Eversheds Sutherland
VSE
Belimo 2

Výrobcovia fotovoltických panelov platia za zhodnotenie, no slovenský systém má veľa nevýhod, tvrdí expertka

Podľa Annamárie Tóthovej by sa Slovensko mohlo inšpirovať českým systémom.

poškodené fotovoltické panely

Ilustračné foto: Depositphotos

Fotovoltické panely budú v budúcnosti tvoriť významnú časť odpadov. Na Slovensku majú výrobcovia fotovoltických panelov povinnosť platiť za budúce zhodnotenie vyradených panelov organizáciám zodpovednosti výrobcov v rámci ich rozšírenej zodpovednosti.

Túto povinnosť však majú až od roku 2016. Za panely umiestnené na trh pred týmto rokom, teda vrátane tých, ktoré boli na Slovensku inštalované v rámci “solárneho boomu” v rokoch 2009-2011, nikto nezaplatil budúce zhodnotenie.

Súčasným prispievateľom do systému navyše hrozí, že budú musieť zaplatiť za svoje panely dvakrát, pretože odpad z fotovoltických zariadení vzniká až po pätnástich, či dvadsiatich rokoch ich životnosti, lenže organizácie zodpovednosti výrobcov musia financovať zber a zhodnotenie už teraz, kedy nie je na trhu dostatok odpadu z fotovoltiky.

IPESOFT

Problematike recyklácie fotovoltických panelov na Slovensku sa venovali odborníci na podujatí Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu SAPI Biznis Tuesdays, ktoré sa konalo tento týždeň v Bratislave. Téme sme sa venovali v denníku Odpady-portal.sk.

Podľa Annamárie Tóthovej z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland sa v roku 2050 odhaduje, že v rámci Európskej únie bude vygenerovaných prípade približne 15 až 17 miliónov ton odpadu z fotovoltických panelov. Čo sa týka Slovenska, odhaduje sa, že z doteraz inštalovaných panelov vznikne 55 - 70 tisíc ton odpadu.

Annamária TóthováAnnamária Tóthová | Foto: Energie-portal.sk

Právny rámec Slovenskej republiky je založený na aktuálnej európskej smernici z roku 2012. Predchádzajúca smernice EÚ nemala fotovoltické panely na zozname elektrozariadení.

Životnosť fotovoltických panelov sa odhaduje na najmenej 20 rokov. Podľa A. Tóthovej to bol hlavný dôvod, prečo sa odpad po skončení ich životnosti nepovažoval za problém, ktorý bolo potrebné nejako osobitne riešiť.

Novým zákonom o odpadoch z roku 2015 sa na Slovensku sa od roku 2016 spustil systém rozšírenej zodpovednosti výrobcov, ktorý de facto nahradil pôsobnosť Recyklačného fondu.

A. Tóthová upozornila na to, že tým, že smernica z roku 2012, ktorá vymedzovala rozšírenú zodpovednosť výrobcov aj pre fotovoltické panely, bola transponovaná do zákona o odpadoch až s účinnosťou od roku 2016, vznikla strata ďalších štyroch rokov, počas ktorých neboli vytvorené podmienky pre financovanie vyradených fotovoltických panelov.

Za ďalší problém považuje to, že hoci výrobca v súčasnosti deleguje svoje povinnosti na organizáciu zodpovednosti výrobcov (OZV), tak na ňom zostáva zodpovednosť za plnenie cieľov zberu, ako aj zrecyklovaných množstiev, ktoré OZV nevie zabezpečiť, nakoľko fotovoltické panely uvedené na trh ešte nestratili životnosť.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Fiat pozastavuje výrobu elektromobilu kvôli slabému záujmu

Fiat pozastavuje výrobu elektromobilu kvôli slabému záujmu

Automobilka čelí nedostatku objednávok pre mestské elektrické auto. Plány prehodnocujú aj ostatní výrobcovia.

Zelená podnikom získa 56 mil. eur z eurofondov. Firmy dostanú dotácie na OZE

Zelená podnikom získa 56 mil. eur z eurofondov. Firmy dostanú dotácie na OZE

Dlho očakávaný projekt od vlaňajška nabral sklz. Teraz sa pohol dopredu.

Batérie majú zvýšiť bezpečnosť energetického systému na Ukrajine

Batérie majú zvýšiť bezpečnosť energetického systému na Ukrajine

Najväčšia súkromná energetická skupina postaví distribuované batériové úložiská s celkovou kapacitou 200 MW.

X
X
X
X