INNOGY
VSDS
Belimo

Heger vybral nové predstavenstvo SEPS. Vedie ho Peter Dovhun (VIDEO)

Vo vedení SEPS zostávajú Jaroslav Vach a Martin Riegel, pribudli doň Miroslav Janega a Marián Širanec. Novým šéfom SEPS je Peter Dovhun, ktorý pôsobil v IT biznise.

Peter Dovhun

Peter Dovhun / Foto: Energie-portal.sk

Jedna z najväčších energetických firiem na Slovensku, Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a. s. (SEPS), má nové vedenie.

Na post predsedu predstavenstva SEPS, ktorý zostal uvoľnený po odvolaní Miroslava Oberta v apríli 2020 a ktorý dočasne zastával Jaroslav Vach poverený ministrom financií Eduardom Hegerom (OĽaNO), teraz nastupuje Peter Dovhun.

„Táto spoločnosť bola sprevádzaná povesťou, že má väzby na podnikateľov alebo že sa tam diali politické nominácie. Toto sme chceli ukončiť,“ vyhlásil šéf rezortu financií. 

Rozhovor s novým šéfom SEPS nájdete tu.

Peter Dovhun vyhral výberové konanie

Nového predsedu a nových členov predstavenstva vybralo ministerstvo cez výberové konanie. To rezort financií avizoval už v apríli 2020 a v lete sľuboval, že ho uzavrie najneskôr do konca roka 2020.

„Pohovory s úspešnými uchádzačmi boli realizované aj za účasti zástupcu Transparency International a Úradu pre reguláciu sieťových odvetví s cieľom zabezpečenia transparentnosti a najvyššej odbornosti výberu,“ reagoval rezort financií na našu otázku, prečo výber nového vedenia SEPS mešká.

Víťazom výberového konania, do ktorého sa prihlásilo viac ako 60 uchádzačov, sa stal Peter Dovhun. Výberom však úspešne prešiel aj Jaroslav Vach, ktorý SEPS viedol od jari 2020, a členom predstavenstva zostáva tiež Martin Riegel. Michal Pokorný vo vedení SEPS končí.

Po novom však bude mať predstavenstvo SEPS namiesto troch až piatich členov. Okrem P. Dovhuna, J. Vacha a M. Riegela nimi budú Miroslav Janega a Marián Širanec.

Eduard Heger | Foto: Energie-portal.sk

„Títo ľudia nemajú pokútne väzby na oligarchov či politické strany. Vsadili sme na odbornosť, dôveryhodnosť a skúsenosti,“ povedal minister Heger.

„Očakávam, že nové vedenie pripraví spoločnosť SEPS na prichádzajúce výzvy a najmä zabezpečí stabilitu siete. Taktiež očakávam, že zefektívni obstarávanie podporných služieb, kam smeruje enormné množstvo peňazí.“ 

Ako ďalej zdôraznil, nové vedenie SEPS by malo zvýšiť prevádzkovú efektivitu a zoštíhliť organizačnú štruktúru spoločnosti.

Peter Dovhun prichádza do SEPS z IT

Nový predseda predstavenstva SEPS Peter Dovhun je v energetike málo známym menom. Ako priblížil v reakcii na našu otázku, v minulosti pôsobil prevažne v sektore IT.

Absolvoval Obchodnú fakultu Ekonomickej univerzity v Bratislave a spoluzakladal PR agentúru Interel, ktorá bola predchodkyňou agentúry Seesame. Po tejto podnikateľskej skúsenosti pracoval 11 rokov na vedúcich pozíciách pre koncerny Motorola a Microsoft.

Peter Dovhun | Foto: Energie-portal.sk

Od roku 2011 do roku 2013 pôsobil na pozícii Country Manager informačno-technologickej spoločnosti s&t.

Neskôr v rokoch 2014 - 2016 zastával pozíciu Managing Director softvérovej spoločnosti Gratex International a podieľal sa na expanzii firmy na medzinárodné trhy, a to najmä v regióne Juhovýchodnej Ázie. Od roku 2016 pôsobil v Austrálii.

V SEPS pôsobí od júna 2020, bol poradcom predošlého predsedu predstavenstva J. Vacha pre oblasť informačných technológií.

V SEPS chce „správnych ľudí“

„Každý z nás si je vedomý toho, že SEPS je zodpovedná za to, že máme nepretržitý tok elektriny do všetkých domácností, k podnikateľom, do veľkých podnikov, inštitúcií či škôl. To je veľká zodpovednosť,“ povedal P. Dovhun na spoločnej tlačovej besede s ministrom financií Eduardom Hegerom.

„To, či sa nám bude dariť alebo nie, sa odrazí aj na cene energií, aj na dividendách do štátneho rozpočtu. Je to obrovská zodpovednosť,“ doplnil.

Peter Dovhun | Foto: Energie-portal.sk

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

V Bratislave má vyrásť prvý terminál na LNG. Greenpeace a Priatelia Zeme sú proti

V Bratislave má vyrásť prvý terminál na LNG. Greenpeace a Priatelia Zeme sú proti

S myšlienkou vybudovať vlastný skvapaľovač zemného plynu pracuje aj SPP.

Ako bude vyzerať trh s vodíkom? Regulačný rámec má nastaviť Európska komisia

Ako bude vyzerať trh s vodíkom? Regulačný rámec má nastaviť Európska komisia

Regulátori z členských štátov EÚ zároveň vyzývajú Komisiu, aby navrhla systém obchodovateľných záruk pôvodu pre obnoviteľné a nízkoemisné plyny.

Budajov rezort ukázal nové poplatky za znečisťovanie ovzdušia. Podmienky sa zmenia

Budajov rezort ukázal nové poplatky za znečisťovanie ovzdušia. Podmienky sa zmenia

Ministerstvo navrhuje zrušiť poplatok za oxid uhoľnatý pre zdroje zaradené do schémy obchodovania s emisnými kvótami. Malé zdroje znečisťovania nebudú platiť poplatky za znečisťovanie ovzdušia vôbec.