Dôvodom sú hlavne neodborné montáže. Inžinierska komora však upozorňuje aj na ďalšie riziká.
Kým v predošlých rokoch hasiči evidovali v priemere 15 požiarov fotovoltík ročne, vlani to bolo dvakrát viac. A aktuálny rok 2023 celú štatistiku prepisuje: len od januára do júla Hasičský záchranný zbor ČR zaevidoval už 29 požiarov solárnych panelov.
Informuje o tom Česká komora autorizovaných inžinierov a technikov (ČKAIT). Na štatistiku upozornila tiež Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI).
V článku sa dozviete:
- prečo solárne panely začínajú horieť,
- ako uvoľnili pravidlá inštalácií fotovoltiky v Česku,
- čo je problémom na Slovensku,
- prečo môžu byť rizikom aj nosníky panelov,
- čo sa pri inštaláciách podľa odborníkov často podceňuje.
Zle namontované panely sú rizikom
Dôvodom skokového nárastu fotvooltických požiarov je podľa inžinierskej komory rastúci počet fotovoltaických elektrární, ktoré vznikajú bez odborných znalostí zhotoviteľa a spracovateľa dokumentácie.
Neodborných montáží podľa SAPI pribúda aj na Slovensku. „Deje sa to nielen preto, že počet inštalácií v uplynulých dvoch rokoch na Slovensku výrazne vzrástol a s počtom rastie aj nekvalita, ale najmä z dôvodu, že inštalovať fotovoltiku si v poslednej dobe trúfnu aj montéri, ktorí na to nielenže nemajú potrebné papiere, ale nemajú ani potrebné znalosti z elektrotechniky,“ vysvetľoval pre Energie-portal.sk riaditeľ asociácie Ján Karaba.
Situáciu v Česku podľa ČKAIT môže v nasledujúcich rokoch navyše ešte zhoršiť rozvoľnenie povoľovacieho konania. Od 23. januára 2023 je v Česku možné fotovoltiku s výkonom do 50 kW pri splnení stanovených podmienok realizovať bez povinného požiarno-bezpečnostného riešenia.
Česká inžinierska však upozorňuje na zložitosť týchto zariadení, a to aj menších elektrární do 50 kW. ČKAIT apeluje na stavebníkov, aby nepodceňovali projektovú prípravu a zapojenie autorizovaných osôb do prípravy, realizácie a prevádzky solárnych systémov.
„Určite neodporúčame ísť cestou montáže podľa internetu a nakúpiť najlacnejšie výrobky s cieľom čo najviac ušetriť. Nesprávny návrh riešenia, nevhodné materiály alebo neodborná inštalácia významne zvyšujú riziko požiaru. A to sa môže predražiť: ohrozené môžu byť nielen celé nehnuteľnosti, ale aj ľudské zdravie a životy. A to nielen majiteľa nehnuteľnosti, ale aj susedov alebo zasahujúcich hasičov, pretože požiarom zasiahnutý FVE systém môže byť pod napätím vyšším ako relatívne bezpečných 120 voltov,“ hovorí Robert Špalek, predseda ČKAIT.
Zostáva vám 57% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.