VSDS
VSDS
INNOGY

Generálnu odstávku prvého bloku Mochoviec robia pre koronavírus inak

V reaktore je potrebné vymeniť zhruba pätinu jadrového paliva.

jadrové palivo

Foto: Slovenské elektrárne

Tohtoročná séria generálnych odstávok slovenských jadrových blokov začala v sobotu 28. marca na prvom bloku Jadrovej elektrárne Mochovce. Pre opatrenia proti šíreniu koronavírusu plánujú Slovenské elektrárne (SE) urobiť počas odstávky iba najnevyhnutnejšie práce, ktoré im schválil Úrad jadrového dozoru SR, a tak minimalizovať počet ľudí v atómovej elektrárni.

Hlavným cieľom generálnej odstávkyje výmena asi pätiny paliva v reaktore prvého bloku Mochoviec, vykonanie opráv a investičné projekty na ďalšie zvýšenie bezpečnosti jadrového zariadenia. Práce na tohtoročnej generálnej odstávke sú zredukované, jej dĺžka odstávky zostáva nezmenená a trvať by mala necelé tri týždne.

„Rozsah odstávky sme upravili iba na nevyhnutné činnosti, ktoré si vieme zväčša zabezpečiť vlastnými kapacitami. Okrem štandardných opatrení na zabránenie šírenia koronavírusu sme zaviedli aj dodatočné opatrenia pre pracovníkov, ktorí sa zúčastnia odstávky. Konzervatívne neplánujeme využívať na maximum všetky naše kapacity, aby sme mali rezervu v prípade, že by časť zamestnancov musela ísť do karantény,“ zhrnul Miroslav Tokár, riaditeľ úseku jadrových elektrární SE.

Medzi hlavné činnosti odstávky patria aktivity na systéme technickej vody, na havarijných systémoch chladenia aktívnej zóny reaktora a elektrorozvodniach. Takisto sú naplánované nedeštruktívne kontroly, kontroly heterogénnych zvarových spojov na jednom zo šiestich parogenerátorov a generálna oprava jedného hlavného cirkulačného čerpadla.

Zamestnanci šijú rúška

Kvôli opatreniam proti koronavírusu budú v obmedzenom rozsahu realizované aj niektoré z pôvodne plánovaných investičných projektov, napr. niektoré práce na dlhoročnom projekte seizmického zodolňovania elektrární, či ďalšie práce v oblasti riadenia ťažkých havárií.

Personál tiež prešiel z osem na dvanásťhodinové zmeny, čím klesla rotácia zamestnancov a aj riziko prípadného šírenia koronavírusu. Zmeny nemajú vplyv na bezpečnosť ani spoľahlivosť prevádzky elektrárne a boli prerokované a odsúhlasené s Úradom jadrového dozoru SR.

Mochovce, rovnako ako všetky ostatné prevádzky SE, prešli v marci na povinné bezkontaktné meranie teploty hneď pri vstupe do závodu. Po prechode cez termokamery musí každý vstupujúci podpísať čestné vyhlásenie o klinických príznakoch a o cestovateľskej anamnéze.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

SEPS udelila IPESOFT autorizáciu na merania na službu sekundárna regulácia napätia

SEPS udelila IPESOFT autorizáciu na merania na službu sekundárna regulácia napätia

Rovnakú autorizáciu SEPS udelila v roku 2017 aj spoločnosti ENERGODATA.

OKTE: Finančné zábezpeky pre zúčtovanie odchýlok a krátkodobý trh budú úročené záporným úrokom

OKTE: Finančné zábezpeky pre zúčtovanie odchýlok a krátkodobý trh budú úročené záporným úrokom

Banka bude uplatňovať negatívnu úrokovú sadzbu na úrovni - 0,4 % p.a.

Najstarším veterným elektrárňam v Nemecku sa končí štedrá podpora

Najstarším veterným elektrárňam v Nemecku sa končí štedrá podpora

Výkupné ceny pre prvé turbíny, garantované po dobu 20 rokov, sa chýlia ku koncu. Riešením má byť ich modernizácia. A pokračovanie podpory.