Pokročilé geotermálne systémy využívajú praskliny suchých horúcich hornín pod zemou.
Zatiaľ čo tradičné geotermálne systémy sa zameriavajú na už existujúce prúdenie vody v horúcich horninách v podzemí, pokročilý systém sa snaží využiť teplo nachádzajúce sa v suchej hornine privedením vody do prasklín.
Postup pozostáva z navŕtania dvoch hĺbkových geotermálnych vrtov a vpustenia kvapaliny pod vysokým tlakom, ktorá vytvorí praskliny v hornine. Tento proces získavania tepla je podobný metóde “frackingu”, ktorá sa používa pri ťažbe bridlicových ložísk ropy a zemného plynu.
Teplota vody tu môže dosahovať aj vyše 200°C. Voda, ktorá sa z jedného vrtu do druhého prečerpáva naspäť na povrch, zbiera teplo z horniny. To potom možno použiť na výrobu pary a pohon elektrickej turbíny. Vedci odhadujú potenciál pokročilých geotermálnych systémov v Spojených štátoch na 100 GW elektrickej energie.
Výzvou pri tomto type projektov sú vysoké náklady na vrty, ako aj potreba lepšieho monitorovania a predikcia zmien podložia, ktoré by znížili neistotu a riziká projektu. Otázna je tiež premenlivosť získaného množstva tepla, ktoré sa môže časom meniť v dôsledku otvárania a zatváranie prasklín.
Zostáva vám 58% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.