Aké výhody prináša agrofotovoltický systém a aké prekážky bránia rozvoju fotovoltiky na poliach.
Hoci koncept agrofotovoltiky, teda spojenie pestovania plodín a výroby elektrickej energie zo slnka, sa prvýkrát objavil v 80. rokoch minulého storočia, ide o pomerne nové odvetvie.
Na rozdiel od tradičných fotovoltických parkov na poľnohospodárskej pôde, ktoré sa stali symbolom neefektívnosti dotácií v energetike a zaberania polí, agrofotovoltika je v symbióze s poľnohospodárstvom. A dokonca pomáha zvyšovať výnosy úrody niektorých plodín.
Agrofotovoltické inštalácie používajú konštrukcie vo výške niekoľko metrov nad zemou, čo umožňuje pestovanie plodín štandardnými postupmi. Systémy možno realizovať v rôznych formách, závisí od typu plodiny a pozemku, na ktorom sa fotovoltické panely inštalujú. Môžu to byť napríklad ovocné sady a vinice.
V článku sa dozviete:
- ktoré druhy plodín sú najvhodnejšie pre kombináciu s fotovoltickými panelmi,
- aké výhody prináša agrofotovoltika pre poľnohospodárov,
- aké typy konštrukcií sa používajú pri agrofotovoltických inštaláciach,
- prečo môže potenciál fotovoltiky pri pestovaní plodín v strednej Európe vzrásť,
- čo bráni rozvoju agrofotovoltiky a prečo je drahšia než tradičná fotovoltika.
Typickými plodinami sú drobné ovocie, či lesné plody ako maliny, čučoriedky alebo brusnice. Fotovoltické panely sa inštalujú na zvýšenú konštrukciu, ktorá slúži ako čiastočné tienidlo pre rastliny. “Konštrukcia zaisťuje plodinám ochranu pred prílišným slnečným žiarením. Zvyčajne sú chránené plastovými fóliami, pri agrofotovoltike túto funkciu plnia solárne panely,” objasňoval Martin Abel z Asociace pre mezinárodní otázky na konferencii SAPI.
Fotovoltické systémy tak zabezpečujú plodinám stabilnejšie teploty po celý rok a poľnohospodári sa nemusia obávať napríklad jarných mrazov. Ďalším prínosom je určitá úspora vody pre zavlažovanie, keďže panely zabraňujú vyššiemu odparovaniu vody a udržujú ju v krajine. Zadržiavanie vody môže priniesť aj vyššiu, či kvalitnejšiu úrodu. Napríklad francúzski vinári používajúci agrofotovoltiku uvádzajú rast kvality výsledného vína z takýchto viníc.
Foto: Flickr (Sergio Lub)
Vyvýšená konštrukcia fotovoltických panelov sa môže nachádzať vo výške až niekoľko metrov nad zemou. Používajú sa polotransparentné panely, ktoré poskytujú rastlinám určitú mieru zatienenia. Vhodnými plodinami v ovocných sadoch sú napríklad marhuľa, hruška, v závislosti od podmienok aj čerešňa a jablko. Týmto stromom zvyčajne nevadí nižšia miera slnečného žiarenia.
Elektrina vyrobená fotovoltickými systémami slúži často pre spotrebu na mieste, keďže pestovatelia ovocia potrebujú elektrinu pre chladenie uskladnenej úrody. Nadbytočná energia sa však môže dodávať aj do blízkych obcí, priemyselných podnikov, či elektrickej siete.
Zostáva vám 58% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.