu otázku, v minulosti pôsobil prevažne v sektore IT.

Absolvoval Obchodnú fakultu Ekonomickej univerzity v Bratislave a spoluzakladal PR agentúru Interel, ktorá bola predchodkyňou agentúry Seesame. Po tejto podnikateľskej skúsenosti pracoval 11 rokov na vedúcich pozíciách pre koncerny Motorola a Microsoft.

Peter Dovhun | Foto: Energie-portal.sk

Od roku 2011 do roku 2013 pôsobil na pozícii Country Manager informačno-technologickej spoločnosti s&t.

Neskôr v rokoch 2014 - 2016 zastával pozíciu Managing Director softvérovej spoločnosti Gratex International a podieľal sa na expanzii firmy na medzinárodné trhy, a to najmä v regióne Juhovýchodnej Ázie. Od roku 2016 pôsobil v Austrálii.

V SEPS pôsobí od júna 2020, bol poradcom predošlého predsedu predstavenstva J. Vacha pre oblasť informačných technológií.

V SEPS chce „správnych ľudí“

„Každý z nás si je vedomý toho, že SEPS je zodpovedná za to, že máme nepretržitý tok elektriny do všetkých domácností, k podnikateľom, do veľkých podnikov, inštitúcií či škôl. To je veľká zodpovednosť,“ povedal P. Dovhun na spoločnej tlačovej besede s ministrom financií Eduardom Hegerom.

„To, či sa nám bude dariť alebo nie, sa odrazí aj na cene energií, aj na dividendách do štátneho rozpočtu. Je to obrovská zodpovednosť,“ doplnil.

Peter Dovhun | Foto: Energie-portal.sk

 
 

Zostáva vám 7% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

OĽaNO chce ďalšiu daň. Podnikatelia odmietajú ďalšie straty investícií

OĽaNO chce ďalšiu daň. Podnikatelia odmietajú ďalšie straty investícií

Poslanec za OĽaNO Milan Vetrák predložil v októbri na rokovanie parlamentu novelu zákona č. 235/2012 Z. z. o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach.

Zdražel plyn, biomasa aj uhlie. Niektorých teplárov sa to však netýka, ceny výrazne nezvýšia

Zdražel plyn, biomasa aj uhlie. Niektorých teplárov sa to však netýka, ceny výrazne nezvýšia

Tlak na koncové ceny tepla závisí od toho, z čoho teplárne vyrábajú teplo. Regulačného úradu a firiem sme sa pýtali na nárast vstupných nákladov v teplárenstve.

Švajčiarsko zakáže používať elektromobily, aby sa vyhlo black-outu

Švajčiarsko zakáže používať elektromobily, aby sa vyhlo black-outu

V prípade hroziaceho nedostatku elektriny sa obmedzí nabíjanie elektrických vozidiel, zatvoria obchody, štadióny, či divadlá.